Ynt: Plastik Kutu üzerine lazer ile yazı ( printer değil)

Başlatan t2, 25 Nisan 2013, 14:18:44

t2

Bir firma siyah plastik kutu üzerine markasını yazmış. bu yazı kutunun kendisinden gibi durmuyor. sanki lazerle yazılmış gibi.

Böyle bir cihaz var mı acaba? mengeneye kutuyu sıkıştırsak zzt diye yazsa? sadece 1-2 kelime veya 2-3 cm kadar logo basılsa yeterli

mesaj birleştirme:: 25 Nisan 2013, 14:21:48

Gerekirse, metal şablon olsun üzerinden lazer tutalım sadece boşluklar çıksın

Kabil ATICI

Bun tür ürünün Çin de var olduğunu duymuştum. Toner kartuşlarının üzerine yazı ve logo basımı için kullanılıyor.

Mühür yapımında kullanılan bir lazer makinesi var. Mühürün üzerine oyabiliyor. Kullanılan malzemeye göre derinlik kontrolu yapılabiliyor. Ama bu makine doğrudan kutu üzerine yazabilirmi bilemem, çünkü yüzey üzerine çalışan bir sistem.

Metal şablon kullanacaksan laser bile kullanmadan güneş ve mercek ile de aynı veya benzer sonucu alabilirsin.
ambar7

diot

Evet var. Reklamcılarda bulunuyor. plastik vs üzerine yazı logo vs. basmak için kullanılan bir tür mini cnc. Burada  seyhan reklamda var.

Analyzer

Selam,

Pleksi kesen reklamcı lazerlerinde işliyorlar.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

t2

Bunun vatandaş için, ucuz bir tipi yok mu acaba?

mesaj birleştirme:: 25 Nisan 2013, 14:40:26

Aklıma başka fikir geldi. 12volt 50W halojen lambaların siyah kutuya yakın bırakıldığında kutuyu erittiğini görmüştüm.
Metal bir şablon yapıp bu yöntemle olabiliyor mu  deneyeceğim.

sezgin05

T2 hocam eğer infrared lamba kullanırsan metal şablona bile gerek. Alüminyum folyo dan yapacağın şablon bile iş görür. İnfrared lamba ile pcb üzerinden SMD/BGA çipleri söküp lehimleyebiliyorum. Sadece Isıdan etkilenmesini istemediğim parçaların üzerini alüminyum folyo ile kapatıyorum.

t2

Senden öğrenmiş oldum. olayın özü bu demek, infrared soba gibi, sadece ışık yayan lamba varmış .
Bu lambayı bir yere tutunca ısıtıyor mu? iyisi kötüsü nedir ? nereden alayım ?

islergucler

Lambayla falan düzgün olmaz sanırım.  Lazer markalama diye arayacaksın. Lazer garip bir sektör. Çok yüksek rakamlara satıyorlar aletleri.

t2

Sezgin hocam, sende lamba varsa, maket bıçağıyla folyodan şablon kesip  bir plastik  üzerine deneme yapıp bize göstersen? mümkün müdür?

Kabil ATICI

Kutunun basımı esnasında kalıp içinde şirket adı ve logo için bir boşluk bırakılabiliyor. Bu boşluğu bakırdan yapılan bir (şirket adı ve logo içeren)  parça yerleştiriliyor. Kutu basımı esnasında  üzerine basılmış olarak çıkıyor. Farklı bir marka için sadece bakır parça değiştirilerek kutu basılıyor.

Ben sonradan basacağım dersen bakırdan isim ve logo için plaka oluşuturulup ısıl işlem ile kutuya basılabilir.
Hatta birkaç tane için uğraşılırsa, kurşun matbaa harfleri kullanılabilir.
Sadece rakamlar için markalama kalemleri kullanılabilir.
ambar7

mdargut

Geçen haftalarda bir fuarda bahsedilen lazer makinaları satan birkaç firma ile konuşma fırsatım oldu. Hatta bir firma bilgisayara adımı yazdı, saniyesinde alüminyum kalemin üzerine yazdı makina. Plastik kutulara direkt işleme yapabiliyorlarmış. Fason olarakta çalıştıryordu bazı firmalar. Meraktan fiyatını sordum 20000 TL civarı olduğunu söylediler.

sezgin05

@T2: en kısa zamanda dener fotoğraflarım. Ustam bu arada sıcak mühür şeklinde baskı teklifini de değerlendirebilirsin. Lamba sistemine göre çok daha seri olur. Yani işlenmesi kolay ve ısıyı iyi aktarabilen bir malzemeden cnc ile bir defaya mahsus işlettiğin bir  metal mühürü havya gibi bir düzenekle ısıtırsın ve tıpkı kovboyların inek markalaması gibi plastiğe şekil verirsin.

z

Önerim denenebilir;

Aluminyum gövdeli watlı direncler var. 15, 20, 25, 50w gibi değişik ebatlarda satılıyor.

Bunların aluminyum yüzeyinde istemediğin alanları eğe ile biraz indir. 0.5mm eğelesen yeter.

Geriye kalan alana laser ile logo vsni işlet.

Daha sonra bu direnci plastik kutunun üstüne yerleştir ve voltaj ver. Deneme yanılma ile voltaj ve uygulama süresini tespit et.

Muhtemelen bu dirençle yüzlerce baskı yapabilirsin.

Yada;

Aynı direncin üzerine serigrafi ile logonu bastır ve asitle aşındırt. (Yazı vs oyuk değil de tümsek olacak) Aynı şekilde voltaj verip baskı yapabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Selam,

Plastik üzerine sıcak malzemeyi bastırarak düzgün sonuç elde edemezsiniz. Çünkü yazıyı bastırdığınızda, orada bir kavite oluşmasını bekleyeceksiniz. O kaviteden çıkan plastik de oradan taşacak, bulaşacak vs. O malzemeyi oradan uzaklaştırmak gerekir. Ayrıca plastik malzemeler şöyle çalışır. Plastik malzemeyi şekilledikten sonra, kalıbını ayırmadan muhakkak soğutmak gerekir. Aksi halde kalıbı ayırdığınızda malzeme rastgele şekil değiştirir, istediğiniz sonucu alamazsınız.

@t2 : Kutuyu adetli alıyorsanız, iç kısmında insört denen bir kaşesi vardır. Bu parça çıkarılabilir yapıdadır. Kaşe görevi görür. Aynı ölçüde bir insörtü, pantografta işletirsiniz ve kutucuya verirsiniz. Bu insörtü takarlar, istediğiniz kadar adette markalı üretim yaparlar. Kutu adeti az, yaptırma şansı yok ise, lazerde markalama yaptırmakta fayda var. Ama malzeme sert değilse, pp tarzı bir hammaddeden yapıldı ise ona lazer de zor müdahale eder.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

t2

kalıp üzerinde marka olsun istedim, sonra vaz geçtim. markasız kutu isteyenler olur düşüncesindeyim. hem iş bitince kalıbı satarım diye düşündüm.