minik sumo ve 650 rpm lik motorlar..

Başlatan fbasaris, 27 Nisan 2013, 00:05:34

fbasaris

Keops, ben de senin gibi düşünmeye başladım ve haklılık payın var. Alanda kalmak adına uğraşmak yerine rakibi bulup direk itmek üzerine yoğunlaşacağım.. Çünkü yüksek hıza sahip bu motorları alanda tutmayı maalesef  başaramadım. Zaman da daraldı. Şu an iki robot var yanımda.. :) Algoritma Bul ve at ...

çalışmayı paylaşırım yakında..

z

Rakip robota neler yapmak yasak?

Mesela elektromağnetik pals yollamak yasakmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Elektromanyetik parazit oluşturmak,elektrik uygulamak, yüzeye yağ, asit  ve benzeri malzemeler salmak, yüzeye elektromıknatıs, vakum gibi benzeri ürünlerle yapışmak, yasak.
İlk başta belirli bir alanı  kaplamak, belirli bir ağırlığı tuturmak şart.
Start verilmeden rakibine saldırmak yasak...

Rakiple dalaşma olayı farklı bir kavga stili.Onda istediğin gibi rakibini parçalayabiliyorsun. 

Suma daha çok kabaca rakibinle itiş kakış oyunu...
ambar7

z

Basınçlı hava tüpleri ile, kurulu yay düzenekleri ile yada paylayıcı kimyasallarla ateşlenen silah kullanılabiliyormu? Alevle yakmak serbestmi? Rakibi delecek düzenekler serbestmi?

Birde bazı videolarda uzaktan kumanda ile yönlendirmeler var. Sumo uzaktan kumandalı mı oluyor yoksa robot kendi algoritmaları ile mi alt etmeye çalışıyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

http://www.ituro.itu.edu.tr/minisumo.aspx
bu konuda bilgi içermekte...

Kır parçala tipi robot kavgaları bana göre uzaktan kumandalı oyuncak dalasıdır. Ki adamlar baya ilginç yöntemlerden bahsediyorlar, robot gövdesinde titanyum kullanıyorlar.!!
Bu konudan aslında bulunabilirse servomagazine dergisi bu konuyu işliyor.
ambar7

Analyzer

Selam,

Bir kaç sumo videosu izledim bana kontrol kısmından ziyade fizik kısmı daha ilginç geldi. Çoğu robot momentum(impulse) ile rakibini yenmeye çalışıyor. Impulse da biliyorsunuz, kütlenin hız ile çarpımından oluşuyor. Yani teorik olarak hız ne kadar fazla ise impulse o kadar fazla olacak. Tıpkı bilardo topları gibi. Ancak impulse anlık olarak gerçekleştiği için kırmak, zarar verme vs. gibi darbeli işler için uygun. Yani bir cismi alıp itmek için çok da uygun değil. Zaten robotların önündeki kürek gibi kısma diğer robot hızla yaklaştığında, üzerinden aşıp atlıyor. Impulse ın işe yaramasi için; ilk robot diğer robota arkadan hızla vurması gerekir. Ayrıca hız aniden düşeceği için impulse da çok azalacak. O halde ilk vuran robot, diğer robotu "çizgiye yakın yerde" kıstırıp dışarı çıkarması gerekir.
Tekerleklerdeki torku redüksiyonla arttırıp, hızı da azaltarak daha başarılı bir robot yapılabilir mi, ona bakmak lazım. Ayrıca rakip robot "vurduğu anda", bizim robot tekerlekleri kilitlese (defans yapsa) ardından diğer robotun arkasına geçip dışarı süpürse.. Denemek lazım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

fbasaris

merhaba arkadaşlar,

Denemelerim sonunda mini sumomu alanda kararlı bir biçimde tutmayı başardım..

mini sumo alanda gezme...

Çözüm için deneyimlerimden çıkanlar;

Uygulanan Pwm sinyalinin frekansı ile uygun aralığı bulmak gerekiyor.

Pwm frekansının yanında pwm sinyalinin doluluk oranını da azaltmak gerekiyor. Maalesef biraz  torktan vazgeçmek gerekiyor..

Ayrıca sürtünmesi yüksek tekerlekler de önemli..

trgtylcnky

Alıntı yapılan: z - 28 Nisan 2013, 15:59:06
Basınçlı hava tüpleri ile, kurulu yay düzenekleri ile yada paylayıcı kimyasallarla ateşlenen silah kullanılabiliyormu? Alevle yakmak serbestmi? Rakibi delecek düzenekler serbestmi?

Birde bazı videolarda uzaktan kumanda ile yönlendirmeler var. Sumo uzaktan kumandalı mı oluyor yoksa robot kendi algoritmaları ile mi alt etmeye çalışıyor?
Bir yerlerde okuduğum kurallardan hatırladığım, dikkatimi çekenler şunlardı:
*Barut, patladıktan sonra silahı terk etmelidir.
*Şebeke gerilimi kullanılmak istenirse en az [3] cm kablo kullanılacaktır.
*Basınçlı gazlarda maksimum basınç [...] olmalı ve kontrol valfi bulunmalı.
*Duman çıkarmak yasak, yalnız doğal olarak çıkan az miktarda duman sorun değil.
*Boyutlar 50x50 cm sınırlı ama hakem tölerans gösterebilir.