setup_adc(mod) ayarı

Başlatan keops_4, 27 Nisan 2013, 15:47:28

keops_4

CCS C ile programlama yapmaya çalışıyorum. Analog işlemlerde setup_adc(adc_clock_internal) veya çalışma frekansını yazarak  (setup_adc(adc_clock_div_32) gibi) ayar yapıyoruz. 20Mhz kristal ile çalışıyorum. Öğrenmek istediğim şu. Hangi ayarı yaptığımızda analog okuma daha hızlı olur. div_2 ile div_32 arasındaki farkı öğrenmek istiyorum özellikle. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

pea

Entegrenin datasheet'inde ADC bölümünde sürelerin hesabı, Tad saatinin seçimi gibi konular var. Oraya bir göz atmanız gerekecek.
Saat böleninin seçiminde çıkan saat, ADC modülünün çalışma saati olacak. Bu saatin periyodunun da datasheet'teki elektriksel karakteristik bölümündeki ADC tablosundaki min Tad değerinden büyük olması gerekiyor. Hesaplamak istemezseniz ADC bölümünde saat böleni ve frekans tablosu var. Mesela 20Mhz için div_16 ya da div_32 kullanmak gerekiyor.
Ayrıca bu Tad süresi, ADC'nin her bir dönüşümü için bekleme süresi olacak ve 10 bit için 11 Tad beklemek gerekiyor. Yani ne kadar bölerseniz o kadar yavaş olacak, ama doğruluğu da o kadar artacak.

Tacq süresi ise, örneklenecek kaynağın empedansından kaynaklanan bir kondansatör dolum süresi. Bu da ADC bölümündeki bir formül ile hesaplanıp, Tad süresine oranlanıyor.