H bridge mosfet sorunu

Başlatan WrtM, 27 Nisan 2013, 21:36:26

WrtM

Merhaba arkadaşlar bugün sıradan bir h bridge devresi kurdum çalıştı ama motorun yavaş döndüğünü fark ettim ölçtüğümde motor üzerinde 9 volt vardı (devre voltajı 12 v.) mosfet üzerinde 3 volt kalması normalmi ?  gatelere 12 volt veriyorum (iki mosfet üzerinde toplam 3volt düşüyor.)

Erol YILMAZ

Mosfetin çeşiitleri var, Sürmenin çok çeşidi var, bağlantısı var,
en iyisi bi şema karalayın hocam,

pisayisi

Bütün fetler nmos ise üst koldaki fetler olması gerektiği gibi iletimde kalma koşullarını gerçeklemiyordur. Dolayısı ile üst koldaki fetlerin rdson direnci yüksek kaldığından yüke aktarılan gerilim de düşmektedir...
Murat

WrtM

allegro hocam doğru söylüyosunuz şema bu işlerde şart ama bildiğimiz standart h bridge ırfz 44 ile yaptım, pi sayısı hocam dediğiniz gibi üst koldaki mosfetlerde ısınma daha fazlaydı yani iç dirençleri yüksek olmalı neden bu kadar fazla volaj düşürüyo anlanadım gitti.

EFESU

IRFF 9540 ve IRF540 kullanman uygun olur yüksek hızda tetikleme yapabilrsin
bazı h bridge devrelerinde seçilen mosfetlerden doalyı ileri geri yaptığında
çalışır fakat .. pwm verdiğimizde ısı faktörü gün ışığı gibi ortay çıkar..

https://www.picproje.org/index.php?topic=38886.0
bu konu daha  önce biraz incelenmişti ..
  kolay gelsin

WrtM

Üst kolu P kanal kullanmam gerekecek sanırım, peki böyle bir problem yaşamamın nedeni ne ? neden N kanallarda böyle bir problem oluşuyor?

pisayisi

Üst koldaki fetlerin vgs  yani feti iletime sokmak için gerekli olan eşik gerilimi ölçüldüğünde olması gereken değerlerin elde edilemediği görülecektir. Altkoldaki fetlerde ise fetin s noktası toprağa bağlı olduğundan böyle bir sorun oluşmaz. Ya da ir21xx gibi bootstrap sürücüler kullanılabilirse de bu durumda da pwm işareti ile sürme zorunluğu var.

Murat

keops_4

Merhaba ustalar cevap vermiş ama yinede fikrimi söylemek istiyorum. Forumda yıllar önce bu konuda soru sormuş ve çok güzel cevaplar almıştım. Mosfet sürücü kullanmadan h köprüsü kurup PWM ile çalıştırmak ustalık işi. Ben beceremediğim için söylüyorum.  ;D Sorunu hip serisi entegre ile çözmüştüm. Hiç ısınma olmadan taş gibi. Bu entegrenin kusuru piyasada patetes baskı dedikleri tipi çok. En son farnellden aldım kurtuldum. IR21 serisi sürücülerle de yapabilirsin. Bulması daha kolay. Ben hiç denemediğim için verim konusunda bir şey söyleyemem fakat forumda konuyla alakalı güzel örnekler var. Saygılar...

toprak0258

merhabalar....
bende bu aralar step motorlara kafayi takmisim ugrasiyorum....bahsi gecen sorunlar ile hala ugrsiyorum....suan l293 D veya l293E ile yapiyoyorum sorun cikmiyor....ama yuksek akimlar noktasinda hala ugrasiyorum ama yaptigim h koprulerde istedigim sonucu alamadim ....bd245c - bd246 kulandim veya tip41 gibi serileri kullandim ama suana kadar istedigim sonuclara ugrasamadim...burada hip diye bir seride bahs ediliyor acaba ilgili ornekleri paylasabilirmisiniz....
selamlar............
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.