dc motor 4 bölge hız kontrolü

Başlatan lignin, 30 Nisan 2013, 17:21:09

lignin

arkadaşlar dc motorun hızını 4 bölge kontrol etmek istiyorum. bunun için öncelikle h bridge inverter devresini kullanacağım. burada karşılaştığım sorun pwm sinyalleri ile ilgili.

ilk olarak bir tane triangular wave oluşturmam gerekiyor. bu sinyalin genliği -1V ile +1V arasında değişecek. 555 ile bu işi halletmeye çalıştım ancak 150 hz e kadar çıkabildim ki bana 15 kHz lik sinyal lazım. bu konuda neler yapabilirim ?

ikinci olarak

ayrıca burada iki tane de birbirinin tam tersi dc voltage elde etmem gerekiyor pwm için. bu voltajlara left pwm ve right pwm dersek bunların herikiside -1V ile +1V arasında değişmeli ve mutlaka Vrightpwm= - Vleft pwm olmalı. yani right pwm dc voltajı 1 V dersek left pwm dc voltajıda -1 olmadı. yada tam tersi. ayrıca bu voltajların continuous bir şekilde azaltıp artması gerekiyor.  bu nokta hiçbir şey üretemediğim bir nokta. eğer yardımcı olabilirseniz sevinirim.

magnetron

555 in 6. bacağına bağladığın kapasitörün üstünde

dolup boşalırken bir üçgen dalga oluşuyor

bunu kullanabilirsin - birbirinin tersi sinyalleri de LM358 opamp ile

evirici devre kurarsan elde edebilirsin

lignin

evet lm555 ile üçgen dalga elde edebiliyorum ama 15 kHz gibi değerlere çıkamıyorum. normalde opamp ile osilatör devresi yapıp ve opampları doğru seçersem yüksek frekansta triangular elde edebilirim gibime geliyo ama hazır entegre varken böyle bir şey yapılabilirmi diye soriyim demiştim.

ikinci seçeneği de önceden düşünmüştüm ancak burada inverting bacaktan + voltaj değerini , opamp çıkışındanda - voltaj değerini alabilirim. Ancak bazı durumlarda inverting bacağın negatif olması , opamp çıkışınında pozitif olması gerekiyor. İşte bu durum sağlanamıyor gibime geliyor. İnşallah anlatabilmişimdir anlayamadığım noktaları. yardımınız için şimdiden teşekkürler

magnetron

(-) ve (+) çıkış alabilmen için
opamplı devreni simetrik beslemen gerekir

yani opampı mesela +/-12 V ile beslemen gerekir

pisayisi

555 i karedalga modunda çalıştırdığında şarj kapasitesi üzerinde tam lineer olmayan bir üçgen dalga elde edilir. Bu üçgen dalga 1/3 Vcc ile 2/3 Vcc arasında salınım yapar. Eğer 555 i simetrik + - 3 volt ile beslersen, bu kapasitenin ucundan simetrik +-1 volt luk bir üçgen dalga işareti alabilirsin , lineer lik te sıkıntı olmaz ise en basit çözüm budur. Ancak opamplı devreler integrasyon mantığı ile çalıştığından çok net bir üçgen dalga verir nette yüzlerce şema bulabiliirsin ve frekans sıkıntısı da olmaz.

Alıntı Yapiki tane de birbirinin tam tersi dc voltage elde etmem gerekiyor
kısmı hbridge sürme mantığını standart uygulamaları kavrayamadığını göstermekte, bu kısmı birazdaha çalışmanı öneririm, yapmaya çalıştığın kulağı tersten göstermek gibi bir duruma karşılık geliyor...
Murat

lignin

iki tane dc voltaj elde etmeliyim çünkü araştırdığım ve üzerinde çalıştığım devre bu şekilde. burada h bridge deki soldaki mosfetler için bir dc voltaj , sağdaki mosfetler için bir dc voltage değeri elde etmem gerekiyor. Bu iki dc voltaj birbiri ile tam tersi işarette olmalı . Bunları triangular wave ile karşılaştırıp ona göre pwm sinyallerini üretiyorum. Standart uygulama dediğiniz bipolar pwm ile kontrol olabilir diye tahmin ediyorum. ben burada unipolar pwm ile motoru sürmek istiyorum ki böylece motor voltajının frekansı pwm voltajının frekansının yaklaşık 2 katı gibi olacaktır. böylece akımın ripple'ını düşük hızlarda azalmak ve u sayede düşük hızda çalışırken motorun daha az ısınmasını istiyorum. tam olarak açıklayamadım galiba ama hala kulağı tersten göstermek gibi düşünüyorsanız tartışabiliriz bu konu üzerinde  :)