Step Motor Kontrol

Başlatan xoom, 01 Mayıs 2013, 12:01:15

xoom

Arkadaşlar birkaç gündür internet ortamında ve foruma step motor sürücü devreleri arıyorum..Fakat yarım yamalak cevaplar veya yarım yarım devreler ile karşılaşıyorum.. Sizlerden bir isteğim olucak..Yanlış anlaşılmaz umarım.. Yapıp kullandığınız ama sadece yaparak kullandığınız ( eksiği olmayan bir sürücü devresi)  iyi bir Step motor sürücü devresi rica ediyorum..
Çok yüksek hızlar kullanmayacağım.. ilk başlarda Sağ -Sol sonra 10-100 devir belki meraktan 300-500 deviri görebileceğim bir devre ..
1.Amacım step motor kullanımını CCS C dili ile öğrenmek..
2.Amacım step motoru ile bir çekmeceyi istediğim mm veya cm kadar haraket ettirmek..
*1. Amaç benim için daha önemli..

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Erol YILMAZ

L298 e birşey diyemeyeceğim ama L297 sanki step motor sürücü yapmak isteyen ilk x milyon insanı kandırmak için yapılmış bir entegre gibi....
Bu kontrolcüden memnun kalanı görmedim.
Zamanında L297'yi kullanarak yaptığım birkaç sürücüden de hiç memnun olmadığımı hatırlıyorum

xoom

Alıntı yapılan: skara1214 - 01 Mayıs 2013, 12:23:37
http://arectron.com/microchip/l297-l298-ile-step-motor-surucu.html
Ferhat Yol arkadaşımızın blog sitesinde bu linki incelemiştim.. Basic dilini kullanmış.. ve Epey bir kod yazmış acaba ccs c ile bunu nasıl yapabilirim diye içimden geçirmedim değil.. Başlangıç aşamasında bu devre ile ccs c ile motoru sürebilirmiyim diye tereddüt ettim..Aslında step motor ile yapmak istediğim herşeyi yapabileceğim bir tasarıma benziyor.

toprak0258

merhabalar....
öğrenme amaclı bende 3-4 aydır uğraşıyorum belli bir aşamada kayd etim...şuan ileri geri yavaş dızlı gibi durumları yapıyorum...bu konuda yapmış oldugum devrelerın programlarını ve semalarının lınklerini paylaşmıştım...oradaki devrelerin hepsinin pratiklerini yapmışım ve şuana kadar sorunsuz çalışıyorlar istersen başlangıc için alıp bakabilirsin....
selamlar....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

esensoy

udn2916 işinizi görüyor mu acaba?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

toprak0258

merhabalar....
vermis oldugun entegreye baktim benzerleri elimde mevcut....temel sorunum calistirmayi dusundugum step motorlarin akimdegerlerinin 6A veya daha uzeri olmalaridir...ben o entegrenin icine baktim anladigim kadariyla  pnp ve npn tipi transistorler ile tekrardan yapmayi deneyecegim....
selamlar.....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

xoom

Henüz işe koyulmadım.. Öncelikle kendime baskısını yapıp programlayabileceğim bir step motor sürücü devresi arıyorum..l297 +l298 çiftini kullanarak bir sürücü devresi tasarlamak istiyorum fakat henüz neden bu ikiliyi kullanıyorlar onu anlamadım..veya bu ikili ile step motor nasıl sürülüyor onu öğrenmeliyim.

Alıntı yapılan: esensoy - 09 Mayıs 2013, 09:02:05
udn2916 işinizi görüyor mu acaba?

Burada bana mı seslendiniz?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: xoom - 09 Mayıs 2013, 21:02:01
Henüz işe koyulmadım.. Öncelikle kendime baskısını yapıp programlayabileceğim bir step motor sürücü devresi arıyorum..l297 +l298 çiftini kullanarak bir sürücü devresi tasarlamak istiyorum fakat henüz neden bu ikiliyi kullanıyorlar onu anlamadım..veya bu ikili ile step motor nasıl sürülüyor onu öğrenmeliyim.

L297 + L298 hüsrandır... tavsiye etmem...

Birçok başarısız step motor sürücü yaptığım için biliyorum :D

xoom

Hocam o zaman Başarılı bir step motor sürücü devreniz varsa onu paylaşabilir misiniz?

Erol YILMAZ

Uzun süredir step motor sürücü yapmadım,
Mardus Kreutz çok iyi sonuçlar vermişti. (Deneyimlediğim en iyisi bu)
Yalnız malzemeleri gerçekten numunelik..

Yalnız A3977 den iyi devirler aldığımı hatırlıyorum
http://www.students.tut.fi/~kontkant/a3977.php.html

A3977 yi temin edebilir misin ?

2A e kadar gayet derecede iyi...

t600

Ben bir tane yaptım , 4 adet ırfz 44 kullandım , sanırım mikro step olayınıda biraz çözdüm ,

mesaj birleştirme:: 10 Mayıs 2013, 12:19:19

Ön yüz

xoom

Alıntı yapılan: Allegro - 09 Mayıs 2013, 21:41:44

A3977 yi bulsam bile ilk etapta biraz bana fazla geldi bu devre...
-Bu ilk Uygulamalar Yapmak için piyasadaki yazıcılarda bulunan step motorlar ortalama kaç RPM ulaşabiliyor?
-Birde Tasarlanan sürü devre ile Step Motoru sürebileceğimiz Maximum RPM hızın bir alakası varmı ? yoksa sadece yazılım mı?

vedo35

Alıntı yapılan: Allegro - 09 Mayıs 2013, 21:41:44

Burdaki malzemelerin hepsi bende var o entegreyi printerdan sokmustum. Peki bu stebi saga sola dondurmek  illada islemci gereklimi. Yani su dir/step home grislerine +5 v vererek yani bir buton yardimi ile donduremzmiyiz istedigimiz hizda tabi? Mcu suz olurmu?
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

skara1214

Alıntı yapılan: vedo35 - 11 Mayıs 2013, 01:39:52

Burdaki malzemelerin hepsi bende var o entegreyi printerdan sokmustum. Peki bu stebi saga sola dondurmek  illada islemci gereklimi. Yani su dir/step home grislerine +5 v vererek yani bir buton yardimi ile donduremzmiyiz istedigimiz hizda tabi? Mcu suz olurmu?

olurda elle çok aferdersiniz  "amele" tarzda olur
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz