bilgisayarsız pic ile cnc kontrol paneli xyza eksenler yardım

Başlatan mapitechno, 01 Mayıs 2013, 14:44:36

mapitechno

merhabalar , 4 eksenli nema 17 stepper motorlar için , 4 eksen bilgisayarsız kontrol paneli yapmak istiyorum , ayza eksenleri hem manuel , hemde usb veya mmc karta yüklenen g kodları okuyarak 4 ekseni kontrol edebilirmiyiz. Bu kontrol panelini yapmak için nasıl bir yol izlenebilinir . İlgilenen arkadaşlar varsa yardımlarını beklemekteyim. Teşekkürler..

magnetron

benim böyle bir çalışmam var ama tam bitmedi

aşağıdaki resim

http://postimg.cc/image/qz2xynqll/

4x200 KHz puls / dir çıkışı ve başka birçok özellikleri var

ilgilenirsen email adresini ver web sayfamı yazayım

darklancet

Benimde buna benzer bir projem var hala devam ediyor. örnek burada var Arka cep otomatı (yerli prototip) 2

öncelikle hangi işlemcyi kullanmayı düşünüyorsun onun seçimini iyi yapmalısın ve karta sram koyman lazım dosyayı direk ram'e alıp
hızlı bir şekilde işlem yapabilmek için, sdcard'dan da sırayla okuya bilirsin ama gecikmeler olablir.
timerları iyi şekilde kordine etmelisin, hareketlerin aynı anda başlayıp aynı anda bitirmelisin.
g2 g3 yani dairesel fonksiyonları kullanıcaksan 2 notadan ve yarı çaptan dairenin kordinatlarını hesaplayıp başlangıç ve bitiş açılarını bulup
bu değerler üzerinde hareketlerini sağlaman gerekiyor.

Burada amacım hava atmak değil ama bu işler bayağı zor, bana ilk başta ne var altı üstü iki hareket veriyorun gibi geliyordu fakat işin içine
girince öyle olmadı görülüyor.

sana başarılar dilerim

magnetron

@darklancet hocam

videoda bir bilgisayar görünüyor

eksenleri o mu kontrol ediyor ?

mach 3 mü yoksa kendi yazdığınız bir program mı ?

ya da mikroişlemcili bir kart mı ?

( ben STM324 kullanıyorum - şu anda sadece lineer enterpolasyon yapıyor )

darklancet

chipkit max2(pic32mx795f512l) kontrol ediyor.
vga çıkışı ile monütoru suruyorum
ps2 klavye ile dosyalırı açıyorum ve eksenleri de kontrol edebiliyorum.

youtube sayfamda başka açılarla çekilmiş vidyolar var ordanda bakabilirsin

sadece tek eksenmi sürüyorsun yoksa iki eksenide senkron şekilde hareket ettirebiliyormusun

magnetron

4 eksen interpolasyon yapabiliyor
yani üçgen çizdirebilirim

hocam sizinle aynı yoldayız
kullandığımız uC farklı sadece

yalnız benim board aslında bir CNC değil de
daha çok bir motion control PLC denebilir

çünkü 80 /48 digital I/O ve 40 / 34 analog I/O bağlanabiliyor
ayrıca ethernet portu var ve amacım ethernetten PC ile süratli haberleşme yapabilmek
böylece CNC yazılımı ucuz bir bilgisayarda çalışırken
eksen ve I/O kontrolünü boarda yaptırmak

darklancet

projen güzel. ben cnclerle baya haşır neşirim bende doosan puma 2100 c eksenli torna var fanuc kontrol üniteli.
bu yaptığım projenin yazılımsan eksiyok fakat mekanik eksiklerim var onlarda yapım aşalasında
alsında ben bu projeye başlama amacım yapabiliyormuyum diye böyle bir konsiriksiyon kullandım.

eğer pc den kontrol etmek istiyorsan göz önünde bulundurman gereken şeyler var.
bilirsin yazılım işinde sondan başa dönmek çok zorluyor ve insanı bıktırıyor.
1-referans noktası yap(çoğu cnc'nin referans pozisyonu vardır)
2- takım offsetleri yap.
3-zero noktası tayin edebilmesinin(örneğin burası zero diyip işleri ona göre yapmalı

bazı cnclerin bellekleri fazla olmadığı için Eob'la çalışır (End of blok - blok sonu yani satır satır hex olarak 0x20 ve 0xa0)
sende rs232 ile satır satır işlem yapabilirsin fakat profesyonel bir şey yapmak istiyorsan
g2 ve g3 ler önemli bunun için 2 nokta ve yarı çaptan daire bulma formülleri adresleri yanımda değil oyüzden gönderemiyorum
bu formulleri senin işlemcinin anlama şekline göre değiştirmen lazım okadar ve daha sonra ekranın varsa rastgele kordinat ver rastgele derken saçma satan değil, eğer dairenin merkezini bulabilirsen geri fazla birşey kalmıyor sadece geziceğin noktaları parçalara bölüp minik adımlarla linear hareket ettirmek.