normalde opamplar ne kadar akım çeker

Başlatan papsukkal, 04 Mayıs 2013, 20:33:27

papsukkal

herkese kolay gelsin

bir op-ampı (TL081-LM358-3541 olabilir) kıyaslayıcı, voltaj takipçisi ya da dc yükselteç olarak kullandığımızda beslemeden ne kadar akım çeker/çekmesi gerekir?
hesabı nasıl yapılır?

ya da opampın beslemeden çektiği akım opamp çıkışına bağlanan seri direnç ile mi azaltılır?

OG

Opamp inputları akım cekmiyor kabul edersek, 
harcanan akım = içinde harcanan + çıkış ucundan alınan

Sanıyorum en düşük akım, çıkışın tam H veya L a çekilipte sükunette beklediği zamanlarda olur. Çünkü o an çıkış katı (linear çalıştığından çıkış katı çok harcar) transistorlerinden birisi kesimdedir.

Diğer durumları hesaplamak zor. Ölçerek ortalama bir değer elde edebilirsiniz.
Çalışma hızı, sinyalin genliği ve şekli vs vs birçok etken var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

papsukkal

hocam cevap için teşekkür ederim

giriş empedansı yüksek olduğu için girişten akım çekmeyeceğini değerlendiriyorum ben de. ancak yaptığım devrede voltaj takipcisi çıkışı toplayıcıya giriyor. arada seri 10K direnç var ancak hem toplayıcı hem de takipçi opamp ısınıyor. besleme 39V ve 270 ohm direnç üzerinden sağlanıyor.

Kabil ATICI

Dirençten sonra en azından bir zener ekleseydin!
Daha kararlı bir besleme elde edebilirdin...
ambar7

papsukkal

zener vardı 36v a sabitlemiştim. ancak çalışmalar sırasında iptal ettim. istediğim stabil sonuca yaklaşınca tekrar devreye alacağım

papsukkal

TL081 kullandığımda ısınma yok ancak CA3140 kullandığımda besleme fazla geliyor. sanırım aldığım CA3140 ların sorunlu partisine denk geldik.

sorun anlaşılmıştır.

cevap için herkese teşekkürler.

Erol YILMAZ

Datasheet'e açıp baktım...

LM358 :
Low Supply-Current Drain, Independent of Supply Voltage . . . 0.7 mA Typ   (Test ettim, doğrudur.)

LM324 :
Very low supply current drain (700 μA)—essentially independent of supply voltage

CA3140 :
Supply Current (See Figure 32)  4...6 mA

papsukkal

TL081 datasına da baktım 1.4 mA diyor. şimdi kesin eminim elimdeki CA3140 lar patates çıktı.

@Allegro hocam teşekkür ederim sayende datasheet üzerinden besleme akımını okumayı öğrendim

OG

The CA3140A and CA3140 are intended for operation at supply voltages up to 36V (±18V).

Sanki sınırı zorlamışsın gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.