HIP4081 mosfet sürücü

Başlatan barışyk, 06 Mayıs 2013, 18:28:00

barışyk

arkadaşlar ben bu sürücüyü çalıştırdım. deneme amaçlı mosfetlere 12 V verdim istediğim sonucu aldım. ancak kataloğunda mosfetlerin beslemesine maksimum 80 V verebilirsiniz diyor. ama benim gerçek devremde buraya yaklaşık 300 V vermem lazım. bu sürücüyü kullandığımda 300 V verirsem ne olur? başka önerileriniz var mı?

Okan AKÇA

80 voltun üzerinden çalıştıramassınız  demektir.

Erol YILMAZ

HIP4081 bahsettiğin gibi 80V ise kullanamazsın 300V mos beslemede.

IR2104 gibi modellere bakacaksın...

barışyk

Alıntı yapılan: Allegro - 06 Mayıs 2013, 22:47:57

hocam IR2104 demişsiniz ancak baktım kataloğunda yarım köprü sürücü diyo. benim devrem h köprü. IR2113 ü denedim ancak onu çalıştıramadım. sebebini de bilmiyorum. kataloktaki devreyi de kurdum fakat olmadı

Erol YILMAZ

2 H köprüsü 1 tam köprü yapar.

bunların çalışması için PWM sinyal gerekli...  DC ile sürülemez.

barışyk

Alıntı yapılan: Allegro - 06 Mayıs 2013, 22:47:57

yani ben mi yanlış anladım bilmiyorum da eğer doğru anladıysam niye kullanamıyorum şebeke beslemesini. buna çare olarak başka neler önerebilirsiniz?

esensoy

katalog değeri olarak max 80V bağlayabiliyorsun HIP4081 e,
çeşit çeşit ir21xx serisi ve diğer seri sürücüler var, bunları incelemek lazım,
hatta 300 V için denemelerini 1200V luk mos/igbt ve driverlar ile yapman daha doğru olabilir,
Devreyi çalıştırdıktan sonra değerleri düşürürsün istersen
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

barışyk

Alıntı yapılan: esensoy - 08 Mayıs 2013, 19:11:56
katalog değeri olarak max 80V bağlayabiliyorsun HIP4081 e,
çeşit çeşit ir21xx serisi ve diğer seri sürücüler var, bunları incelemek lazım,
hatta 300 V için denemelerini 1200V luk mos/igbt ve driverlar ile yapman daha doğru olabilir,
Devreyi çalıştırdıktan sonra değerleri düşürürsün istersen

anladım hocam sağolun ama ben bu IR21xx serisini denedim. bunlar bi gün çalışıyo bi gün çalışmıyo nedenini de bir türlü anlamış değilim. hatta bunlarla uğraşan arkadaşlar da oldu ve onlarda da bu sıkıntı meydana geldi. çalışan birşey sebepsiz çalışmaz oluyo.

esensoy

sebepsiz çalışmamazlık olmaz,
devrenizde hata vardır,
ya da elinizde ki ir2104 patatestir ki benim başıma geldi, karaköyde bir firmadan aldığım ir2104 ler tamamı patatesti,
devre kurduysanız şema koyun bilenler mutlaka yorum yapar,

barışyk

Alıntı yapılan: esensoy - 09 Mayıs 2013, 09:54:43
sebepsiz çalışmamazlık olmaz,
devrenizde hata vardır,
ya da elinizde ki ir2104 patatestir ki benim başıma geldi, karaköyde bir firmadan aldığım ir2104 ler tamamı patatesti,
devre kurduysanız şema koyun bilenler mutlaka yorum yapar,

IR2113 kullandım. H köprü sürücülerinden. ancak dediğim gibi bi çalıştı ama sonraki gün çalışmadı.

Okan AKÇA

piyasada en yaygın  kullanılan  mosfet sürücü

esensoy

Alıntı yapılan: barışyk - 09 Mayıs 2013, 12:20:07
IR2113 kullandım. H köprü sürücülerinden. ancak dediğim gibi bi çalıştı ama sonraki gün çalışmadı.
arkadaş oyle şey olmaz, olsa zaten kimse kullanmaz, problemi çözmek istiyorsanız devrenizde arayınız,

Mefe

Elektronikte eğer bir devre çalışmıyorsa veya bir gün çalışıp birgün çalışmıyorsa mutlaka bir noktada hata yapıyorsunuz demektir. Devrenin kurup çalışması, devrenizi doğru tasarladığınız anlamına gelmez. Devre elemanlarının belirli güç altında belirli ömürleri vardır. Yanlış bir tasarım da çalışır. Ama doğru bir tasarım sürekli çalışır.
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com

barışyk

Alıntı yapılan: esensoy - 09 Mayıs 2013, 12:27:42
arkadaş oyle şey olmaz, olsa zaten kimse kullanmaz, problemi çözmek istiyorsanız devrenizde arayınız,

devremede baktım bi çözüm bulamadım. sizin çalıştırdığınız bağlantı şeklini paylaşabilir misiniz?

esensoy

datasheetinde ki devrenin aynını kurabilirsin,
kondansatör yerine 1uF 35V+100nF, diyot olarak mur120