micro code studioda kulanılan Epic Wim yazılımı ile ilgili

Başlatan ibo1973, 07 Mayıs 2013, 15:20:12

ibo1973

merhaba baya zamandır uğramıyordum buralara ama sanırım sorunumu bir tek burda çözebilirim info gate den lisanlı satın aldığım proto pic ile ilgili info gateden destek alamıyorum aradığım 2 numra meşgul 1 numaraya cevap veren yok  Aklınızda olsun diye yazdeım info gate nin herhangi bir şeyini alırken.

Neyse esas konu şu baya bi zaman önce yazdığım bi pic programı var bayadırda hiç elimi sürmedim programlama ve programlıyıcıya programı yazdım lazım oldukça programlayıp satıyorum ( Merak Edenler İçin Yaptığım Şey Oyun Pedalı adlı Bir Cihaz ) geçenlerde hardikim bozldu 50 defa yedek almışım belki dvdlere ama epic win adlı programın nedense çnemsiz olduğunu düşünüp yedeğini almamışım şimdide microcode studio dan f10 yaptığımda Kulandığım pic olan 18f2550 nin desteklenmediği mesajını alıp chipi programlıyamuyorum Özetle bana Epicwin programının epic ini dosyası lazım 18f2550 yi destekleyen ini dosyası keza harddiskim bozulduğunda bo dosyanın yedeğini almamışım dolaysı ile hardisk bozulunca dosya kayboldu ve ben şu anda 18f2550 yi programlıyamıyorum.

Diğer bir konuda anlamadığım için soruyorum Bilen varsa eğer yardımcı olursa sevinirim.
bende birde usbden çalışan çok iyi para verip aldığım xeltek supper pro 501s var bu programlıyıcı ile çipi programlıyorum ancak programladığı hiç bir 18f2550 çalışmıyor Sebebi hakkında fikri olan varsa yazarsa iyi olur.

t2

Alıntı yapılan: ibo1973 - 07 Mayıs 2013, 15:20:12
Diğer bir konuda anlamadığım için soruyorum Bilen varsa eğer yardımcı olursa sevinirim.
bende birde usbden çalışan çok iyi para verip aldığım xeltek supper pro 501s var bu programlıyıcı ile çipi programlıyorum ancak programladığı hiç bir 18f2550 çalışmıyor Sebebi hakkında fikri olan varsa yazarsa iyi olur.
Aynı hexi başka parogramlayıcı kullanarak aynı 18f2550 'ye yüklediğinizde çalışıyor mu peki? Çalışıyorsa programlayıcı ayarlarında bir sorun olabilir. Belki de önce sigortayı yazıp sonra programlamaya çalışyor veya tam tersi ya da sigortayı hiç yazmıyor veya hex içinde belirttiğinzi şekilde değil de  kafasına göre yazıyor menüden seçmek gerekiyor ?

t2

Alıntı Yapinfo gate den lisanlı satın aldığım proto pic ile ilgili info gateden destek alamıyorum

Mail attınız mı ?

ibo1973

Alıntı yapılan: t2 - 07 Mayıs 2013, 15:25:00
Aynı hexi başka parogramlayıcı kullanarak aynı 18f2550 'ye yüklediğinizde çalışıyor mu peki? Çalışıyorsa programlayıcı ayarlarında bir sorun olabilir. Belki de önce sigortayı yazıp sonra programlamaya çalışyor veya tam tersi ya da sigortayı hiç yazmıyor veya hex içinde belirttiğinzi şekilde değil de  kafasına göre yazıyor menüden seçmek gerekiyor ?
Evet  Aynı hex ile Yüzlercesini Programladım hiç bir sorun yoktu ki  hardiskim bozuluncuya kadar aradan çok fazla zaman girdiğinden pic konusundaki bilgim baya bi azalmış çoğu şeyi unutmuşum .

Bende ayar sorunu olabiliceğine kanat getiriyorum ama nereye bakmam gerektiği hakkında hiç bir fikrim yok keza bu programlıyıcı ile şimdiye kadar hep laptop bioslarını yazdım picle ilgili hiç bir şey yapmadım.

Alıntı yapılan: t2 - 07 Mayıs 2013, 15:33:34
Mail attınız mı ?
Şimdi söyle diyim Maill attım Ama Cumartesiden beri telefon etmekle uğraşmaktanda gına geldi ondan sonra mail atmam gerektiğini anladım sanırım o telefonlar süs için duruyormuş açan yok sürekli meşgul yada açan yok

Mail attım verdikleri yanıt filancı linkten programın yeni versionunu indirin indirdim kurdum onunda ini dosyasında 18f2550 desteği yok tekrara mail attım cevap bekliyorum ama sonuç çıkarmı bilemiyorum.

ibo1973

Cevap geldi Filancı programıda deneyiniz benim programlıyıcım paralel prot söylediği programın paralel port desteği bile yok ÖZetle Sorunumu Çözemiyorum :

Yardımcı olucak kimse yokmu?

ibo1973

diğer usb programlıcımın ( xeltek supper pro 501s) 18f2550 seçili iken Ayar device config ayarları resimdeki gibi ayarlı bu ayarlardan olduğu kesine yakın bir ihtimal çünkü hardiskim bozulmadan önce kurulu düzünde sorunsuz çalışıyordu ve 100 lerce defa ayanı hexle pic programladım

Birde zamanında Çipin kopyalanmasını engellemek amacı ile bu config leri koymuştum bi şey değiştirirmi bilmiyorum ama gene de ekliyim buraya

@        __CONFIG    _CONFIG1L, _PLLDIV_1_1L & _CPUDIV_OSC1_PLL2_1L & _USBDIV_2_1L
@        __CONFIG    _CONFIG1H, _FOSC_HSPLL_HS_1H
@        __CONFIG    _CONFIG2H, _WDT_ON_2H & _WDTPS_1_2H 
@        __CONFIG    _CONFIG3H, _PBADEN_OFF_3H
@        __CONFIG    _CONFIG4L, _LVP_OFF_4L & _XINST_OFF_4L
@        __CONFIG    _CONFIG5L, _CP0_ON_5L & _CP1_ON_5L & _CP2_ON_5L & _CP3_ON_5L 

ibo1973

t2

Sıfır windowslu başka bilgisayara programı kurup, başka hex ve başka picile normal programlayabiliyor mu?

Cevap evetse göçen Windows ve sabit diskten bilgi kurtarılmasına bakmak gerek.
Orijinal hexin kopyası yok mu?

Belki de programlayıcının tarzı başkadır korumalı olunca önce sigortayı yazıyor sonra üstüne hex yazmaya çalışıyor ikileme düşüyor? gerçi koruma sadece okuma için ise yine yazabilmesi gerek.  bunların ayrıca ayarı varsa sigortayı sonra yazma ayarı varsa ondan yapmak gerek.  yedek bilgisayar yoksa,  internet kafeden 100 TLye bir kasa alabilirsiniz.

Belkide sizin hex üzerinde bir bayt değişmiştir. yanlışlıkla kaydedildiyse bu yüzden sorun çıkıyor olaibilir. yanıp sönen led programı yapıp bunu denemekte yarar var. elinizdeki hex o bildiğiniz güzel hex değildir.

Elinizdeki hexi,   50TL civarında olan pickit2 benzeri , ucuz bir programlayıcı vasıtasıyla pice yazıp çalıştırabiliyor musunuz?

Belki de paralel portunuzda sorun var.  ya da windows bir güncelleme nedeniyle artık paralel portu kullaqnılamaz hale getirmiş  sürücü sorunlarına yol açmış olabilir. Biosun pili bitmiş paralel port disabled olmuş veya adresi değişmiş olabilir.

ibo1973

Alıntı yapılan: t2 - 09 Mayıs 2013, 18:33:27
Sıfır windowslu başka bilgisayara programı kurup, başka hex ve başka picile normal programlayabiliyor mu?

Cevap evetse göçen Windows ve sabit diskten bilgi kurtarılmasına bakmak gerek.
Orijinal hexin kopyası yok mu?

Belki de programlayıcının tarzı başkadır korumalı olunca önce sigortayı yazıyor sonra üstüne hex yazmaya çalışıyor ikileme düşüyor? gerçi koruma sadece okuma için ise yine yazabilmesi gerek.  bunların ayrıca ayarı varsa sigortayı sonra yazma ayarı varsa ondan yapmak gerek.  yedek bilgisayar yoksa,  internet kafeden 100 TLye bir kasa alabilirsiniz.

Belkide sizin hex üzerinde bir bayt değişmiştir. yanlışlıkla kaydedildiyse bu yüzden sorun çıkıyor olaibilir. yanıp sönen led programı yapıp bunu denemekte yarar var. elinizdeki hex o bildiğiniz güzel hex değildir.

Elinizdeki hexi,   50TL civarında olan pickit2 benzeri , ucuz bir programlayıcı vasıtasıyla pice yazıp çalıştırabiliyor musunuz?

Belki de paralel portunuzda sorun var.  ya da windows bir güncelleme nedeniyle artık paralel portu kullaqnılamaz hale getirmiş  sürücü sorunlarına yol açmış olabilir. Biosun pili bitmiş paralel port disabled olmuş veya adresi değişmiş olabilir.

Senden başka Yardımcı olmaya Çalışan Yok t2 Çok Sağol Yukarda Yazdığın Bütün Sıkları Eledim zaten Hex dosyasının Eskiden Kalan Kurtarılanıda Var Programın Üzerinde Hiç Değişiklik yapmadan Derleyip Sonra :Yazabildiğimde Var Netice 2 sindede Aynı Değişmiyor

Windows tan Paralel portu kontrol ettim Setupdanda Kontrol ettim Sıkıntım Yok..

2 şekilde aşabiliceğime inanıyorum bu sorunu

1- eski programlıyıcıma Epic Win Programıma 18f2550 destekli epic.ini bularak Ki infogateden bunu temin edemiyorum Nasıl Bir lisanslı Programlıyıcıysa Okadar Parayı Boşa vermişim Lisanlı alarak

2- Mevcut usbden çalışan xeltex supper pro501s il programlıyarak Yukardaki resimde programlıyıcının programında 18f2550 seçildikten sonraki config kısmı var.

ibo1973

Sorunu Çözdüm Usb Programlıyıcı ile programlayabildim  Ama sebebini Tam nalayamadım daha öncedende denediğim şeyleri tekrar denedim bu sefer çalıştı tekrar derledim yeni hex dosyası ile yeni usb  programlıyıcım ile programladım çalıştı ama daha önceden yaptığım şeyleri tekrar etmem neticesinde çalıştı neden çalıştı bilmiyorum açıkcası pekte umursamıyorum :) . T2 Arkadaşımıza teşşekürler ilgilendiği için.