Baskül ekranlarındaki ağırlık bilgisi.

Başlatan yasargunaydin, 08 Mayıs 2013, 12:11:23

yasargunaydin

Arkadaşlar Merhaba;
basküllerin ekranındaki ağırlık bilgisini ekran pinlerinden yada başka bir şekilde pic ile çekmek mümkünmüdür.Mümkünse nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz.

Kabil ATICI

LCD ekran üzerinden bilginin alınması biraz zordur. Çünkü LCD üzerinde görüntü LED ekranlarda olduğu gibi  düz gelmez. Daha basit LCD üzerinde ortak bacak diyebileceğimiz bir bacağa göre sinyal sürekli değişir. (AC sinyal)

1-ortak bacak lojik- 1  segman lojik-1 -->görüntü yok
2-ortak bacak lojik- 0  segman lojik-0 -->görüntü yok
3-ortak bacak lojik- 1  segman lojik-0 -->görüntü var
4-ortak bacak lojik- 0  segman lojik-1 -->görüntü var
Buna göre görüntü rakamın bir parçasının görünmemesi için 1 ve 2;
rakamın bir parçasının görünmesi için 3 ve 4 geçerlidir ki ekran sürekli olarak 1-2 ve 3-4 arasında değiştirilir.
Bu düz ekranlar içindi ki multiplex ekranlarda bu işlem daha karışıktır...
ambar7

ÜC

Genelde basküllerin arkasında rs232 bağlantısı vardır. Eğer ayarlarda data çıkışı açıksa bu bağlantıdan kilo bilgisini alabilirsiniz.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: yasargunaydin - 08 Mayıs 2013, 12:11:23
Arkadaşlar Merhaba;
basküllerin ekranındaki ağırlık bilgisini ekran pinlerinden yada başka bir şekilde pic ile çekmek mümkünmüdür.Mümkünse nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz.

Basküller genelde RS232 ile çıkış veriyor, Bunu bir terminal programına 9600 bps de bağlarsanız verileri görebilirsiniz.
ASCII formatında

yasargunaydin

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler;
Aslında benim yapmak istediğimde bu ,RS232 üzerinden veriyi bilgisayara atmak.Ama ben baskülde  rs232 yi görememiştim tekrar bakayım.Veya olan bir baskülle çalışmak daha kolay olacak galiba...