VLA500-01 IGBT Sorunu

Başlatan esensoy, 08 Mayıs 2013, 14:03:52

esensoy

Aşağıda ki şemada ki devreyi kurdum, 2MBI150VA-120-50 IGBT modulu iki adet VLA500-01 ile sürüyorum,
Şemada ki C6 ıgbt modül C1 ile E2 arasında ki 0.1uF 1000V kutupsuz,
C2,C3,C4 fotoğrafta görülen 3 adet mavi 680uF 400V ,BC 2222 198 46681,
C1 2200uF 450V Kendeil K01450222,
TR1 iki adet 93mm U  ferrit karşılıklı, primer 650uH N20, sekonder 30uH N3
VLA devresi datasheetinde ki ile aynı, tek fark D3 D4 MUR110E yerine UF4007 kullandım,
VLA ları IR2153 ile oluşturduğum deadtime lı kare dalga ile sürüyorum, yaklaşık 13,5kHz,

Gelelim soruna,
1. skop görüntüsü Kanal1 in VLA giriş ve çıkışında ki durumu, mavi giriş, sarı çıkış,
2. skop görüntüsü Kanal2 nin VLA giriş ve çıkışında ki durumu, mavi giriş, sarı çıkış,
3. skop görüntüsü VLA girişinde ki yani IR2153 çıkışında ki high ve low side palslerin gerilim bölücü ile 5V a çekilmiş hali, IR2153 pin 6 yı GND ye verdiğim için high taraftan sabit 12V çıkıyor,
4. skop görüntüsü ise VLA çıkışında yani modül üzerinde ki G-E arasında ki palsler,
Gördüğünüz gibi deadtimelar kaybolmuş,
Devre indüksiyon ısıtıcı devresi, çalışıyor, malzemeyi de ısıtabiliyorum, geçişlerde iki igbt açık kaldığı için su soğutmalı alüminyum blok olmasına rağmen modül ısısı çabukça aşırı artıyor,çalıştırmaya devam etsem bozulacak,
Hatta yükü ayırdığımda bile varyak çıkışından 30V AC-3A  çekiyor,
Devreyi 15V DC ile besliyorum,
VLA ların her biri için 7805 ile giriş tarafına +5V besleme verdim,
PCB de üstte ki kalın yolların hepsi lehim kaplı,
En altta ki sokete not kapısı bağlıyordum ama deadtime oluşturmak için IR2153 kullandığımdan not kapısını iptal ettim, 3. skop görüntüsünde ki palsleri direk VLA pin 7 ye veriyorum,
Fikri olan var mı?

1. skop görüntüsü Kanal1 in VLA giriş ve çıkışında ki durumu, mavi giriş, sarı çıkış,

2. skop görüntüsü Kanal2 nin VLA giriş ve çıkışında ki durumu, mavi giriş, sarı çıkış,

3. skop görüntüsü VLA girişinde ki yani IR2153 çıkışında ki high ve low side palslerin gerilim bölücü ile 5V a çekilmiş hali, IR2153 pin 6 yı GND ye verdiğim için high taraftan sabit 12V çıkıyor,

4. skop görüntüsü ise VLA çıkışında yani modül üzerinde ki G-E arasında ki palsler,

Not: Anlaşılırlık için editledim. (z)
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

Sorunu anlamak adına deat time süresini biraz daha yüksek hatta abartılı yüksek vermeyi dene. Transformatörün primerine seri olarak 1 kaç uF lik yüksek voltajlı bir de kapasitör ekle. Bu olası sorunların olumsuzluklarını hafifletir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

esensoy

Alıntı yapılan: z - 08 Mayıs 2013, 14:21:01
Sorunu anlamak adına deat time süresini biraz daha yüksek hatta abartılı yüksek vermeyi dene. Transformatörün primerine seri olarak 1 kaç uF lik yüksek voltajlı bir de kapasitör ekle. Bu olası sorunların olumsuzluklarını hafifletir.
Hocam 4u7 630V C bağladım, fark yok, zaten VLA çıkışında ki pals görüntüsü yük bağlı değilken çektiğim fotoğraftır,
Bu arada trafoyu sararken iki feritin birleştiği yere izolasyon amaçlı bant çektim, bunun da ne işe yaradığını bilmiyorum ama incelediğim trafoların neredeyse tamamı bir şekilde ayrılmış, bunun alameti nedir? ferit ferit e değdirilmez mi?

Alıntı yapılan: restore - 08 Mayıs 2013, 17:50:13
http://www.belgeler.com/blg/x4s/bir-fazli-bir-indksiyon-isitma-sistemi-analizi-ve-dizayni-analysis-and-design-of-an-single-phase-induction-heating-systems
inceleseniz faydası olur mu ?
İlgine teşekkür ederim, o belgeyi incelemiştim,

restore

birde inüksiyon ile su ısıtma tezi vardı . o da iyi bir kaynaktı.

şüpheli olarak geçişlerdeki sönümlemeler  diyorum ama hissiyat.  yani sürücü niye öyle bozuk kare yapıyor . kaç ns o sönümleme ?  ben kendi denemelerimde fall time 80 ns yi şüpheleniyorum.

z

Feritlerin birleşim yerine band çekmenin espirisi hava aralığı bırakma ihtiyacından kaynaklanıyor. Bu kısımda metal aralayıcı kullanılamayacağı için yalıtkan malzeme kullanılıyor.

Yeni nesil igbtler de belki gerekmiyordur ama IGBT lerde dead time değerini artırmakta fayda var. Sürücünün tepkisi biraz yavaş göründü gözüme. Ölü bölgeyi uzat bakalım hala ısınma devam edecekmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

esensoy

Sorunu çözdüm,
sorun aslında VLA nın tersleyen olarak çalışmasını gözardı ettiğimden kaynaklanıyor, yani girişi eviriyor, o sebeple de app note da 74 04 koymuş,
deadtime ı ayarladığımda terse doğru gidiyordu, yani iki igbt nin açık kaldığı aralık yükseliyordu,
vla lara giden pinleri şemada ki gibi ayrı ayrı 74 04 ten geçirdim, sorun düzeldi, deadtimelar da ayarlanabiliyor artık,
skop görüntüsü ıgbt modul g-e arası ölçülmüştür, mavi high side, sarı low side dır

İlgi gösteren arkadaşlara tekrar teşekkürler,