16x2 lcd deki veriyi okuyup 40x2 lcd de yazmak.

Başlatan F.T, 09 Mayıs 2013, 21:58:55

F.T

bir kart üzerinde 16x2 lcd var.bu orjinal bir kart yazılıma müdahale şansı yok.ben bu lcd ye gelen bilgiyi alıp 40x2 lcd göstermek istiyorum.bunun için ne gibi bir yol izlenmeli.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Kabil ATICI

Standart bir bağlantı ise;
normalde bir LCD'ye nasıl bilgi gönderiyorsan tam tersi işlemini oluşturacak şekilde program yazacaksın..
Neyimiz var?
E-çip enable
RW=oku/yaz (bu çoğunlukla sadece yaz kullanılır. Oku sadece LCD meşguliyet için kullanılır..)
RS=komut /ver seçimi için
Ve veri hatları...
Yani LCD ekranı sen yapmışsında, onu sürecekmişsin gibi...
Tabii bu standart LCD için... Örneğin yazıcılarda farklı tekniler kullanılabilmekte...
ambar7

arslan74

Alıntı yapılan: F.T - 09 Mayıs 2013, 21:58:55
bir kart üzerinde 16x2 lcd var.bu orjinal bir kart yazılıma müdahale şansı yok.ben bu lcd ye gelen bilgiyi alıp 40x2 lcd göstermek istiyorum.bunun için ne gibi bir yol izlenmeli.

16x2 sok yerine 40x2 tak sorunsuz çalışır. Birşeyler yapman gerekmiyor.

F.T

Alıntı yapılan: arslan74 - 10 Mayıs 2013, 02:16:34
16x2 sok yerine 40x2 tak sorunsuz çalışır. Birşeyler yapman gerekmiyor.

peki hocam 40x2 de karekterlerin yeri değişirmi.yoksa karekterler 16x2 deki yerindemi olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Kabil ATICI

ambar7

F.T

nasıl yani.16x2 deki adresi nerde ise ordamı kalır.ama benim amacım dataları okuyabilirsem istediğim yere yerleştirmek.

arslan74

Bunu yapabilmek için uC den LCD gönderilen datayı okuman gerek. LCD data göndermenin bir kac yolu vardır.

Bunlardan bazıları şöyle;

1) 8 bit yazma modu) Bu modda 8 bit veri gönderilir. ve 8 bit veri okuması yapılmaz: kullanmak için sadece E bacağını okuman gerek. Her bir puls da 8bit veriyi okuman gerek. RS bacağına göre gelen veriyi data veya komutu diye ayırt etmen gerek.

2) 8 bit yazma modu) Bu modda 8 bit veriyi ikiye parcalanarak gönderilir. Her E bacağı puls'ında 4 bit veri okunur sonrasında bu bitleri birleştirmen gerek ve RS bacağına göre komutmu yoksa data mı diye yorumlamalısın.

3) 8 bit okuma - yazma modu) Bu modda genellikle bilgi veriye gönderildikten sonra okuma moduna gecip LCD meşgul mü diye kontrol. LCD yazma işlemini bitirince meşgul moddan cıkar ve sorguda hazır cevapı verir. Bunu kod aktarmakta biraz zorlanabilirsin. Sadece yazma yapmak için kolay değil.

4) bit okuma - yazma modu) Bu modda 3.cü moda benzer sadece veriler 4er bitler olarak okunur ve yazılır.

Bana soracak olsan, özellikle 3.cü ve 4.cü maddeye haberleşme yapıyorsa, bu dataları okumaya uğraşmak yerine doğrudan uC kısımlar daki data yı yazmak cok daha iyi olacaktır. uC ne yaptığını bilmiyorum ama 3.cü ve 4.cü maddelerden o datayı okumayı becerebilirsen. uC yeniden yazmayıda becerebilirsin.

RaMu

Hocam bence yapman gerekeni biliyorsun ama zor geliyor. Bence asm ile bir lcd programı yazman veya c de kütüphanesini oluşturman lazım, örnek olması açısından 4 ve 8 bit için yazdığım asm kodları (açıklamaları kısmen mevcut) ve 2*16 lcd ile ilgili hazırladığım slaytı ekliyorum. Bunlar yapıldıktan sonra arkadaşlarında bahsettiği gibi, değiştiremediğin cihaz 4-8 bit hangi modu kullanmış devresinden çözersin, busy flag kullanmış mı (eğer R/W gnd ye bağlıysa kullanmamıştır, değilse kuvvetle muhtemel kullanıyordur) lcd de giriş kurulumu ne yapılıyor, 5*7 font, display kaysın, imleç sönsün vs. bunlar lcd nin çalışmasından çözülür, ve sonra ilave bir md. ile işe başlanır, bu md bir 2*16 lcd lcd gibi davranır, gelen data ve komutları çözer, ve istediğin şekilde 2*40 lcd ye yansıtır.

Isis simülasyonları mevcut, asm kod ve hex, açıklama slayt.

https://www.dropbox.com/s/trq22u7q55j5z3v/2X16%20LCD%20giriş.rar

https://www.dropbox.com/s/yymsod3ag4hx7pu/1_LCD_ad_soyad.rar

https://www.dropbox.com/s/qd2aef97pqmyeh5/1_LCD_ad_soyad2_4bit.rar

şifre; RaMu
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

F.T

Hocam degerli bilgileriniz icin tesekkur ediyorum.bu yontemler ile basliyayim.herkese iyi calismalar.