Çizgi izleyen pwm problemi

Başlatan ozden, 11 Mayıs 2013, 02:44:13

ozden

Herkese merhabalar. Öncelikle picproje kullanıcılarını selamlıyorum. Forumu beğenerek takip etmekteyim.   Şu sıralar geceli gündüzlü 8 sensörlü bir çizgi izleyen üzerine çalışıyorum.  Bütün dosyalar linkte mevcuttur. https://www.dropbox.com/s/ed5q0cygd0dxifk/cizgiizleyen.zip  Robotta son aşamaya kadar geldim ancak yazdığım programlarda hep aynı hatayla karşılaştım.Hata şu ki kurduğum devrenin isiste simülasyonu sorunsuz çalışırken gerçekte devreyi kurduğum zaman ccp1 bacağından kaynaklanan bir problem olsa gerek "D2" ve "D3" pinleri pwmli çalışmadı. D3 pininden çıkan voltaj 5v iken D2 pininden herhangi bir şekilde çıkış olmamakta. Bu yüzdende l293d nin 9,10 ve 15 nolu bacakları (robotun sag motoruna bağlı) sag motoru sürekli ileri giderken geri komutu geldiğinde çalışmamakta. Başka 16f877a lardan denediğimde ise devreden herhangi bir tepki gelmemekte. Umarım problemi anlaşılır şekilde açıklayabilmişimdir :(

Saygılar.

makinahmet

Problemin yanıtını bende bilmiyorum. 16f877a da bu tür problemler oluyor. Bende merak ettim gerçekten. Ustalar cevaplayacaktır eminim.
DC, STEP, SERVO MOTOR -> www.sinematronik.com

fatih6761

Alıntı Yap"D2" ve "D3" pinleri pwmli çalışmadı.
Hocam bu pinlerde pwm yok ayrıca yazılımda bu pinleri (motor yönünü kontrol edenler) çıkış olarak ayarlamamışsınız.
main içinde "set_tris_d()" ile veya başta "#use standard_io(port)" ile bu pinleri çıkış olarak ayarlamalısınız.

ozden

Hocam dediğiniz gibi bende D0, D1, D2 ve D3 pinlerini motorların çıkışı olarak ayarladım . Sorun pic in 17. bacağında. CCP1 istediğim gibi çalışmıyor. Ayrıca ilk başta set_tris_d() şeklinde ayarladığım halde yine aynı problem vardı :(