3d yazıcı tasarımı ile ilgili bilgiler ve dökümanlar...

Başlatan mustafa_cmbz, 12 Mayıs 2013, 13:07:21

mustafa_cmbz

Hocam sizin gibi bu işe başlamış ve bitirmek üzere olan birini bulmuşken sormak isterim...

Hocam bu yapmakta olduğunuz aletin fotolarını vs. görmek isterim.Sormak istediğim ise bu cihazı nasıl bir kart ile kontrol edeceksiniz..?

Birde aklıma bir şey geldi.:

http://slic3r.org/ 

bu linkteki program ile stl dosyasının Gcode larını çıkartabiliyorum acaba bu kodları direkt mach3 gibi programlar ile diretk step motorlara verebilirmiyiz?

Isı vs şeyleri farklı bir kart ile kontrol eder nozolu ısıtırız vs.

böyle birşey mümkün olurmu acaba?

Beni bu konularda aydınlatırmısınız hocam.Siz nasıl bir yol izliyorsunuz hocam?

gumush

Gcode olusuyor ise Mach3 ile motorlara verebilirsiniz. Burada gcode uzerinde ufak bir segisiklik ile spindele hizi gibi bir parametreyi mach3 ile pwn cikisi olarak alabilir bu sekilde isi gibi parametreleride kontrol edebilirsiniz.
Hikmet Gumus  izmir

mustafa_cmbz

http://cnc2printer3d.wordpress.com/

buradan incelemeler yaptığımda sol üst köşedeki dowloand bölümünden bazı şeyler dikkatimi çekti.

Sanırım adamların zaten yapıp sattıkları şey mach 3 üzerine kurulu klasik cnc lerin modifiye edilmiş hali.

Bu iş olur gibi :D olsun varsın parelel porttan gönderelim veriyi.Bitane usb/parelel port dönüştürücü alırız olur biter :D

Analyzer

Selam,

Aslında mantık tamamen router ile aynı. X,Y,Z,A eksenleri var. X,Y,Z yi biliyorsunuz. A ekseni de ABS fitii süren motoru kontrol ediyor. Kafayı ısı kontrol cihazı ile ABS nin işleme ısısına getiriyorsunuz. Isı erime noktasına geldiğinde A ekseni motoru fitili ileri sürüyor. Kafada erime noktasına gelen malzeme eriyip, 0.3-0.4 mm çapındaki delikten çıkıyor.

İnternetteki programlar 3D datayı örneğin 0.1 mm lik dilimlere bölüyor. Z ekseni ısıtmalı tablaya yanaşıyor. Sıfır kabul ettiği noktada ilk layer'ı işliyor ve 0.1 mm yukarı kalkıyor. Ardından ikinci ve ardışık layerları işliyor. Böylece model oluşuyor. Biz ısıtmalı tablada sıkıntı yaşamıştık. Arkadaşım sağolsun alüminyumu teflon ile kaplatmış ve üzerinde deneme yapmıştı. Ebay'de ucuz versiyonlar mevcut.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

gumush

Fiyat 200kg icin cok cok uygun sanirim kg'i icin 70-80$'lardan bahsediliyor.

Turkyedede 1000gr icin 138tl gibi bir fiyat var..

http://www.simpleks.com/ABS-Filament-1000gr,PR-146458.html

Niyetlenmemis durumda bizde benzer bir fiyattan temin edebilir miyiz ?

Hikmet Gumus  izmir

Analyzer

Selam,

Buradaki asıl mesele zaten filament. Filament çeken çeşitli yerler mevcut. Ancak malzemeyi doğru tespit ettirip ona göre çektirmeniz gerekiyor. ABS gibi stiren içerikli malzemelerde, mfi denilen akış indexi önem arzeder. Biz alibaba da satılan bir filamentin açıklamasında yazan hammaddeyi Topkapı'da bir hammaddecide bulduk ve aldık. Oradan filament çeken bir arkadaşımız bunu maalesef binbir nazla filament haline dönüştürdü. Aslında haklı, çünkü vida kovan zaten 40-50 kg arası mal alır. Durum bu.
Forumdan eğer totalde 1000 kg. civarı talep olursa ithalatı yapılabilir. Onun harici alibabadan kilogram olarak perakende almak en iyisi gibi duruyor.

Analyzer

z

Adıgeçen malzeme ile 3d printerde örneğin bir dişli yapılsa bu dişli ile hoby tarzı uygulamalar yapılabilirmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

z

Bir ara plastik kutu yapmak isteyen bir arkadaş sorup duruyordu.

O zaman bu malzemeyi kalıbın içine yüksek basınç uygulamadan doldursak da iş görür galiba.

Üstü açık ve ısıtılmış kalıba bu malzeme dokulup sıvılaştırılsa ve en son aşamada kalıbın üst kapağı piston gibi kalıba konsa ve üstüne bir ağırlık konup kalıp soğutulsa iş görürmü?  Mesela tek tip ve lazım oldukça kullanmak amacıyla dişli yapmak için.

Analyzer

Selam,

Buradaki mantık ekstrüzyon yani eriyik bir malzemeyi kesit kalıptan geçirmek üzerine. Hacim kalıpçılığında ise bir kaviteyi basınçlı eriyik ile doldurma. Diğer konuda da bahsetmiştim. Basınç olmadan kalıbı dolduramazsınız.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Plastik_enjeksiyon

Şöyle de düşünebilirsiniz. Elinizde bir ekmek hamuru var. Bu ekmek hamurunu kalıba dolduracaksınız. Ancak bu işlem için 10 saniyeniz var. Bu süre zarfında dolduramazsanız hamur sertleşiyor. Doldurmak için ne yapardınız?

Analyzer

z

Alıntı yapılan: Analyzer - 14 Mayıs 2013, 17:01:31
Şöyle de düşünebilirsiniz. Elinizde bir ekmek hamuru var. Bu ekmek hamurunu kalıba dolduracaksınız. Ancak bu işlem için 10 saniyeniz var. Bu süre zarfında dolduramazsanız hamur sertleşiyor. Doldurmak için ne yapardınız?

Hamurunu kalıbın içinde dökmeye çalışmaz unu suyu kalıba koyup kalıpta yoğururum.

Kalıbı 150 dereceye kadar ısıtsak sonra bu bahse konu malzemeyi kalıbın içinde eritsek diye düşünmüştüm.

Analyzer

Selam,

:)

Hamur derken kıvam olarak örnek vermiştim. Un+su zaten bir tepkimeyle hamur haline geliyor. O kıvamda bir malzemeyi, kalıbı ne kadar ısıtırsanız ısıtın, "yeterince" akışkan hale getirip, tüm kaviteleri homojen şekilde dolduramazsınız. Ancak şu var, diğer konuda verdiğim polyester derseniz, o grup termoplastik (sıcaklık ile plastifiye olan ve tekrar katı hale geçen) değil, kimyasal tepkime sonucu oluştuğu için akıtarak kullanabilirsiniz. Fiziksel özellikleri size uygunsa, bir numune satın alıp deneyin.

Analyzer

z

Cura programının kaynak kodları ile ilgilenmiş olan varmı?

STL dosyayı G koduna çeviren modülün kodlarıyla STL dosyayı ekranda görüntüleyen modülün kodlarını arıyorum.

Bilen varsa samanlıkta iğne aramayayım istedim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.