Donanımsal ve Yazılımsal Seri İletişim ile ilgili sorularım.

Başlatan elektroacemi, 13 Mayıs 2013, 13:01:37

elektroacemi

Merhaba
Donanımsal seri iletişimin (USART gibi) yazılımsala göre üstünlükleri nelerdir.
İki pic arasında ikisi ile de denedim. İkisini de denedim ikiside çalıştı, ikisinde de ana döngüyü meşkul etti. Mesela yazılımsal pwm yapınca döngü meşkul olurken donanımsal da döngü meşkul olmuyordu. Seri iletişimde de böyle birşey mümkün mü ?

Kabil ATICI

Normalde seri iletişimde donanım kullanırsan ve özellikle kesme (interrupt) kullanırsan, veri gelme işlemi tamamlanana kadar işlemcinin yazılım kısmını meşgul etmez. Sadece veri gelme işlemi tamamlandıktan sonra işlemcinin yazılım kısmını devreye sokar.

Yazılım olarak seri iletişim yaptığın zaman malum tüm bu işlemler için işlemcinin yazılım bölümünü işletmen gerekir.

Gönderme bölümü için de aynı şey geçerli. Donanımsal olarak gönderdiğin zaman eğer seri port üzerinde gönderilmekte olan veri varsa yazılım bekler. Yoksa gönderme işlemiyle yazılım ilgilenmez.

Yazılım ile her şey kontrol edilmeli....

bir iki veri için belki fark etmeyebilir ama veri miktarı çok ve bir de multiplexer ekran işlemleri varsa hatta et işlemler varsa o zaman farkı fark edersin...
ambar7

elektroacemi

Yani donanımsal da veri gönderirken sadece gönderme komutu verirken yazılımı meşkul eder,  veri gönderilirken esas işine devam eder. Alırkende alma tamamlanınca yazılımı meşkul edip aldığı veriyi kullanır. Doğru mu anlamışım ?

Kabil ATICI

ambar7

elektroacemi

Bir dizinin tamamını tek bir komut ile yollayabilir miyim ?

Kabil ATICI

Bunu kullandığın program açısından bilmiyorum.
Ben asm dilini kullanıyorum...
ambar7