Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

SeriPort

Başlatan xoom, 14 Mayıs 2013, 19:16:09

xoom

Arkadaşlar ISIS'te Seriporttan gönderdiğimiz bilgileri ISIS'ın kendi Virtual Terminal Programı üzerinde görebiliyoruz..
Peki c#  veya benzer programlarla yazılmış Seriport Okuma Programlarını Çalıştırdığımızda isis'den seriporta bilgi gönderdiğimizde bu programlardada veriyi görebiliyormuyuz..
-Yani ISIS' gerçektende PC'nin Seriportuna bilgiyi gönderiyormu? yoksa Sadece Simülasyon mu?

F.T

sanal comport programları ile olabilir.dokunmatik panelin online simülasyon programına  ısıs ile  veri yollamıştım.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

xoom

Kendi Yazdıgım C# Programı ile isis'te çalıştırdığım programı gerçekttede çalıştırıyorum Program gerçekttede çalışıyor fakat SeriPorttan pc'ye gelmesi gereken bilgiler bir türlü gelmiyor..
Acaba Forumdaki arkadaşlardan birisi bana Kendi Kullandığı  Basit Bir Okuma /Veri Gönderme Programı  rica ediyorum.. Visual C# Kullanıyorum..
Kendi Yazdıgım Programı Flash Belleğimi bulunca hemen ekleyeceğim..
----

xoom

Yazdıgım programı test etme imkanı olan varsa zahmet olmazsa test edebilir mi?
https://www.dropbox.com/s/envdogtwxc29ak8/SeriPortOkuma.rar

sadogan

Compim ile pc nin istediğin seri portuna veri gönderebilirsin.

frederic

Sanal seri port oluşturmalısınız bu iş için ve oluşturduğunuz sanal portları tanıtmalısınız proteusa ve pc proguna.

xoom

Alıntı yapılan: sadogan - 14 Mayıs 2013, 23:34:55
Compim ile pc nin istediğin seri portuna veri gönderebilirsin.

Compim dediğiniz bir program mı ? Yoksa Proteustaki compimden mi bahsediyorsunuz..
Alıntı yapılan: frederic - 14 Mayıs 2013, 23:39:56
Sanal seri port oluşturmalısınız bu iş için ve oluşturduğunuz sanal portları tanıtmalısınız proteusa ve pc proguna.
Hocam Bilgisayarda sanal portta var USB-rs232 Dönüştürücü kabloyı takınca portu kendi oluşturuyor zaten.. Yazdıgım programda PC'deki Seriporttları otomatik olarak Arayüzdeki Comport ComboBox'ına ekliyor..
Fakat dikkatimden kaçan birşey var herhalde ki.. İsiste ki virtual terminalde gördüklerimi -- seriport okuma programlarında göremiyorum..

Salih

xoom

Hocam Bağlantı sorunum yok bağlantımda bahsettiğiniz şekilde.. sıkıntım Seriporttan PC'de kullandığım arayüz programına bilgiler gelmiyor..

FEHMİ_ASM

Hocam normalde porta veri göndermeniz her zaman yeterli olmayabilir, ilgili portun açıl'ması da gerekir.

Mesela Isısta Compim port numarasını Com2 verdiniz. Sanal bir port daha oluşturdunuz ve bu da Com6 olsun. İkisini birbirine bağlamanız gerekli. Bu bağlama işini Virtual Serial Port (Eltima) ile yaparken, port giriş çıkışlarındaki tüm verileri yine Eltima'nın Serial Port Monitör programı ile eşzamanlı izleyebilir, hatta mevcut portlarınızı açma-kapama, test byte gönderme gibi ek işlemler de yapabilirsiniz.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

Gökhan BEKEN

Yazdığınız programınızı koyarsanız yardımcı olabiliriz belki.
Program olarak "tera term" öneririm, pratik sade.
max232 entegresinin bağlantısı böyle mi:
max232(13.pin r1in)<>rs232konnektör(3.pin yani tx)
max232(14.pin t1out)<>rs232konnektör(2.pin yani rx)
max232(12.pin r1out)<>pic(tx)
max232(11.pin t1in)<>pic(rx)

ayrıca pc kısmında sorun olup olmadığını anlamak için, tx ve rx pinlerini birleştirip yolladığınız veririnin aynen gelip gelmediğine bakın, eğer gelmiyorsa sorun bilgisayardadır.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

F.T

virtual comport programıda kullanılabilir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

elmariacci

semih

Yazdığınb C# programının kodlarını burada paylaşırsan yardımcı olabiliriz.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: meftun - 15 Mayıs 2013, 15:29:02
max232(12.pin r1out)<>pic(tx)
max232(11.pin t1in)<>pic(rx)
bu kısmı yanlış yazmışım.
max232(12.pin r1out)<>pic(rx)
max232(11.pin t1in)<>pic(tx)
olacaktı
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.