inverter kaynak makinası

Başlatan restore, 15 Mayıs 2013, 10:31:46

restore

arkadaşlar amatörce yapmış oldugum kaynak makinasını sizlerle paylaşmak isterim.

buda çalışma videosu ( video bu sitede açılmıyor , video penceresi altında link mevcut.)

inverter kaynak makinası on Vimeo

rus ve polonyalı kaynaklardan alıntı yaptım. saygılarımı sunarım.

devre kabaca uc3845 ile puls trafosunu sürüyor. p.t ise forward  olarak igbtleri sürüyor. igbtler  güç trafosunu. primer sargısına akım trafosu ile ölçüp geri uc3845 in akım algılama pinine geribildirim yapıyor.   cıkışta dogrultarak yüksek akımlı dc ile kaynak yapmaya yarıyor.

Okan AKÇA

SERRO EFE

videonun altındaki linke tıkladığınızda açılıyor.

esensoy

eveeeett, kolay tarafı bitirmişsin, şimdi sıra en zorunda,
ürün haline getirmek ve satmak,
tebrikler,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Kabil ATICI

Tamam video da güzel kıvılcımlar çıkıyor.... Başarının devamı dileği ile;

İki demir parçayı kaynakladın mı?
Kaynaklanan parçanın mukavemeti nasıl?
Kaynaklanan parçalar kaynak noktasında yeterli sıcaklığa ulaşıyor mu? (Çeşitli çevre koruşullarında)
Güç harcaması nasıl?
Bu aletin şantiye gibi bir yerde kullanılması durumunda eletrik dalgalanmalarında kararlı çalışması nasıl?
Kaynak esnasında şebekeye parazit durumu nasıl? (yani kaynak yaparken hat üzerinde elektrikli aletlere etkisi)

ambar7

restore

hocam bahceye çardak yaparken kullanacagım. ticari bi düşüncem yok.  baktım 500 lira makina  . dedim elimizden geliyor . hele bir araştıralım. böyle bişey cıktı ortaya . tabi biraz daha geliştirilip kutulamam gerekiyor.

Okan AKÇA

birazdaha geliştirip kart haline getirerek satabilirsiniz. ancak ürün haline getirmeye ugraşmayın kart halinde alarak kendi markasını vuran  bir cok firma var.

barışyk

Alıntı yapılan: restore - 15 Mayıs 2013, 13:56:09
hocam bahceye çardak yaparken kullanacagım. ticari bi düşüncem yok.  baktım 500 lira makina  . dedim elimizden geliyor . hele bir araştıralım. böyle bişey cıktı ortaya . tabi biraz daha geliştirilip kutulamam gerekiyor.

hocam elinize sağlık. ben de inverter kaynak makinesi tasarımı ile uğraşıyorum. pic ten pwm sinyalleri alıp ,ır2113 sürücüsü ile mosfetleri tetikliyorum. ama daha ileri kısma geçemedim. en yakın zamanda geçeceğim inş. benim yaptığım devre ile sizin yaptığınız devrenin çalışması açısından bi farkı var mı?
benim de kinde skıntı olur mu?

restore

dostum , ir 2113 den sonra igbt leri nasıl sürüyorsun . birde ben ir21 ile yaptıgım devrelerde  kare dalganın yükselen ve alçalan kenarlarını 300ns den aşağı çekememiştim.  igbtleri bozuyor diye düşünmüştüm.

barışyk

Alıntı yapılan: restore - 15 Mayıs 2013, 17:22:34
dostum , ir 2113 den sonra igbt leri nasıl sürüyorsun . birde ben ir21 ile yaptıgım devrelerde  kare dalganın yükselen ve alçalan kenarlarını 300ns den aşağı çekememiştim.  igbtleri bozuyor diye düşünmüştüm.

zaten uzun bi süre uğraştım mosfetleri sürmek için ama sonunda sürmeyi başardı.

hocam şebeke gerilimini doğrulttuktan sonra filtreleme yapacağım. elimde 4 tane 200 V 1500uf lık kondansatörler var. bunları iki iki seri bağlayıp, onları da paralel bağlayacağım ve bu kondansatörlere paralel 5 W lık 100k ohm direnç bağlayacağım. bu şekilde ki tasarımım doğru mu acaba?

barışyk

rus ve polonyalı kaynaklardan alıntı yaptım. saygılarımı sunarım.

devre kabaca uc3845 ile puls trafosunu sürüyor. p.t ise forward  olarak igbtleri sürüyor. igbtler  güç trafosunu. primer sargısına akım trafosu ile ölçüp geri uc3845 in akım algılama pinine geribildirim yapıyor.   cıkışta dogrultarak yüksek akımlı dc ile kaynak yapmaya yarıyor.
[/quote]

hocam bu geri beslemeyi yapmadan da kaynak yapılabilir miydi?

z

Geribesleme sayesinde devre sağlam kalıyor. Aksi takdirde akım alır başını gider ve IGBT/MOS vs her sey darmaduman olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

barışyk

Alıntı yapılan: z - 20 Mayıs 2013, 03:39:25
Geribesleme sayesinde devre sağlam kalıyor. Aksi takdirde akım alır başını gider ve IGBT/MOS vs her sey darmaduman olur.

bu bahsettiğiniz dağılma devre çalışmaya başlar başlamaz mı gerçekleşir yoksa bi süre geçtikten sonra mı gerçekleşir?

z

Devre çalışmaya başlar başlamaz sorun da başlar. Şemayı incelemedim ama max duty fixlendiyse sorun oluşmayabilir de.

Fakat geri beslemeyi kaldırmayı asla düşünme.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

barışyk

Alıntı yapılan: z - 20 Mayıs 2013, 12:45:47
Devre çalışmaya başlar başlamaz sorun da başlar. Şemayı incelemedim ama max duty fixlendiyse sorun oluşmayabilir de.

Fakat geri beslemeyi kaldırmayı asla düşünme.

hocam aslında geri besleme nasıl yapılır bilmiyorum. ben MOS ları IR2113 ile sürüyorum. geri beslemeyi nasıl yapacağım nereye ne bağlayacağım bilmiyorum