Dizel arabada çalışacak pic devresi için EMC devresi örneği

Başlatan tekniker_murat, 15 Mayıs 2013, 19:33:26

tekniker_murat

Herkese selamun aleyküm ustalarım bir konu daha açıyorum çünki onca çalışmama rağmen bir çözüm yolu bulamadım :(

Bir araç için devre tasarladım devrede 5 adet selenoid var.Pic bir valf ve birkaç sensörden gelen basit lojik sinyalleri işleyip kararını bizim verdiğimiz bir döngü içerisinde bu selenoidleri sürecek...

Devreyi ilk yaptığımda picin çıkışına transistör ile bir röle sürdüm bu röle de selenoidleri sürecekti.Devrenin beslemesini 7805 ile yapmıştım 7805 in önüne yani giriş ucuna 5w 500 ohm bir direnç koyarak sistemde ısınmasını önledim ve cihazı dışarda güç kaynağına bağlayıp çalıştırdım hiç ama hiç sorunsuz çalışıyor röleler çekiyor bırakıyor tam istediğim cihaz.

Arabaya taktım bir selenoid bile çalışmıyor bir röle bile çekmiyor sanki pic yerine ot koymuşum :) E hadi besleme devresi güzel değil bunun dedim...Devreyi komple rafa kaldırdım ve

Besleme devresini LM2575-05 ile yaptım picin sinyal giriş uçlarını opto kuplor ile yalıttım ama şaseleri aynı olmak zorunda kaldı çünki araçta tek besleme kaynağı var o da akü aküyü de şarj dinamosu dolduruyo çıkışları da yine aynı şekilde şasesi birleşik olarak opto kuplorler ile yalıttım ( normalde şaselerin ayrı olması gerekiyor ama besleme tek olduğu için bitişik yapmak zorunda kaldım )
Sonuç olarak yine dışarıda güç kaynağı ile besledim yine çok güzel çalışıyo bütün röleler çekiyo bırakıyo sinyal işlemede sıkıntı yok vs...

Arabada yine olmadı Sonuç olarak işin çok acil olarak teslim edilmesi gerekliydi Ve gemo ar2A serisi bir plc/akıllı röle ile işi çözüp teslim ettik.

Ama bu işin devamı da var ve piyasası da geniş ve malumunuz plc de pahalıya geliyor...bu yaptığım sistemin iki çeşidi var birinci çeşitte 2 adet switch 1 adet valf kullanılıyor ikincisinde ise sadece 1 adet valf kullanılıyor her ne ise.

Ben sizlerden bu gürültü oranını bastırıp çalışmasını düzgün bir şekilde sürdürebilecek Bir besleme devresi ile bütünleşmiş emc filtresi sistemini kapsayan benim projemde çalışabilecek bir devre şeması mantığı gerekli parçaları ve ne için kullanıldıkları hakkında Bilgi rica ediyorum.

Plc nin içinde nasıl bir devre var da bu parazitlerden etkilenmiyor ve her türlü ortamda çalışıyor bana bir açıklamada bulunabilirseniz çok ama çok memnun ve bahtiyar kalırım Herkese hayırlı iş helal ve bol kazançlar diliyorum....
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

AsHeS

Dışarıdan geldiğine eminseniz bir deneme yolu söyleyeyim size bakır plaket alıp bakır dışarı bakacak şekilde küp bir kutu yapınız çok küçük deliklerle(denemelik hata arama diyelim) besleme kablosunu ve bir veya iki adet ölçüm uçları olarak belirlediğiniz uçlardan kabloyu dışarı çıkarın ve ölçüm yapın sorunsuz çalışıyorsa PCB yi baştan tasarlamanız gerekmekte(gürültü alıyor demektir) eğer çalışmıyorsa hatayı aküden aldığınız kablolarda ve besleme devresinde arayın.
Bundan daha iyi çözümleri benden daha iyi bilen  ustalar-forumdaşlar sizlere önerecektir.   

mustafa_cmbz

bu tarz devrelerde şaseyi direkt akü başından kablo çekerek besleyiniz.pcb tasarımınız da çok iyi olmanı.Mümkünse metal kutulara tasarımlarınızı koyunuz ve bu kutuların şasesini araç gövdesine veriniz.

Selenoid valflerin bobinlerini sürmek için transistör vs. değilde özel entegreler düşünebilirsiniz.Bu tarz devrelerde bobinlerin uçlarına (lisede görmüştük) ters diyotun yanında bazı hesaplamaların neticesinde paralel kapasite de atman gerekli diye hatırlıyorum..

Bunları yaptığında emin ol devren sorunsuz çalışacaktır.

Bunların yanında pcb tasarımında adc dönüştürücülerin şaseleri vs. karta besleme verdiğin ilk şase girişine ayrı yollar çizerek götürün.Pic in kart üzerindeki şasesi ile bobinleri sürdüğünüz transistörlerin veya rölelerin saşeleri aynı hattan değil ayrı hatlar çekerek verin.

Birde girişe sağlam bir kapasite atın. 4700UF 6800UF vs. iyi gelebilir...

ferdem

Çok parametre var... Besleme girişine paralel-seri-paralel 470uF, 100uH, 470uF filtre koyabilirsiniz.
Parçalara bölmeyi denediniz mi? PIC li devre inputları alsın led yaksın, selenoid hiç olmasın... PIC li devre sadece bir led i flash yapsın, bu gibi basit adımlarla ilerleyebilirsiniz.  Devre reset aldığında hızlı flash yapsın, normal çalışma esnasında saniyede bir flash yapsın, bunlar problem tespiti için çok önemli göstergelerdir. Aküye bağlanınca çalışmıyor...  led flash da mı yapmıyor, sürekli reset mi alıyor, flash yapıyor ama selenoidlerde hareket mi yok... Bu soruları cevaplayarak çözüme yaklaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

sadogan

Hiç çalışmaması çok ilginç.
Hangi pic kullandınız pic in devresini özellikle reset ve kristal
bağlantılarının şemasını  görsek daha kolay fikir yürütebiliriz.

tekniker_murat

Merhabalar yine ben :D ustalarım kullandığım pic pic16F628A osilatör ise kendi iç osilatörünü kullandım int_rc_osc ve sayın    ferdem ustamın söylemiş olduğu o devre dikkatimi çekti 470uF paralel buna seri 100mH bobin buna paralel 470uF kondansatör olayı işi belki bir nebze kolaylaştıracaktır ve girişe sağlam bir 4700 yada üstü bir kondansatör atma fikriniz de çok güzel bir fikir hatta o kondansatörlerden sonra nano farad kondansatörler de hatta piko farada varana kadar ki kondansatörleri paralel bağlayarak çözüm yoluna gidebiliriz fakat bu işin daha köklü bir çözümü olması gerekir diye düşünüyorum.

Örneğin DC DC converter tarzı bişiy olabilir mi ? yada besleme devresini mc3406 gibi entegrelerle tasarlıyıp o bobinli kondansatör olayı artı girişe 4700uf kondansatör olayını eklersek acaba bir faydası olur mu daha doğrusu köklü bir faydası olur mu ?

Ben plc nin besleme ve izalasyon olaylarını biraz araştırdım piyasada ağızdan ağıza dolaşan bir söylem var GALVONİK İZALASYON acaba bu galvonik izalasyon nedir Örnek bir devresi var mıdır ?

Bu arada ilgi ve alakanız için herbirinizden Allah cc razı olsun hepinize teşekkür ederim.

Kabil ATICI

İşlemci olarak doğrudan arabalar için üretilmiş ürünlerden kullanman daha yerinde olur. Muhtemelen elektriksel parasitlere duyarlılığı daha az olur...
ambar7

tekniker_murat

Ambar7 ustam peki bu arabalar için üretilmiş işlemcilere bir örnek verebilmeniz mümkünmüdür hangi firmanın malıdır hangi numara yada kodlar ile anılırlar biraz açıklama yapma olasılığınız var mı ?

camby

Izole DC/DC modul koyun işlemcinin beslemesine , bu sayede hem besleme ( vdd ) hem de gnd ayırmış olun. MCU'dan dışarıya giden tüm giriş çıkışları da izolatorler ile yapın GND'ler birleşmesin hiç bir şekilde. İşlemcinin çevre kondansatörleri vs bunlara dikkat edin sorun çıkmaz diye tahmin ediyorum.

frederic

İşlemciyi de 16f yerine 18f ailesinden veb mümkünse k serisi seçmeniz faydanıza olacaktır.

malaga

Bence Çözüm faraday kafesi daha önce otomobillerde sıralı gaz sistemlerinde böyle bir devre görmüştüm çevresi faraday kafesi ile izole edilmişti büyük bir ihtimalle sizin sorununuzu onlarda yaşamış olmalıki faraday kafesi ile pcb kaplamışlar kolaygelsin
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

tekosis

arkadaşların dediğine ilave olarak devrenizde dahili osc yerine kristal osc kullanmanızı tavsiye ederim.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

z

Zamanında PIC işlemci ile otomobiller için bir sürü alarm devresi tasarlamıştık. 7805 tipi çözümler fazlasıyla yeterli oluyordu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: z - 16 Mayıs 2013, 12:24:07
Zamanında PIC işlemci ile otomobiller için bir sürü alarm devresi tasarlamıştık. 7805 tipi çözümler fazlasıyla yeterli oluyordu.

5v1 zener bile yeterli oluyor. Şahitim :)