Dizel arabada çalışacak pic devresi için EMC devresi örneği

Başlatan tekniker_murat, 15 Mayıs 2013, 19:33:26

z

Yani;

Otomobil elektroniğinde en büyük sorun alternatörün ürettiği voltajdaki yüksek voltaj darbeleridir. Akü voltajını doğrudan 7805 gibi bir çipe girerseniz yüksek voltaj darbeleri hemen olmasa da günün birinde regülatörü patlatır.

RC tipi filitrelerle bu darbeleri dizginlerseniz sorun da kalkar. Eğer darbeler regülatörün giriş bacağındaki voltajın ortalamasını 16v'un üstüne çıkartıyorsa transistörle bir öncü regülatör de yapabilirsiniz. Tranzorp gibi malzemelerle yüksek voltaj darbelerini baskılamaya çalışabilirsiniz.
Tabiki absrve edilecek elektrik enerjisinin güvenli şekilde ısıya çevrildiğinden ve bu ısı enerjisinin de ortamda birikmeyeceğini garanti etmelisiniz.

Unutmayın otomobilde onlarca yüzlerce elektronik devre var. Hepsi de şıkır şıkır çalışıyor.

Kendinize otomobil beslemesini emüle eden bir düzenek hazırlayın.

DC 15..16v luk bir regülatör yapın. Bunun çıkışını bir diyodla +12v çıkışı olarak alın. +12v çıkışına gene bir diyod üzerinden atıyorum On süresi 100 mikrosaniye off süresi 1 ms genliği 40v olan pals devresine bağlayın. (Süreleri ayarlanabilir de yapabilirsiniz)

Bunu 40V doğrultucu, 555 osc ve Mos ile basitçe yapabilirsiniz. (Bir ucu şase olan 40V flaşör devresi)

Artık pis bir 12 voltunuz oldu demektir. Bunu çalışma masanızda devrelerinizin ihtiyacı olan 12v için kullanabilirsiniz.

Bu 12v'u daha da pisletmek elinizde.

Fakat asla ve asla devrelerinizi test etmek için 12v helal süt emmiş regülatör çıkışı kullanmayın.

Çirkef, şıllık, ...ospu, fırıldak bir güç kaynağınız olsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muuzoo

Alıntı yapılan: z - 16 Mayıs 2013, 13:00:25

Çirkef, şıllık, ...ospu, fırıldak bir güç kaynağınız olsun.

;D @z hocam ancak bu kadar güzel anlatılır.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

OG

Murat,
Birkaç hususa dikkat edersen en basit mcu ile bile problemsiz çalışabilirsin.

Açık şemanı çizebilirmisin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Murat Mert

mert07

mustafaelektro

MURATA firmasının ürünleri kullanılabilir veya en azından konuyu anlamak için http://www.murata.com/products/emc/case/automobile/pdf/d_5.pdf gibi dökümanlar okunarak yöntemler hakkında bilgi sahibi olunabilir.

i_erciyes

Merhaba, Lpg ecu tasarımı projem vardı. Dspic30 kullandım 8 silindire kadar destekliyor.
Beslemede LM2576 kullandım. Regulatör olarak 7805 sıkıntı verir çünkü besleme voltajı 8-26 V arasında çok degişken.
Besleme katında filtre için ferrite bead kullanabilirsin.
İyi çalışmalar dilerim.

tekosis

oto teyplerin besleme girişlerinde teybin besleme kablosu üzerinde bir kutu oluyor. bu kutuda teybin düzgün çalışması için bir filtre devresi mevcut. devreyi temin etme imkânınız varsa bu sistemden faydalanabilirsiniz. devrenizin girişine direk uygulayın, diğer besleme devresi tasarım kurallarını da uygularsanız sıkıntı yaşamazsınız.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.