Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

74HC595 ???

Başlatan JaVaKoVa, 17 Mayıs 2013, 14:38:58

JaVaKoVa

http://s3.dosya.tc/server5/krEVvS/kay_c_reg.rar.html

Linkde verdiğim devrede 74hc595 in çalışma mantığını çözerken neden SH_CP Veya ST_CP Uçlarının 2 sinede Clock Plasi Verince Çalışıyor Neden 1 Ayağına Verince Çalışmıyor? SH_CP Ve ST_CP UÇLARI NE İŞE YARIYOR AÇIKLAMASI UZUN BİR ŞEY İSTİYORUM İNTERNET DE ARAŞTIRDIM AMA BİRT ÜRLÜ BULAMADIM KISA CEVAP VERİNCE HOCA KABUL ETMİYOR Lütfen Yardım Edin Şimdiden Teşekkürler :D

MrDarK

Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Gökhan BEKEN

Alıntı YapDS(14.uç):Veri uçudur, + girilirse veri=1, -girilirse ise veri=sıfır olur.
SH_CP(11.uç):Clock uçudur. 1 clock pals ile açılır kapanır.Her clock palsin sonunda DS deki veri 595 in içine aktarılır.
ST_CP(12.uç):Kilit uçudur.Daha önce içeri alınmış ne kadar veri varsa hepsini dışarı çıkartır.

kendimden alıntı:
http://elektrobilim.org/edergi/ed-1/elektrobilim-1.pdf
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Mefe

Kardeşim sen datasheet diye birşey duydun mu?
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com

akkoyunlu74

8bitlik veriyi entegreye alabilmen için 8 adet clock palse ihtiyacın var. Bunu SHCP ile sağlarsın.
8 bitlik verinin 595!e aktarımı SHCP clock palsleriyle sağladıktan sonra sıra bu veriyi Q çıkışlarından dışarı aktarmaya gelir. Bunu da STCP ye göndereceğin tek clock palsiyle yaparsın.
Data sheet okursan, çok daha fazlasını öğrenebilirsin kardeşim.

RaMu

Öncelikle datasheet oku tavsiyesine katılıyorum.
https://www.dropbox.com/s/0m3s77utodiour9/74hc595%20örneğim.rar
Hazırladığım isis simülasyonu açıklama mevcut. Şifre varsa RaMu yazın.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

JaVaKoVa

ingilizcem olsa veya doğru düzgün çevrilmiş bir datasheet bulsam okurum öğrenirim bende bunu söyleyim  >:( ??? . fakat şunu anlayamıyorum bana hocamın sorduğu soru şu neden 2 clock tamm birisi veriyi alıyo birisi aldığı veriyi çıkışa aktarıyor. ama verdiğim linkdeki ISIS devresinde botun ile 74HC595 in içine veriyi veriyorum sonra 11 nolu ayaktaki clock palsini kesiyorum. Nasıl olsa ben veri almıyacağım  74hc595 in içinde veri var az önce veriyim verdim ama 11 nolu ayakdaki clock palsini kesince çıkışda hiç bir şey gözlemleyemiyorum istediğim istediğim cevab bu 12 nolu ayak aldığı bilgiyi çıkışa veriyor. ben bu bilgiyi 11 nolu ayağın clock palsini kesince neden vermiyor. İNŞALLAH derdimi anlatabilmişimdir. Bu engetreyi çok merak ediyorum noktası noktasını öğrenmek için elimden geleni yapıyorum ama bu sorumu cevaplayan olmadı neden acaba mantıklı açıklama bulamadım şu ana kadar....

MrDarK

Sevgili JaVaKoVa ;

Bir öğretmen adayı olarak hocanın sana kazandırmaya çalıştığı şey ingilizce konusunda kendini kasman ve datasheet okumayı öğrenmen olacaktır. Çünkü bu datasheet okumayı öğrenmek lanet birşey okumaya başlamak için erken zamanda adım atıp o korkuyu yenmen gerek. Sayfalarca döküman içinden aradığın bilgiyi çekecek seviye geldiğinde datasheet okumayı öğrenmiş olacaksın :) Zaten bir süre sonra kendi kendine çözüyorsun olayı. Google translate önermem kelime kelime satır satır cevirip anlamlandırmaya çalış okuduklarını inat edersen başarırsın :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ete

Javakova,
74HC595 de,
bir CLK ucu (SH_CP)
bir Data Ucu (DS)
bir Kilit ucu (ST_CP) bulunmaktadır.
Bu eleman bir shift register yani kaydırmalı kaydedici dir. Ancak bir farkla içinde iki bölüm vardır. Bilgi önce ilk bölüme girer ancak bu bilgi hemen çıkış pinlerine aktarılmaz . Aktarılması için Kilit ucuna bir puls vermen gerekir (CLK değil bir puls yalnızca)
Böylece ilk bölüme giren bilgi çıkış pinlerine aktarılmış olur.

Gelelim senin soruna, deney devresinde bağlantı şekline göre her CLK palsi aynı zamanda kilit pinine de bir puls uygulamaktadır.
Dolayısıyla oraya gelen CLK sinyalini kesersen Kilit pinine puls uygulanmamış olur ve çıkışta bir şey göremezsin. Görmen için ayrıca kilit pinine bir puls uygulaman gerekir. Bunu çok kolay anlaman gerekirdi bence.  SH_CP den giren CLK sinyali datanin içeride kaydırılmasını sağlıyor. ST_CP den giren puls ise kaydırılan bilginin çıkışa verilmesini sağlıyor. O halde bu entegrenin olmazssa olmazları şöyle sıralanabailir.
1. Gelen data CLK palsi eşliğinde alınır ve ötelenir (kaydırılır)
2. Bilgi DATA pininden verilir.
3. Gelen bilginin çıkışta görülmesi için kilit pinine bir puls uygulanır.

Devreyi birde şu şekilde çalıştır. Kilit pinini diyot ucundan ayır. Oraya pulldown yapılmış bir buton bağla ve butonun diğer ucu +5V da olsun.
Şimdi devreyi çalıştır Data butonuna bir kaç CLK süresince basılı tut.
Çıkışta bir şey göremeyeceksin. Hemen bu sefer kilit butonuna bas. Çıkışta bilgiyi göreceksin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

akkoyunlu74

Forumlarda sürekli karşılaşıp şikayetçi olduğum bir konuda; sorunun dallanıp budaklanması, hedeflenenden uzaklaşıp, içeriğin karmaşıklaşmasıdır.
Gelin görünki şimdi aynısını bende yapacağım.
Teknik sözlüğe baktım;
clock: saat sinyali
pulse:darbe, sinyal denmekte.

Hocam,  pulse yerine clock yazmanın biraz eğreti durduğunu görebiliyorum ancak tam kavrayamadım, pulse nerede kullanılır, clock nerede kullanılır.
Mesela herkesin bildiği 4017 (10 lu yürüyen ışık/ johnson sayıcı) entegresinde, aktif Q çıkışının ötelenmesi için uygulanan sinyale clock,
Q çıkışlarının sıfırlanıp Q0'dan başlaması için uygulanan reset sinyaline puls mu demeliyiz?

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: akkoyunlu74 - 18 Mayıs 2013, 11:31:22
Forumlarda sürekli karşılaşıp şikayetçi olduğum bir konuda; sorunun dallanıp budaklanması, hedeflenenden uzaklaşıp, içeriğin karmaşıklaşmasıdır.
Teknik sözlüğe baktım;

Hocam,  pulse yerine clock yazmanın biraz eğreti durduğunu görebiliyorum ancak tam kavrayamadım, pulse nerede kullanılır, clock nerede kullanılır.
Mesela herkesin bildiği 4017 (10 lu yürüyen ışık/ johnson sayıcı) entegresinde, aktif Q çıkışının ötelenmesi için uygulanan sinyale clock,
Q çıkışlarının sıfırlanıp Q0'dan başlaması için uygulanan reset sinyaline puls mu demeliyiz?
benim bildiğim "clock pulse" şeklinde birlikte kullanılıyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

JaVaKoVa

Sayın Ete Bey Dediğiniz Şekilde Devreyi Tasarlayıp Öyle Deniyeceğim Sizden Bu Bilgiler Çok iyi Çoğu forumda Ulaştım Ama Anlamamıştım Bu daha açık olmuş oldu Bilgileriniz Ve devre tasarımı için Çok teşekkür ederim Yardımlarınız İçin Minnettarım çok teşekkür ederim.
Sayın MrDarK Size de Teşekkür ederim İnatla datasheet okumaya çalışacağım isyan edip kapatmadan datasheet okumayı çözmeye başlıyacağım sizede verdiğiniz cesaretden dolayı çok teşekkür ederim. :D

polleme

Alıntı yapılan: akkoyunlu74 - 18 Mayıs 2013, 11:31:22
Teknik sözlüğe baktım;

Clock sonsuza dek süregelen bir kare dalga zinciri ise pulse bu zincirin halkalarından sadece biridir. Yani pulse vererek bir ucu çok kısa bir süre diğer lojik seviyeye geçirip sonra tekrar eski haline alırız. Bu tek kare sinyal bir pulse olur. Pulse'lar sürekli birleşimi ise clock sinyali oluşturur.