60 Sutunlu 12 adet 5x7 dot matrix çalışma sorunu

Başlatan srcn21, 18 Mayıs 2013, 20:18:13

srcn21

internette bu projeyi buldum malzemeleri aynen verilen şekilde kullandım malzemeler şu şekilde ;

18F452    1 adet,Cd4514   4 adet,Uln2803  8 adet,10k Direnç 1 adet,4 mhz kristal 1 adet,22pf mercimek kondanstör 2 adet,7805 1 adet,12 adet 5x7dotmatrix (ortak katot),50x10 tek yüzlü plaket 2 adet kullanıldı.

bağlantıları tam anlamıyla kurdum lehimleri yaptım ancak 1 tane bile led yanmıyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz ? Beslemesi 5v 3 amper adaptör ile yapıldı. Şimdiden teşekkürler.

Kabil ATICI

İşlemcini programladığını varsayıyoruz.
BU noktada ya osilaskop gibi bir aletle kontrol edeceksin.,
Ya da işlemci ile önce 1 tane ledi yakıp söndüreceksin(devre üzerindeki değil harici bir led)... Böylecece işlemci devresinin çalıştığından emin oluyoruz. (bu önemli)
Devreleri işleciyi çıkarıp uygun şekilde elle adresleyerek LED'lerin çalıştığından emin ol. Bunu için 4514 veri kağıtlarına bakabilirsin.

Yardım bekliyorsun ama lütfen en azından devre şeması gibi kaynaklar ekle ki insanlar yardımcı olabilsin.
ambar7

srcn21

öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ediyorum size. Kafam o kadar allak bullak ki ben rarlayıp upload ettim linki de verdim sanıyorum kopyaladıktan sonra linki yazmayı unutmuşum.

http://www.dosya.tc/server9/nu0iAv/devretasar_m.rar.html

bu linkten dosyaları indirip bakabilirseniz ve yeniden ona göre cevap verirseniz çok sevinirim tekrar teşekkür ediyorum ilginiz için..

srcn21

http://www.recepcelikkaya.com/pic-programlama-ders-13rs232-seri-haberlesme-1/

ayrıca led yakıp söndürme dediğiniz olay bu şekilde olacak değil mi ? yani bahsettiğiniz olaydan bunu anladım.

Kabil ATICI

Ben herhangi bir bacak için demiştim ama olsun. Led yak söndür olayı o da olur. Amaç işlemcinin çalışıp çalışmadığını görmek.
Basic ile yazılmış  Güzel bir uygulamaya benziyor...

Demekki kontrol etmemiz gereken, işlemci çalışıyor mu? 
İşlemci Sigorta ayarları doğru mu?
Entegre bacakları doğru besleme gerilimi geliyor mu?
İşlemci ile diğer entegreler arasında bağlantılar tamam mı?
Gerekiyorsa bunları tek tek ölçü aleti ile bakman gerekiyor...
entegrelerin (işlemci dahil) besleme bacakları arasına 100nF koymuş olduğunu varsayıyorum.
ambar7

srcn21

ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ediyorum size :) hepsini tek tek deneyip tekrar buraya yazacağım zaten bugünde olmazsa bırakacağım artık 3 aydır bununla uğraşıyorum bunaldım artık  >:(

Kabil ATICI

Baskı devreside varmış..  Dikkatimden kaçmış..
Entegrelerin besleme bacakları arasına 100nf ekle. Bu birçok durumda devrenin kararlı çalışmasını sağlar.
İşlemcinin akım kapasitesi konusunda emin değilim doğrudan işlemciye bağlamak yerine transistörler sürseydin iyi olurdu. Satırlara çok küçük bile olsa direnç koy.

Şu anki ledlerin enerji harcamaları konusunda fazla incelemedim, ama hatırladığım kadar 5V'da 48ledi geçtiği zaman parlıklarında bir azalma oluyordu. (Bunu yakın zamanda denemedim-bu bilgimi bir ara güncellemem gerekiyor).

ambar7

srcn21

dediğiniz gibi 5 v 48 ledi geçtiğinde ledlerde parlaklık olayı azalıyor ama matrixlere uln2803 ile sürüldüğü için bu sorun zaten ortadan kalkmayacak mı ?
5V 3 amper adaptör kullanıyorum. zaten daha fazla olursa enerji driver board üzerinden verildiği için pic direk yanar biliyorsunuz çok hassas bir işlemci Pic dediğimiz eleman :) 5.20 voltu geçtiğinde direk yanıyor daha önce denemesini bizzat yaptım :) birde 100nf yerine 10nf koysam birşey fark eder mi?
elimde 10 nf mevcut çünkü şu anda

Kabil ATICI

100nf  ile 10 nf arasında bir değer olabilir...

Hayır desem. Bu olay  zamana bağlı olarak düşünürsen  bir ledin normal parlıkla yanması için gereken enerjiyi hane LED'i kısa süre yakıyorsun ya işte o zaman diliminde vermen gerekir. (en azından gözün açısından)  Bu iş için akımı yükseltmen gerekir, bunu nasıl yaparsın en basitinden gerilimini yükseltirsin. LEDleri uln2803 ile sürüyorsun ama bunu yinede bir işlemcinin üzeinden yapıyorsun!!

Yada illede 5V ile çalıştıracaksan, panonu ikiye bölersin.  Aynı anda iki parçasını ayrı ayrı çalıştırırsın. Bir saat darbesiyle de bunları senkronize edersin...
Gerçi devreyi 1A ile beslesen bile çalışması lazım. Çünkü aynı anda sadece 7-8 led yanacak...
ambar7

srcn21

bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum tekrar tekrar böyle bilgi alışverişleri mutlu ediyor insanı yardımınız ve anlatımınız için teşekkür ediyorum. allah razı olsun sizden..