pnömatik yeniyim arkadaşlar yardım edebilirmisiniz ?

Başlatan macina, 19 Mayıs 2013, 21:57:45

macina

Arkadaşlar bu sistemde pistonun start tuşuna basıp çalısacak taki biz stop tuşuna basıncaya kadar devam edecek nasıl yaparız ??

CaFFeiNe

A0.3 (düz geç) ve A0.4 limit swiçlerini yoket
M0.1' i de yoket
Q0.3 önündeki M0.1 kontağını kapalı M0.0 yap

I0.1'e (Start) basınca Q0.2 enerjilenir piston ileri gider
Stop'a basınca Q0.3 enerjilenir piston geri gider

macina

denedim ama sistem çalışmadı ileri geri olayı bile olmadı

asma

Alıntı yapılan: macina - 19 Mayıs 2013, 21:57:45
Arkadaşlar bu sistemde pistonun start tuşuna basıp çalısacak taki biz stop tuşuna basıncaya kadar devam edecek nasıl yaparız ??
Sorunuza cevap verilmiş, daha da basit olarak yalnız iki butonlada yapılabilirdi ama...
İsteğiniz yazdığınızla aynımıdır, onu bilemedim.
Kullandığınız valf 5/2 çift etkili selenoid valf olup bobini bir an ikazlandığında konumunu alır ve öylece kalır. Çift etkili silindiriniz strok boyunca ilerler ve sonunda durur. Diğer bobin ikazlanırsa konum değiştirir ve silindir ters yöne hareket eder. Hareket alanı bittiğinde de durur.
Bu hareketi start stop mantığıyla kumanda edecekseniz, yay geri dönüşlü 5/2 valf kullanırsınız. Startta ileri , stopta geri hareketini yapar.
Eğer limit sw. ler varsa, çift bobinli 5/2 kullanılmışsa, start stop mantığıyla çalıştırılacaksa istenilen şu olmalıydı:
Starta basıldığında silindir mili (yada piston) iki limit switch arasında gidip gelecek (emme basma tulumba gibi) bu salınım stop butonuna basıncaya kadar devam edecek. Stop basıldığında hangi periyotta olursa olsun başlangıç pozisyonuna dönecek.

Ayrıca hiçbir durumda stop butonuna basınca silindirin hareketi yarıda kalmayacaktır. 5/3 gibi farklı valfler yatay ve yüksüz çalışmada yarı yolda durmayı sağlar. Farklı eleman yada ek önlemlerle iş yaptırırkende durdurma sağlanır. (hidroliğin bağzı avantajları artık pnömatikte de sağlanıyor)

İsteğinizi açık ifade edip cevabınızı aldıysanız affola  ::)  Ben eksik anlatım olduğunu düşündüğüm için yazdım.

Kolay gelsin.

CaFFeiNe

birde bunu deneyin

ben ilk mesajda ileri geri stopa basana kadar hareket etsin diye anlamamıştım

macina

teşekkür ederim oldu ama A3 ile A4 yer değiştirince oldu.

CaFFeiNe

macina

:) hocam bu sistem sıkıntı yokta sistem piston aşağı indiğinde stop bastığımızda aşağıda kalıyor arada simülasyonda  ben orda kalmasını istemiyorum nasıl yapcaz ??

asma

Alıntı yapılan: macina - 21 Mayıs 2013, 21:11:18
:) hocam bu sistem sıkıntı yokta sistem piston aşağı indiğinde stop bastığımızda aşağıda kalıyor arada simülasyonda  ben orda kalmasını istemiyorum nasıl yapcaz ??
Aşağı hareket süresince her hangi bir anda stop butonu ikazlanırsa aşağıda kalır. (hareketini tamaladıktan sonra)
Aynısı yukarı harekette geçerli.
'aşağı indiğinde' bu ifade gözünüzün gördüğü mü, limit swich ikazlanması mı?  ;)
Elektriksel şart oluştuğu andan sonra stopa bassanızda diğer yöne hareket gerçekleşir (ve tamamlanmadan durmaz)

Ayrıca isteğinizi belirtmediğiniz konusunda ısrar ediyorum.
Demişsiniz ki:
'stop bastığımızda aşağıda kalıyor arada simülasyonda  ben orda kalmasını istemiyorum nasıl yapcaz'
Siz nerede kalmasını veya ne yapmasını istiyorsunuz.

Kolay gelsin.

macina

stop bastgmızda ilk konumuna gelsni istyorum bunu yazmamsn kusuruma bakmayn

CaFFeiNe

@macina

hocam artık gerisini de siz yapın, biraz düşünüp mantık yürüteceksiniz o kadarda zor değil elinizde simülasyon ortamı da var

macina

hocam m0.0 stop basıp kestiğimizde elektrik gitmediği için piston direk alta kalıyor stop butonun orayamı birşey ekliycez :) simülasyona ekliyorum değiştiriyorum olmuyor??