Step Motor Sürücü devresi

Başlatan Erdinçbavaş, 22 Mayıs 2013, 09:54:37

Erdinçbavaş

Arkadaşlar merhaba elimde bipolar step motor var.Onu l298 entegresi ile rahat sürebiliyorum. Ama l298 akım olarak 2 A diyor.Daha fazla tork elde etmek için yüksek akımda çalışabilen (6A) tip 41c transistörlerle H köprüsü yaptım pic 16f628 den sürmeye çalıştım olmadı transistörler tetikleniyor ama motor hareket etmiyor. http://www.elektrotekno.com/about1644.html    bu linkteki devreyi yaptım sorun nerde acaba yardımcı olabilirseniz sevinirim.Yada yüksek akım çekebileceğim kendim yapabileceğim (5-6 A) ucuz bir yöntem var mıdır.Teşekkürler...

z

Şemayı çizen adam transistörün nasıl sürüldüğünü öğrenmeden motor sürücü tasarlamış.

Köprünün üst kolundaki transistörler bu şekilde bağlanırsa motora çok düşük voltaj gider. Bu şema ile uğraşma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erdinçbavaş

Dostum teşekkürler peki bipolar sürücü nasıl tasarlarım transistörlerle bir fikrin var mı?

z

Transistörlü half bridge devresini tasarlamakla başla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erdinçbavaş

dostum üst köprüdeki transistörleri pnp yaptım yine olmadı.Ben çift L298 ile 5 A kadar sürüyorum iç dirençleri farklı olunca biri fazla ısınıyor. Ama transistör ile yapmak devre beslemesi için daha faydalı ve motor akımınıda artırmak  istiyorum.Çünkü l298 40 mA akım çekiyor.12v ta 7805 de ısınıyor bu sefer.Basit bir devre arıyorum.Nasıl yaparım.En son 3 Adet l 298 i Pic 16f628 ile sürmek geliyr aklıma.Beslemelerinide lm 338 T (5A) ayarlı ile yapsam nasıl olur acaba bir fikrin var mı?

sezgin05

Erdinçbavaş

Sezgin kardeş teşekkürler ama bu linke bakmıştım daha basit bir devre arıyorum.Ayrıca Pals sayısına göre açıyı ayarlayacağım linkteki devreye pals girişi var mı?

pisayisi

L297 li devre karışık sayılmaz, CLK girişine uygulanan darbenin yükselen kenarında step motor bir adım yol alacaktır. Yön seçme  ve devre dışı bırakma pinleri de mevcut daha ne olsun...
Murat

Bülent

Ne istediğini iyi anlıyorum, sana takviyeli H-Sürücü lazım, yoksa olmaz. H-Tipi sürücü mantığı basit gözükse de devreleri iyi anlamak lazım. Transistörleri piyasada rahatça bulunan 2xBD 243-244 eğer akımı yetmez ise 2xBD911-912 olabilir. Devre önce, senin motor tipinden dolayı  çalışmayabilir, bu durumda 4 tane  470 ohm direnci kademeli azaltarak deneyebilirsin. Hatta 22 ohm' a kadar düşürebilirsin. Bu şekilde normalde devrenin sağlıklı çalışması lazım. Çalışmaz ise son bir önerim daha olabilir  ;)

Erdinçbavaş

Bülent kardeş Allah razı olsun  teşekkür ederim bu devreyide en kısa sürede deneyip sonuçları paylaşırım.Diğer arkadaşlardan da Allah razı olsun çözüm üretmeye çalıştılar.Bir makine için tasarladığım bu kartın sade ve maliyetin az olması benim için çok önemli.Görüşmek üzere.

sezgin05

Eğer 4 amper yeter dersen resimdeki devreyi düşünebilirsin.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: sezgin05 - 24 Mayıs 2013, 10:59:16
Eğer 4 amper yeter dersen resimdeki devreyi düşünebilirsin.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bu devreyi yaptınız mı bilmiyorum ama ben yaptığım da hiç te performanslı çalışmadığını hatırlıyorum.

sezgin05

L6203 standart devresine koruma devresi eklenmeden verimli çalışmıyor maalesef. Hatta 6203 çok çabuk yanıyor. Topiclerden birinde bu devre verilmişti bulmaya çalışayım.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: sezgin05 - 24 Mayıs 2013, 11:16:13
L6203 standart devresine koruma devresi eklenmeden verimli çalışmıyor maalesef. Hatta 6203 çok çabuk yanıyor. Topiclerden birinde bu devre verilmişti bulmaya çalışayım.

Diyotları ekleyip eklemediğimi hatırlamıyorum, Fakat 6203 yanmadı hiç...
Bu sebepten dolayı performanslı çalışmadı demiyorum,

Step motorda adım/sn hızını arttıramadığımı belirtmek istemiştim.

sezgin05

Aradığımı tam bulamadım ama aşağıdaki devre yorumları fena değil.

http://forum-cnc.pl/index.php?topic=55.msg159#msg159