Low ESR Kondansatör

Başlatan polleme, 23 Mayıs 2013, 13:18:26

polleme

Değerli arkadaşlar,

Özellikle SMPS devrelerde "low ESR" kondansatör kullanılması isteniyor. Sitede "low esr" diye arattığımda bir konu çıkmadı. Türkiyê'de Low ESR kondansatör satan yer var mı? Gördüğüm kadarıyla bunun normal kondansatörden farkı yok, bir kondansatör low ESR ise bile bunu nasıl algılayacağız? Bilgisi olan var mı?

restore

hocam farnell de arama yaptıgınızda  iç direnç olarak görebilirsiniz.  iç direnci düşük  kapasite tahminim yüksek frekanslarda filtre de  hızlı deşarj istenmesi mantıklı.

polleme

Aslında hızlı deşarj için değil de AC akıma karşı gösterdiği direncin düşük olması ile ön plana çıkıyor. Low ESR kullanılan SMPS devresinde çıkış gerilim dalgalılığı daha az oluyor. Low ESR bulunamazsa ek bir bobin-kapasite filtre daha gerekiyor.

restore

mesela amplilerde  saydıgınız nedenlerden dolayı low esr tercih ediliyor

bymrz

Texas Ins 'in sitesine girip WEBENCH® Designer 'ı kulanırsanız olayı daha iyi kavrayabilirsiniz...

http://www.ti.com/

Orada ihtiyaçlarınıza göre verilerinizi girin ve oluşan tasarımlardan birini seçiniz. Daha sonra simulasyon kısmı var. Orada istediğiniz noktadaki akım ve gerilim eğrilerini görebiliyorsunuz.

Özellikle Çıkış ve Giriş Kapasitörlerinden geçen akım eğrilerini incelerseniz, bu değerlerin gayet yüksek olduğunu göreceksiniz. Yani Switch Mode sistemlerde anahtarlama esnasında kondansatörden yüksek miktarda akım çekiliyor. Bunu sağlayabilmek için de kondansatörün yüksek iç dirence sahip olması istenmez elbette. Türkiye'de genelde kondansatör alırken Volt ve uF değerleri bilinir. Lakin bu çok yanlış bir durum. Ben switch mode devrelerimde 100uF 35 V kondansatörü 3~5 Cent civarında bulabilirken, istediğim ESR ve akım değerlerindeki kondansatöre 60~70 Cent ten fazla ödüyorum.

Bu işler için de genelde Tantalum veya Aluminum Polymer Kondansatörler kullanılıyor...

restore

derecesi  , calışma süresi gibi değerlerde göz önüne alınmalı. zira smpslerde ilk bozulan giriş kapasiteleri olabiliyor.smps cıkışlarında ve girişlerinde paralelleme kullanılabiliniyor.  mesela araba amplilerinde.  birde görsel anlamda  etkili olan farad degerlerde kondansatörler var  düşük esrler olabilir mi . sanmıyorum.

polleme

Alıntı yapılan: alone_lover - 23 Mayıs 2013, 15:58:14
Texas Ins 'in sitesine girip WEBENCH® Designer 'ı kulanırsanız olayı daha iyi kavrayabilirsiniz...

http://www.ti.com/

Orada ihtiyaçlarınıza göre verilerinizi girin ve oluşan tasarımlardan birini seçiniz. Daha sonra simulasyon kısmı var. Orada istediğiniz noktadaki akım ve gerilim eğrilerini görebiliyorsunuz.

Özellikle Çıkış ve Giriş Kapasitörlerinden geçen akım eğrilerini incelerseniz, bu değerlerin gayet yüksek olduğunu göreceksiniz. Yani Switch Mode sistemlerde anahtarlama esnasında kondansatörden yüksek miktarda akım çekiliyor. Bunu sağlayabilmek için de kondansatörün yüksek iç dirence sahip olması istenmez elbette. Türkiye'de genelde kondansatör alırken Volt ve uF değerleri bilinir. Lakin bu çok yanlış bir durum. Ben switch mode devrelerimde 100uF 35 V kondansatörü 3~5 Cent civarında bulabilirken, istediğim ESR ve akım değerlerindeki kondansatöre 60~70 Cent ten fazla ödüyorum.

Bu işler için de genelde Tantalum veya Aluminum Polymer Kondansatörler kullanılıyor...

Peki bu low esr ürünler Türkiye'de nerede satılıyor? Veya satılan yer var mı?

mesaj birleştirme:: 23 Mayıs 2013, 16:30:51

Webench Designer'ı inceleme şansım olmuştu. Powerint firmasının yazılımında da seçilebilecek low esr ürün listesi var.

restore

samimi oldugunuz kurumlara özel istek üzerine getirtebilirsiniz sanırım.

polleme

Alıntı yapılan: restore - 23 Mayıs 2013, 16:33:24
samimi oldugunuz kurumlara özel istek üzerine getirtebilirsiniz sanırım.

İşte bu biraz zor, pahalı da olacağı kanısındayım. Galiba Low ESR sevdasından vazgeçip ek filtre kullanmak daha akıllıca olacak. Buna alternatif olarak eski SMPS kartlarından sökülen kapasiteleri kullanmaya çalışabilirim. Onlar sanırım low esr olurlar.

bymrz

Alıntı yapılan: polleme - 23 Mayıs 2013, 16:49:35
İşte bu biraz zor, pahalı da olacağı kanısındayım. Galiba Low ESR sevdasından vazgeçip ek filtre kullanmak daha akıllıca olacak. Buna alternatif olarak eski SMPS kartlarından sökülen kapasiteleri kullanmaya çalışabilirim. Onlar sanırım low esr olurlar.

Alacağınız malzemeleri digikey veya mouser, vs... üzerinden seçip(biraz pahalı olsa da) üzerine bir miktar komisyon koyan firmalardan(Sarnikon, vs..) ürün kodları ile birlikte talep edebilirsiniz. En geç 1 hafta - 10 gün içerisinde tesim ediyorlar...

polleme

Belki aşağıdaki ürünü alırım, eldeki eski kondansatör ESR ve değerlerini ölçerek kullanırım. Ürün bayağı güzelmiş; kapasite, endüktans, ESR, direnç vs ölçüyor ve sadece 18 USD

http://www.ebay.com/itm/New-Transistor-Tester-Capacitor-ESR-Inductance-Resistor-Meter-NPN-PNP-Mosfet-/251278184843?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a8158d18b

asma

Merhaba
Eğer low esr bulamazsanız eski/çıkma kondansatör kullanmayın.  ;)
Sonuçta ömürlü bir eleman ve alacağınız cihaza ve elinizdeki kondansatöre güvenirseniz kullanın.
Benim önerim paralel kondansatör kullanmanızdır. 1000uF yerine 3X330uF kullanırsanız, 0,9 ohm yerine 0,3 ohm ESR değeriniz olur.
Rakamları paralel direnç hesabı kullanıldığını göstermek için verdim, kullandığım kapasitörlerin esr değerini bilmiyorum.  :(
Yine bulabilirseniz aliminyun polymer önerisi güzel. Tantal ise sizin işiniz için uygun olmayabilir.
Sıcaklık değerinin yüksek olduğu (105) kondansatörlerin biraz daha pahalı ve daha kaliteli olduğunu duymuştum, esr değeri benzer bir kapasitörden daha düşük olabilir (low esr sınıfına girmese bile)

Türkiyede marka model seçmek lüks  ;D

Low esr bulmak , kullanmak lüks ise amfi devrelerinde kullanmamıza gerek yok.  ;) Oto amp. söz konusuysa smps giriş ve çıkışlarında kullanılabilir. Smpslerde ise şebeke geriliminikullananlar için girişte low esr kullamaya gerek olduğunu sanmıyorum ama çıkışta olmalı.
Çünkü şarj ve deşarj süreleri kısaldıkça (frekansa bağlı olarak) endüktif seri direncin etkisi artacaktır.
Gönül isterki her elemanı ideale yakın olanlardan kullanalım, tüm konnektörlerimiz de altın kaplama olsun.  8)
Ama smps için kablo bulmak bile mesele  :( yassı kesitli olsun, kendi arasında izoleli örgü kablo olsun, akım algılayıcı için alaşım teller olsun kapı kapı dolaştırıyor insanı.

Umarım forumda arayıp bulmuş birileri çıkar.  ;)
Kolay gelsin.

polleme

Paralel bağlayıp ESR düşürme fikri hoşuma gitti. Bunu deneyeceğim.

camby

Farnellde tantal kondansatörlerin ESR değerleri mevcut , burada çeşitliliğe bakabilirsiniz , değer voltaj kılıf esr kıyaslaması yapabilirsiniz. Buradan iyice fikir edindikten sonra iç piyasada dataları belli kondansatör aramanız lazım. Low Esr kondansatör diye bir sınıf yok aslında. Kondansatörler ve ESR değerleri var sadece...

DC/DC çıkışı ripple hesabı ile ne kadar ESR kond. ihtiyacınız var bunu bir hesaplamaya çalışın. Sandığınız kadar ihtiyaç olmayabilir Low ESR kondansatöre.

Seramiklerin dielektrik malzeme/kapasite/frekans hepsi işin içine giriyor ESR için bunlara da bakabilirsiniz , kapasiteler uyuyorsa..

Alüminyumlar da olabilir , paralel kullanılabilir. Hibrit alüminyum kondansatörler görüyorum nette ESR değerleri çok düşük ama bulunur mu bilemiyorum.

mesaj birleştirme:: 25 Mayıs 2013, 01:45:17

Pahalı bir örnek :

http://tr.farnell.com/kemet/t520v107m010ate018/capacitor-tant-100uf-10v-0-018/dp/1641516

---

Tam ihtiyacı belirlemek gerek o yüzden.

elkodander

Karaköyde Ufuk Elektronik Var.Çok Eski Bir Firma Oradaki Arkadaşlara Low Esr Kondansatör İstiyorum,demeniz Yeterli.