freescale arm

Başlatan sadogan, 25 Mayıs 2013, 11:55:04

sadogan

Merhaba arkadaşlar,
http://mbed.org/blog/entry/mbed-enabled-Freescale-FRDM-KL25Z-board/
mbed kl25z de kapsıyor artık.
freescale m0 ve m4 fiyat olarakta uygun görünüyor.
Freescale arm işlemciler nasıldır tecrübesi olan arkadaşlar tecrübelerini aktara bilirmi?

camby

geçenlerde istanbulda freescale organizasyonu vardı. Bu m0 m4 ürünlerini tanıttılar.

Genel olarak fiyatlar uygun diyorlar. Adetli adetsiz ne olur bilemiyorum.

Dikkatimi çeken , sanırım tüm serilerde ADC 'ler 16bit. Seminerde bahsetmediler ama örnek hızı da 400ksps. STM'deki gibi dual triple modları var mıdır bilemiyorum.

Enerji ölçüm modelleri var , onlarda dahili 24 bit ADC var.

M4 hızları 150 MHz.

64/1 Programmable gain modülü var dahili , ADC için.

M0'larda da bit manip.( bit banding ) özelliği gördüm. Bu özellik M0'larda yoktu freescale ek olarak mı yapmış yoksa M0+ ' ın mı özelliği bilemiyorum.

M serisi dışında A serisi işlemcileri de bolca var. 1.5Ghz 4 çekirdekler konuşuluyordu. Organizasyonda full HD videolar pad'ler doluydu her yerde.

Code warrior diye bir yazılımları da , ilginç bir yazılım. Neredeyse tüm donanımsal fonksiyonları sürükle bırak koda dahil ediyorlar. Keil'da da yazmak mümkün.

Freescale workshop dışında hiç kullanmadım. Şu an STM kullanıyorum. NXP ve TI biraz daha fazla ilgimi çekiyor freescale e göre. Tabi bunları M0/M4 için konuşuyorum. Freescale'in mikroişlemci sınıfı da çok geniş , DSP sınıfı da geniş. Daha çok TI ile kapışıyorlar gibi. TI-Freescale , STM-NXP.

SpeedyX

Ek olarak, seminerde L serisinin ne kadar az akım çektiğiyle ilgili bir demo vardı. 4 supercap 4 ayrı işlemciye bağlı ve aynı program çalışıyor. MSP nin pili hemen bitti, sonra renesas, sonra pic24 ve nasıl olduysa KL serisi işlemci, başlangıçtan son işlemcinin pili bitene kadar geçen sürenin 26 katı süre kadar daha çalışmaya devam etti, voltaj 1.65 civarındayken o da resetlendi.

Orada bir üçkağıt sezdim ama...

Mefe

Cortex M serileri PIC, dsPIC ve MSP işlemcilerine rakip olarak çıkarıldılar. Şu an ülkemizde ARM kullananan bir çok firma M1 veya M0 serileri kullanıyor. bu işlemciler piyasaya şimdilik yetiyor.
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com