Devre Şeması Üzerinden Bir Sorum Var

Başlatan Kazım, 25 Mayıs 2013, 20:22:42

Kazım

Arkadaşlar linkini verdiğim devrede R3 direnci 0.5 watt

V=14.6
I=0,45 -> 4Ah Ak Akü şarj edilecek

Direncin Watı   ->  P=U*I = 6.57w olmaz mı ?  Yoksa P=I2*R 'den mi Hesaplamam Lazım. Öyle ise bu fark IC nin İçindeki devreden mi Kaynaklı yani Anlayamadım.Direncin Gücü Konusunu Çözmem LAzım

http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2009/05/battery-charging-indicator-circuit.jpg

Bertan

devre direnç üzerinden düşen gerilimi opamp ile okuyarak aküye giden akımı ölçüyor. eğer akım 25ma in altına inerse led sönüyor ve akünün dolduğunu anlıyorsun.1 amperi geçmeyeceksen r3 direnci doğru.direncin watt ını direnç üzerinden düşen volt ile bulacaksın I=0,45 R=0,5ohm -----> V=0,225 olur. W=I.V dan W=0,1 olur. I=1A olsaydı bu değer 0.5w çıkardı.

asma

Evet devre 25mA altında led i söndürerek şarjın bittiğini gösteriyor.
Akım sınırlama amacı yok. Bu özelliği akü şarj devresi sağlamalı.
Diyelim ki 0,45A devrenin vereceği max. akım olsun.
Eğer 1N5819 olmasaydı direnç üzerinde 2W harcanırdı ve en az 3W seçilmeliydi.
Ama diyot 1A de 0,55V gerilim ile max. voltajı sınırlıyor.
Bu durumda 0,45A X 0,55V ile yaklaşık 0,25W harcanır ve 0,5W kullanmak uygun olur.
Kabaca 450mA akımın 400mA i diyottan 50mA i dirençten geçecektir. (Vf 0,45A için 0,5V kabul edilirse)
Bu yüzden direnç fazla ısınmıyacaktır.  ;)

Kolay gelsin.

Kazım

bertan88 ve asma yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Geç Yanıtladığımı İçin Kusura Bakmayın İnternette Sorun Var. Arızayı Arayıp Halletirdim 444 0 375 'i. Şu FiberOptik Döşemelerinden herhalde. Gerçi Hala Eve İnternet Alacak Lükse Sahip Olamadık. Fiberoptik gelseee ne olur . Ben Şöyle Net 10TL 1Mb Sınırsız Olsa Harbi abone olacağım. 60TL Yok Diye Değil - Varda Vermiyorum ...

Kazım

bertan88@ -- asma@ offlien olduğu için size sormak istedim:    asma@ demişki

Eğer 1N5819 olmasaydı direnç üzerinde 2W harcanırdı.

Bu Durumda Sizin mesajınızla  çelişiyor sanki.  " W=I.V dan W=0,1 olur "

Peki sonucu 2W çıkan  formül nedir ?
Tamam diyotla ilgili kısmı  anladım. Diyodun Vf si  - R3 üzerine düşüyor.  ama 5819 yokken 2w düşer demişya onu nasıl bulmuş ?

Sevgili asma@ sizde mesajı tekrar okursanız eğer cevabıınızı bekleyeceğim

Bertan

yanlışım varsa düzeltin

ordaki diyotun vf si ortalma 1a de 0.6v .
şimdi dirençle diyot paralel bağlanmış eğer direnç üzerinden düşen voltaj 0.6 olursa diyot iletime geçicek.
devre tasarımına göre devreden 1 a geçerse direnç üzerinde 1v düşücek(yukardaki formüle göre)
eğer direnç üzerinden 0.6 voltdan daha yüksek bir volt düşerse (yani 0.6a den daha fazla akım geçerse) diyot iletime geçicek ve akımın yarısı diyotdan geçicek.
yukarıdaki formüle göre 1a de 1w direnç gerekir.
tabi akımın yarısı diyotdan geçtiğinden 0.5w direnç gerekir.

not:yukarıda yorumumda direnci 0.5ohm olarak görmüşüm ve ona göre yazmışım.

asma

;D
Direnç değerini benim gibi 10 ohm olarak okursanız hesap doğru çıkar.  :P

1 ohm olduğu için ve akımın şarj devresiyle 0,45A değerini geçmeyeceğini kabul edersek
Diyot olmasa bile VxA=IxIxR=200mW yaklaşık sonuç çıkar.

Zaten gerilimi 0,5V kabul edersek 50mA dirençten geçer yazdığıma göre bir hata yaptığım belliydi.  :-[
Oysa 26mV hesaplayıp LED 25mA den aşağıda söner yazmaktan geri kalmamışım.  :o Formülde direnç 1 ohm.

Kusura bakmayın, tekrar kolay gelsin.

Not: bertan88  de direnç değerini yanlış gördüyse ben hakimim masum bey.   ;)

Kazım

Alıntı yapılan: asma - 26 Mayıs 2013, 18:28:26

Not: bertan88  de direnç değerini yanlış gördüyse ben hakimim masum bey.   ;)

Eyvallah Arkadşlar Anladım da ... Kafam gene karıştı. Şu İtalik cümleyi yazmayayydın iyiydi   :'(

Edit : Çok Uzatıyorum Bazen Buradaki paragrafı Kestim.

Yan sekmede de şunu izledim Özlemişim. Gerçi Hala Sadece Onları Dinliyrum Ama

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/122595/fikret-kizilok-ve-cem-karaca-sohbeti-efendime-soyleyelim

asma

Yaptığım hatayı haklı gösterme (zeytin yağı gibi üste çıkma) çabasını espirili şekilde yazmak istemiştim.

Ne olurdu italik kalsaydı da bu kadar deşifre olmasaydım.   ;D

İzmit fuarında sahne alırken masasına , sohbetine katılma imkanım vardı. Halaoğlu gitti ben çekingen kaldım.
Ankarada TRT önünde rastladım, göz göze gediğimizde topuk ve baş selamı vermiştim. Elini göğsüne götürüp başını eğdi. Çakı gibi Jan.onb. bir yanına gidip sarılamadım.   :-[
Ben de özlüyorum.   :'(