Lcd arka plan ışık parlaklığı düşüyor..

Başlatan nuriozdas, 27 Mayıs 2013, 19:53:36

nuriozdas

Lcd ve röle devresi Aynı adaptörden besleniyor, röle kontak olduğunda lcd'nin arka plan ışığının parlaklığı düşüyor bu sorunu nasıl aşıyoruz ?

cetinkaya

daha güclü veya baska bir adaptörle deneye bilirsin.

nuriozdas

Alıntı yapılan: rck8942 - 27 Mayıs 2013, 19:57:06
daha güclü veya baska bir adaptörle deneye bilirsin.

adaptörle alakalı bir sorun olduğunu düşünmüyorum

polleme

Adaptörden röleyi beslerken adaptör çıkışına bir 7805 bağlayıp LCD ekran ışığını ona bağlarsanız röle akım çekince gerilim düşümü olsa bile ışık parlaklığını etkilemez.

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

polleme

Buraya şekil çizmeyi bilmiyorum ama şöyle düşünün: 12V kaynağımız var ve bununla röleyi besleyelim. Yine bu 12V gerilimi 7805'in girişine verelim ve 7805 çıkışından da LCD ışığını besleyelim. 7805 bir regülasyon yaptığından röle akım çekip 12V besleme kaynağının gerilimini düşürse bile 7805 çıkışındaki voltaj sabit kalır ve ışık etkilenmez. Ama yine de olay rck8942'nin söylediğine geliyor. Adaptörü şu şekilde kontrol etmenizi öneriyorum: Bir voltmetreyi adaptör çıkışına bağlayın ve bağlı kalsın. Bu durumda çıkış gerilimini ölçün, bu durumda iken rölenin çekmesini sağlayın ve ölçtüğünüz gerilimde bir değişme olup olmadığına bakın. Bir değişim varsa LCD ışığının etkilenmesi normaldir.

toyo

Güç kaynağının gücü yetmiyordur bence.
Mesala 1W kontrol kısmı çekiyor.2W rolenin tetiklediği yük çekiyor.3W yaptı.Adaptör 2W ise ?
Gelirken ne getirilir ki giderken ne götürülür.

polleme

nuriozdas

Adaptörü devre dışı bıraktım bilgisarın güç kaynağından 5v çektim yine aynı .
ben biryerde okumuştum kondansatörle bu sorunu çözüyorlarmış ama nasıl ????

medelog

olay 7805 te. devren yüksek akım çektiğinden lcd parlaklığı azalıyor. devrenin çektiği akıma bak
"Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep. " Yunus EMRE

elektroacemi

7805 önce ve sonra koyduğun kondansatörlerin değerini yükselterek deneyebilir misin.

MrDarK

Direk ve kesin çözüm ;

LCD'nin Backlight pinini 220 veya 330 ohm ile +12 V a ver sıkıntı ortadan kalkacaktır !
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: MrDarK - 28 Mayıs 2013, 17:45:54
Direk ve kesin çözüm ;

LCD'nin Backlight pinini 220 veya 330 ohm ile +12 V a ver sıkıntı ortadan kalkacaktır !

buda çözüm değil..

LM2576 ile bir regülasyon yapabilirsin.hem röle çekip bıraktığında beslemen göçmez hem ısı gibi bir derdin olmaz.

yada 7805 in girişine 70R- 100R gibi direnç at watlı bişi olsun bu kez 7805 in ısınmasını ortadan kaldırıp regülatörün voltajının göçmesini engellersin.

Kabil ATICI

arkaplan aydınlatma led'lerini nasıl sürüyorsun?

-Düz bir direnç bağlantısı
-Transistör ile  sadece aç veya kapa ile
-transistör ile pwm ile

İkincisi ne renk LCD LED'i ?
-Yeşil (LED dizisi vardır, iyi akım çeker)
-Mavi (2 veya 3 led vardır, az akım çeker)

ambar7