Çift kontak röle yerine kullanılabilecek bir malzeme

Başlatan KralMurat, 30 Mayıs 2013, 14:16:21

KralMurat

Arkadaşlar selam. Pic16F628 ile yaptığım bir devrede BC337 ile sürdüğüm çift kontaklı bir rölem var. Fakat rölenin sürekli çıt çıt seslerini duymamak için yarıiletken bir malzeme ile anahtarlamayı yapmak istiyorum. Çift kontaklı röle tam olarak kaç Amper emin deiğim ama 5 veya 7 amper olması lazım, yani en küçüklerinden, çalıştırdığı cihaz 50-60W'lık enerji harcayan bir cihaz, yani çok büyük bir güç kontrol edilmeyecek. Bana çift kontak röle yerine bu cihazı kontrol edebilecek bir elektronik eleman önerebilirmisiniz. BC337 ile sürmeye devam da edebilirim hatta öyle daha iyi olur, direk devreden röleyi çıkarıp yerine takabileceğim bir elektronik yarıiletken malzeme önerebilirseniz (varsa) sevinirim.

matador

Anladığım kadarıylaaynı pin bağlantısında istiyorsunuz ama röleden başka o tipte ses çıkarmayan alternatif gelmedi aklıma. Mosfet olabilir devre üstünde biraz değişiklik ile

Kabil ATICI

Röle ile çalıştırdığın cihazlar 220V AC mi; DC ve kaç volt?
ac ile çalıştırıyorsar tristor , triak gibi elemanları kullanabilirsin (optokuplör ile)
DC çalıştırıyorsan uygun bir transistör veya mosfet kullanabilirsin. Çalışma akımı, gerilimi ve soğutucu seçimine dikkat ederek...
Bu tip elemanların röle şeklinde olanları hazır devre olarak bulabilirsin.
ambar7

KralMurat

Sürdüğüm devre peltier sürücü devresi. Yani DC ile çalışıyor. Devre üzerindeki sıcak-soğuk butonunu ben röle ile kontrol ediyorum. Yani 3 konumlu bir buton var (sıcak - off - soğuk) ve bu buton 6 pinli. Ben bu buton yerine 2 adet çift kontak röle kullanıyorum. Devre özetle bu şekilde. Yani Peltier sürüyorum ve DC voltaj ile çalışıyorum. Pic'ten sıcak bilgisi geldiğinde BC337 ile sıcak rölesini çekiyorum, pic'ten soğuk bilgisi geldiğinde başka bir BC337 ile soğuk rölesini çekiyorum. Basit bir termostat devresi.

Bu devredeki 2 tane çift kontakli röle yerine kullanabileceğim malzeme için model bilgisi de verebilirmisiniz acaba? Gerekli olan tüm detayı sundum sanırım :) Röleler 12V DC ile açlışıyor. +12V'u direk alıyor, -12V'u da Pic'ten gelen sinyal ile BC337'nin tetiklenmesi ile transistör üzerinden alıyor. Bunlarda extra bilgiler olarak yazayım dedim önerebileceğiniz tristör veya triyak için belki gerekli olabilir diye.

Kabil ATICI

Tamam o zaman.. H köprüsü şeklindeki mosfet devrelerine bakman lazım...

ambar7