fm transmitter

Başlatan mfy40, 03 Haziran 2013, 10:54:40

mfy40

arkadaşlar otomobillerin çakmaklıklarıyla çalışan fm transmitter leri görmüşsünüzdür, fakat onları çalıştırmak için radiodan aynı frekansı ayarlamanız gerekiyor, ben bunu biraz daha geliştirmek istiyorum yani adam hangi frekansı dinlerse dinlersin verici çalışacak ve mp3 çalmaya başlayacak bunu nasıl yapabilirim

polleme

Karadeniz'de Ordu civarlarında bir tünelden geçerken buna benzer bir olay yaşadım. Dinlediğim radyo kesildi ve tünel içindeki anons sistemini dinlemeye başladım. FM bandındaki tüm olası kanallardan aynı anda yayın yaptıklarını düşündüm, ama araştırmadım. Böyle birşey olmadan herhangi bir frekanstan yayının dinlenebilmesi hayal gibi geliyor, kimbilir, belki de bilmediğim başka birşey var.

mesaj birleştirme:: 03 Haziran 2013, 13:02:08

Bu konudaki eski bir yazışmayı buldum:

https://www.picproje.org/index.php/topic,19913.15.html

atioky_216

Alıntı yapılan: mfy40 - 03 Haziran 2013, 10:54:40
arkadaşlar otomobillerin çakmaklıklarıyla çalışan fm transmitter leri görmüşsünüzdür, fakat onları çalıştırmak için radiodan aynı frekansı ayarlamanız gerekiyor, ben bunu biraz daha geliştirmek istiyorum yani adam hangi frekansı dinlerse dinlersin verici çalışacak ve mp3 çalmaya başlayacak bunu nasıl yapabilirim

Ama bu tüm FM kanallarından da yayın yapması anlamına gelir. 88-108 arası nerede ise 100 kanal var, bu da demektir ki transmit için göndereceğin enerji mesela 1dBm olacak iken 100dBm olacağıdır. 100 kat fazla enerji gönderilmesi dışında yapımı çok ta zor olmasa gerek, ancak verimli bir yöntem mi?

mfy40

Alıntı yapılan: polleme - 03 Haziran 2013, 12:54:03
Karadeniz'de Ordu civarlarında bir tünelden geçerken buna benzer bir olay yaşadım. Dinlediğim radyo kesildi ve tünel içindeki anons sistemini dinlemeye başladım. FM bandındaki tüm olası kanallardan aynı anda yayın yaptıklarını düşündüm, ama araştırmadım. Böyle birşey olmadan herhangi bir frekanstan yayının dinlenebilmesi hayal gibi geliyor, kimbilir, belki de bilmediğim başka birşey var.

mesaj birleştirme:: 03 Haziran 2013, 13:02:08

Bu konudaki eski bir yazışmayı buldum:

https://www.picproje.org/index.php/topic,19913.15.html

hocam üniversitedeki hocamın yanına gittim bu olaydan baz alarak sormuştum ben zaten soruyu, intercom denen bi sistemin olduğunu ve tünelde hiç bir yayın yapılamadığı için bütün radioların o frekansan veri almaya çalılştığını bu şekilde yayın yapabildiklerini söyledi yani burdaki olay tamamen farklıymış

mesaj birleştirme:: 03 Haziran 2013, 19:42:34

Alıntı yapılan: atioky_216 - 03 Haziran 2013, 14:47:54
Ama bu tüm FM kanallarından da yayın yapması anlamına gelir. 88-108 arası nerede ise 100 kanal var, bu da demektir ki transmit için göndereceğin enerji mesela 1dBm olacak iken 100dBm olacağıdır. 100 kat fazla enerji gönderilmesi dışında yapımı çok ta zor olmasa gerek, ancak verimli bir yöntem mi?

hocam enerji sorunum yok fakat olayı biraz açarmısın ben elektronikten pek anlamam ağır ağır bu işi yapmaya kararlıyım, bahsettiğim hocam bana bant geçiren aktif filtre konusuna bakmamı söyledi ama oda pek verimli olmuyormuş yani ses bozuk gelebiliyormuş, enerjiyi yükselterek bu iş nasıl yapılırki, benim aklıma bi tane pic yazmak geldi teker teker her yayına sinyali göndersin olsun bitsin dedim ama oda saçma geldi sonra :)

sadogan

Oto radyolarının çoğunda TA(traffic announce) özelliği var.
Bu özellik aktif olduğunda hangi kanalı veya  kaset cd vs dinlerseniz dinleyin
TA kanalında bir yanın vasa radyo size bunu dinletiyor.
Kara yolunda acil durumlarda kullanıcıları uyarmak için düşünülmüş bir sistem.
Muhtemelen o tünelde TA kanalından yayın yapılıyor.

atioky_216

Alıntı yapılan: sadogan - 03 Haziran 2013, 21:08:57
Oto radyolarının çoğunda TA(traffic announce) özelliği var.
Bu özellik aktif olduğunda hangi kanalı veya  kaset cd vs dinlerseniz dinleyin
TA kanalında bir yanın vasa radyo size bunu dinletiyor.
Kara yolunda acil durumlarda kullanıcıları uyarmak için düşünülmüş bir sistem.
Muhtemelen o tünelde TA kanalından yayın yapılıyor.

peki arkadaşın istediği şey için nasıl kullanılabilir RF devre mi tasarlanmalı yoksa sadece yazılım ile cozulebilcek bir şey midir_?

mfy40

Alıntı yapılan: atioky_216 - 03 Haziran 2013, 23:35:03
peki arkadaşın istediği şey için nasıl kullanılabilir RF devre mi tasarlanmalı yoksa sadece yazılım ile cozulebilcek bir şey midir_?

evet arkadaşlar bu iş nasıl yapılabilir bu ta denen sistemi bir kaç yerde okudum ama tam bi bilgi verilmiyor, sizce ne olabilir bir frekans ayarı falan mı, ben aslında yazılımcıyım eğer yazılımla ilgili bişeyse beni pek kasacağını sanmıyorum, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi

ayhani

Alıntı yapılan: mfy40 - 04 Haziran 2013, 02:41:42
evet arkadaşlar bu iş nasıl yapılabilir bu ta denen sistemi bir kaç yerde okudum ama tam bi bilgi verilmiyor, sizce ne olabilir bir frekans ayarı falan mı, ben aslında yazılımcıyım eğer yazılımla ilgili bişeyse beni pek kasacağını sanmıyorum, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi

Sistem şu şekilde çalışıyormuş RDS özellikli radyolarda radyo ismi vs görünüyor ya. Bu bir kod ile gönderiliyormuş örneğin 16 bit(Gerçekte 104 bit'miş) bir kod olsun bu kodda TA biti(TA FLAG) varmış eğer bu bit aktifleştirilirse RDS özellikli radyo bu kodu okuduğunda TA bitinin aktif olduğunu gördüğünde o an çalmakta olan cd vey fm radyosunu kesip anons yayınını devreye sokuyormuş.  Peki RDS data bilgisini nerden alıyormuş. Aşağıdaki dökümandan anladığım kadarıyla 57 KHZ'den özel olarak RDS yayını yapılıyormuş.

Özetle:
Araba tünele girdiğinde 57 khz'den RDS bilgisi basılıyor. RDS özellikli radyo bu RDS sinyalini okuyor ve TA biti(flag) aktifse mevcut yayını kesip tünle içinde yin fm bandından yayın yapan TA kanalına bağlanıyor.
Benim anladığım bu aşağıdaki döküman işinize yaracaktır.

http://www.2wcom.com/fileadmin/redaktion/dokumente/Company/RDS_Basics.pdf
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

mfy40

Alıntı yapılan: ayhani - 04 Haziran 2013, 11:59:21
Sistem şu şekilde çalışıyormuş RDS özellikli radyolarda radyo ismi vs görünüyor ya. Bu bir kod ile gönderiliyormuş örneğin 16 bit(Gerçekte 104 bit'miş) bir kod olsun bu kodda TA biti(TA FLAG) varmış eğer bu bit aktifleştirilirse RDS özellikli radyo bu kodu okuduğunda TA bitinin aktif olduğunu gördüğünde o an çalmakta olan cd vey fm radyosunu kesip anons yayınını devreye sokuyormuş.  Peki RDS data bilgisini nerden alıyormuş. Aşağıdaki dökümandan anladığım kadarıyla 57 KHZ'den özel olarak RDS yayını yapılıyormuş.

Özetle:
Araba tünele girdiğinde 57 khz'den RDS bilgisi basılıyor. RDS özellikli radyo bu RDS sinyalini okuyor ve TA biti(flag) aktifse mevcut yayını kesip tünle içinde yin fm bandından yayın yapan TA kanalına bağlanıyor.
Benim anladığım bu aşağıdaki döküman işinize yaracaktır.

http://www.2wcom.com/fileadmin/redaktion/dokumente/Company/RDS_Basics.pdf

bu bilgiler çok işime yaradı teşekkür ederim, en azından neyi araştıracağımı öğrenmiş oldum hepinize teşekkür ederim

OptimusPrime

tünel girişinde bir anten var. olan kanalları bu anten ile alıp tünel içindeki ve tünel boyunca uzanan antene gönderiyor. kanal sayısı tünelde kullanılan bu cihaza bağlı. EU standartına göre en az 15 kanal FM 4 kanal AM vs vs olması lazım. yani tüm FM bandını veya AM bandını işgal etmek gibi bir durum yok. dolayısı ile RDS i olmayan radyo alıcıları içinde sistem kullanılabiliyor. fakat tünelde kullanılan cihazın RDS özelliği varsa araçlara TP işareti göndererek radyonun RDS yayın yapan istasyona yönelmesi sağlanabiliyor...

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

polleme

RDS ve TP'nin ne işe yaradığını uygulamalı görmüş olduk böylece. İşin ilginç tarafı CD dinleseniz bile RDS'e yönleniyor sanırım.

kralsam

Karadeniz istikametinde, tünellerdeki yayın kalitesi çok düşük. TA uygulaması da olabilir ona dikkat etmedim ama ben genelde teypte o özelliği herhangi bir anda yayını kestiği için kesinlikle kapatırım. O tünellerde o kapalı olsa dahi anons duyuluyor. Bunda benim düşüncem çok gelişmiş bir sistem değil.

Jammer cihazları düşünün. Bu cihazlarda amaç RF gürültü yayıp, kapsama alanı içinde alabildiğince çok yayını bozmaktır. Tünelleri ele alırsak dağın altında doğal olarak FM sinyallerin girebilme ihtimali yok. Bazı bileşenler girse bile zayıflama çok yüksek. Böyle bir ortamda tünel içine yerleştirilmiş bir kaç farklı frekansda yayın yapılırsa onların harmonikleride düşünüldüğünde yayın neredeyse tüm FM bandında duyulabilir. Net olmasada Frekans girişimleri ile mümkün gibi geliyor.

Dışarıda bu sistem işe yaramaz. Çünkü vericilerin çıkışları çok yüksek.

Güç olarak bastırabilecek bir cihaz yaparsanızda oldukça fazla enerji sarfiyatı ve Elektromanyetik Radyasyona maruz kalmış olursunuz.

Yasal sorunları da olabilir. Cihaz çıkışı güçlendikçe 3. şahısların radyoya ulaşımını kesersiniz. Bu da sizi yasal olarak suçlu hale getirir. Bu frekans band yönetimini ve denetlemesini ülkemizde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yapıyor. Onun sayfasında deneme amaçlı hangi frekans üzerinden kaç Watt çıkış yapacağınız yazıyor. Onları incelemenizi öneririm.

İyi çalışmalar dilerim.

Düzenleme:
Yönetmelikler.:
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2004/03/Amat%C3%B6r%20Telsizcilik%20Y%C3%B6netmeli%C4%9Fi.doc

http://www.tk.gov.tr/mevzuat/yonetmelikler/dosyalar/KETCihazlariHkYonetmelik.pdf

mfy40

Alıntı yapılan: kralsam - 04 Haziran 2013, 21:07:03
Karadeniz istikametinde, tünellerdeki yayın kalitesi çok düşük. TA uygulaması da olabilir ona dikkat etmedim ama ben genelde teypte o özelliği herhangi bir anda yayını kestiği için kesinlikle kapatırım. O tünellerde o kapalı olsa dahi anons duyuluyor. Bunda benim düşüncem çok gelişmiş bir sistem değil.

Jammer cihazları düşünün. Bu cihazlarda amaç RF gürültü yayıp, kapsama alanı içinde alabildiğince çok yayını bozmaktır. Tünelleri ele alırsak dağın altında doğal olarak FM sinyallerin girebilme ihtimali yok. Bazı bileşenler girse bile zayıflama çok yüksek. Böyle bir ortamda tünel içine yerleştirilmiş bir kaç farklı frekansda yayın yapılırsa onların harmonikleride düşünüldüğünde yayın neredeyse tüm FM bandında duyulabilir. Net olmasada Frekans girişimleri ile mümkün gibi geliyor.

Dışarıda bu sistem işe yaramaz. Çünkü vericilerin çıkışları çok yüksek.

Güç olarak bastırabilecek bir cihaz yaparsanızda oldukça fazla enerji sarfiyatı ve Elektromanyetik Radyasyona maruz kalmış olursunuz.

Yasal sorunları da olabilir. Cihaz çıkışı güçlendikçe 3. şahısların radyoya ulaşımını kesersiniz. Bu da sizi yasal olarak suçlu hale getirir. Bu frekans band yönetimini ve denetlemesini ülkemizde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yapıyor. Onun sayfasında deneme amaçlı hangi frekans üzerinden kaç Watt çıkış yapacağınız yazıyor. Onları incelemenizi öneririm.

İyi çalışmalar dilerim.

Düzenleme:
Yönetmelikler.:
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2004/03/Amat%C3%B6r%20Telsizcilik%20Y%C3%B6netmeli%C4%9Fi.doc

http://www.tk.gov.tr/mevzuat/yonetmelikler/dosyalar/KETCihazlariHkYonetmelik.pdf

hocam çok teşekkür ederim bayağı bi bilgi toparladım şimdi oturup sistemi oturtturmaya gerekirse gerekli yerlerden izin almaya çalışacağım
hepinize teşekkür ederim