smps trafo tasarımı hakkında bilgi paylaşımı

Başlatan restore, 08 Haziran 2013, 17:07:27

xoom

Bu konu altından yeni bir konu başlatmak istemedim.. 1 soru sormak istiyorum 5v ve 12v çıkışı olan  5A'lik bir mini smps devresi elinde olan varmı ?
( tabi test edilmiş ) Eğitim amaçlı kullanacağım.

Okan AKÇA

hazır satılıyor  alıp kullanın gönül rahatlıgıyla

xoom

Alıntı yapılan: cyclone - 19 Haziran 2013, 14:46:45
hazır satılıyor  alıp kullanın gönül rahatlıgıyla
Hocam Eğitim amaçlı yapılacak,hem bir güçkaynağı elde etmiş hemde elektronik ufak beceriler, şu aşamada smps yapmayı öğretmek imkansız. o yüzden hazır birşeyler arıyorum.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 18 Haziran 2013, 17:11:37
örnekle trafo hesabını anlatan yararlı bir kaynak.
TRANSFORMER AND INDUCTOR DESIGN HANDBOOK
COLONEL WM. T. MCLYMAN

@Allegro
çok düşünme... ;D

Seni dinleyip düşünmeden yaptım, çalıştı, verim de fena değil.

Toplam güç : 5W
12V giriş, izoleli +15V ve -8V çıkış...

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Erol YILMAZ

Okan AKÇA

xoom

birisi 30-40wlık bişeyi paylaşsada bizde yapsak :)

Okan AKÇA

bozulmuş bir adaptörden trafo sokerek işe koyulun

polleme

Bir güç kaynağından yapılmış bir trafo söküldüğünde daha önceki yazışmalardan ölçümlerle şu bilgilerin alınabileceğini görüyorum:

- Trafonun primer ve sekonder endüktansı
- Trafo çevrim oranı
- Uçların yönü (aynı veya zıt faz)

Ama primer ve sekonder sargı sayılarını bulamıyoruz diye anlıyorum (trafoyu sökmeden). Peki bu bilgiler sökülmüş bir trafoyu tasarladığımız bir devrede kullanmaya yeter mi? Formüllerde sargı sayılarının da kullanıldığını görüyorum. Veya örneğin primer sargı sayısını hesap veya ölçümle bulmanın bir yolu var mı?

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

polleme

Kitaba bakarım ama şunu biliyorum: Eğer bir trafonun AL değerini kesin bliyorsak ölçülen endüktans değerinden sarım sayısına ilgili formülle ulaşılır. Ama AL değeri genellikle hava aralığı olmayan trafolar için verilir, hava aralığı verilince AL değeri de azalır. Bu durumda trafoda bir hava aralığı olup olmadığını bilmeden doğru sonuca ulaşmak zor görünüyor.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: polleme - 21 Haziran 2013, 08:54:47
Bir güç kaynağından yapılmış bir trafo söküldüğünde daha önceki yazışmalardan ölçümlerle şu bilgilerin alınabileceğini görüyorum:

- Trafonun primer ve sekonder endüktansı
- Trafo çevrim oranı
- Uçların yönü (aynı veya zıt faz)

Ama primer ve sekonder sargı sayılarını bulamıyoruz diye anlıyorum (trafoyu sökmeden). Peki bu bilgiler sökülmüş bir trafoyu tasarladığımız bir devrede kullanmaya yeter mi? Formüllerde sargı sayılarının da kullanıldığını görüyorum. Veya örneğin primer sargı sayısını hesap veya ölçümle bulmanın bir yolu var mı?

[Bu konuyu yeni öğrenmeye çalışıyorum, üstadlar yanlışlarımı düzeltirler, umarım.]

Aslında sarım sayısı neden veriliyor anlamıyorum.
Çünkü Primer endüktansı ve Sek./Pri. oranı çok daha anlamlı...

Sarım sayısı dediğimiz zaman, illa ki "aynı komponentli" trafoyu bulmak gerekiyor,

Sanıyorum ki bu sadece ülkemiz için değil, tüm dünyada olan bir problem.
Gördüğüm kadarı ile istediğin entegreyi bulup alırsın ama öyle her ferit malzemeyi bulup alamazsın.

Dolayısı ile sadece sarım sayısı verilmiş,
primer endüktansı verilmemişse, tasarım "mevcut komponentli ferit malzemeye" has kalır.

Alıntı Yapprimer sargı sayısını hesap veya ölçümle bulmanın bir yolu var mı?

Sargı sayısı önemini yitirse de, ( önemli olan endüktans değeridir ) sarılmış trafonun
illa ki sarım sayısını bulmak istiyorsan "çok hoş olmasa da" (ferit malzemeyi sökmek gerektiriyor) bir yöntem var.

1- Trafonun feritini sökün,
2- ince telden 10 tur sarın.
3- ferit malzemeyi trafoya takın.
4- 10 tur bobinin endüktansını ölçün.
5- [jstex]L = N^2 . ( AL.10^-9) [/jstex]

(Bu Latex iyi birşeymiş)

formülüne göre "Mevcut trafonun -yani hava boşluğu hesaba katılmış" AL değerini tespit edip
istediğiniz sarım sayısını (N) bulabilirsiniz.

OptimusPrime

NaMcHo

Sarım sayısını bulmak için şöyle birşeyde kullanılabilir.
Önce endüktans ölçülür bu değer L1 olsun, daha sonra 1 tur sökülünceki endüktans ölçülür buda L2 olsun
[jstex]L1=\frac{N^2}{R}[/jstex] [jstex]L2=\frac{(N-1)^2}{R}[/jstex]   [jstex]\frac{N^2}{L_1} = \frac{(N-1)^2}{L_2}[/jstex]   eşitliğindende N bulunabilir.