rs232 bağlantı sorunu

Başlatan nily, 08 Haziran 2013, 20:34:18

nily

Merhabalar, elimde bir devre birde gsm modem var fakat rs 232 bağlantılarında bir sorun var haberleşme yapamıyorum. Devre de modem de bilg.da hyperterminal programında veri gönderebiliyorlar. İkisinin de seri port kısmı çalışıyor. Fakat birlikte haberleştiremiyorum. Yardımcı olabilecek var mı?

polleme

Her ikisi de aynı hızda ise TX-RX uçlarının karşılıklı cross bağlanmaması yol açabilir.

nily

hız derken baud rate değerini mi kastettiniz acaba? erkek-erkek bir rs232 kablo gerekiyordu. erkek-dişi kabloya bir çevirici  takarak denedim fakat bu şekilde veriyi yollayamadım. Lehimleterek yaptırdık fakat gene olmadı. Modemin Datasheet tinde RS232 data cable, ca. 1,8m SubD9 m-f, straight ifadesi yer alıyor. Aynı zamanda modemin bağlatıları resimdeki gibi.

nily

Birde baskı devremin seri bağlantısı resimdeki beyaz yuvarlak içindeki gibi. RS232 nin 3. ve 4. pini veri alış verişi için kullanılmış değil mi? Normal bir kablo da 2 ve 3. bacaklar kullanılırken devrede 2. bacak yerine 4. bacak kullanılmış yanlış anlamadıysam. 

Kabil ATICI

Resimdeki bağlantı 2,3, 5 şeklindeki bağlantı doğru. (konnektörde bir farklılık yoksa-konnektör görülmüyor)

Konnektörün 1. bacak sağdan başladığına dikkate alabilirsin. Elinde DB9  konnektör varsa üzerinde rakamlar yazıyor olması gerekir.
ambar7

nily

Konnektörde de ediğiniz gibi pinler sağdan başlıyor. O zaman modeminde devrenin de seri bağlantı kısmı normal gibi gözüküyor. 2,3 ve topraklama için 5. Ve devrenin 3. pininden giden veri modemin 2. pininden alınacağı için çapraz bağlanması gerekiyor öyle mi?

F.T

1. cihaz pin                      2.cihaz pin

3                                      2

2                                      3

5                                      5
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

nily

Teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

MrDarK

Telit GL865 için söyleyebileceğim şey ;

TX i TX'e
RX'i RX'e takacaksınız. telit ayarları bu şekilde, olağan çapraz bağlantı değildir.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

nily

Alıntı yapılan: MrDarK - 09 Haziran 2013, 15:35:31
Telit GL865 için söyleyebileceğim şey ;

TX i TX'e
RX'i RX'e takacaksınız. telit ayarları bu şekilde, olağan çapraz bağlantı değildir.

Acaba dediğiniz birebir bağlantı sadece bilgisayar-modem arasında mı?

MrDarK

Hayır telit kullanıyorsanız tüm seri bağlantıları bu şekilde yapmak zorundasınız.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK