GSM Modülü İle Haberleşme

Başlatan ttg, 10 Haziran 2013, 14:25:45

ttg

Merhabalar,

daha önce gsm modülü aradığımla ilgili başlık açıp tavsiyeler almıştım. Elimde birkaç model alternatifi var ancak kafamdaki sorular o modellerle haberleşme üzerine kurulu.

Seri portun haberleşmesi işlemcinin 5v ya da 3.3v olmasına göre değişiyor mu? Yani 5v'luk işlemcide rx ve tx 5v, 3.3v'lukta 3.3v ile mi haberleşiyor?

STM32 ile haberleşmeyi planladığım için eğer böyleyse, alacağım kitte kit zaten 3.3v ile çalıştığı için level converter olmaması gerekiyor anladığım kadarıyla, doğru mudur?

Ama mesela atmega 328 ile haberleşeceksem level converter ile 5v a çekip haberleşmem mi gerekiyor?

Bir de FTDI adaptörünün üzerine 5V ile 3.3V arasında gerilim değiştirilebilsin diye bir jumper konulmuş. O bütün haberleşmedeki gerilimi mi etkiliyor sadece dışarı 5v header'ından verilen gerilimi mi?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Teşekkür ederim herkese.
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

polleme

Normal şartlarda işlemcinin besleme voltajı ile direkt çıkan RX-TX uç voltajları paralellik gösterir, yanı voltaj seviyelerinde olurlar. Eğer 3,3V ile beslenen bir MCU kitiniz varsa ve beslemeniz iyi ise MCU ile GSM modül doğrudan birbirine bağlanabilir. Atmega TTL 5V çıkışlı ise o zaman Atmega ile GSM arasına seviye dönüştürücü bağlamanız gerekir. Tabi şunu bilmek faydalı olabilir: Bazı MCU'lar hem 5V, hem de 3,3V ile beslenebilir, o zaman araya birşey koymadan 3,3V ile beslemek yeterli olacaktır.

FTDI USB adaptörünün PC'ye bağlanan tarafı zaten 5V olur. O jumper 5V konumunda olursa MCU bağlanacak olan TTL uçların hem besleme hem RX-TX uçları 5V olur, 3,3V bağlarsanız da 3,3V olarak çıkış alırsınız. Her iki sisteme uyum sağlayabilmek için böyle bir esneklik düşünülmüş.

ttg

Hocam çok teşekkür ederim birkaç gündür sayısız şey öğrendim sayenizde :)
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

polleme

Burası bir paylaşım platformu. Ben de başka arkadaşlardan çok şeyler öğrendim, yeter ki hazıra konmayıp ne istediğimizi doğru şekilde ifade edelim. Ben de hiçbirşeyi yüzde yüz bilmiyorum ve ben de öğreniyorum. Hepimiz birşeyler kattığımız sürece gücümüz katlanır ve burası o düzeyde kaliteli bir platform olur. Bence bu sitenin benzerlerinden en büyük farkı burada. Öte yandan kimi zaman sorulan bir soruya cevap vermenin de insanı geliştirdiği bir gerçek.

sdonmez

Ben de tecrübemi ekleyeyim.
PIC ile Telit GL865 GSM modülü kullandım.  PIC'i 5V ile, Telit modülü de datasheetinde yazdığı gibi 3.8V ile besledim.
Telit 3.8V ile beslenmesine karşın RX-TX çıkışları CMOS 2.8V seviyesinde. Arada seviye dönüştürücü kullanmamak için Udea'nın kendi ürünleri için önerdiği dirençli yöntemi kullandım. Çalışıyor. Şimdilik problem yok..

polleme

UDEA'nın önerdiği dirençli yapı da bir seviye dönüştürücüdür. Sorun olmaz.

LukeSkywalker

stm32f4 kiti 3V ile çalışmaktadır. Modüle direkt bağlarsanız sorun yaşamazsınız.

sdonmez

Alıntı yapılan: polleme - 11 Haziran 2013, 09:17:54
UDEA'nın önerdiği dirençli yapı da bir seviye dönüştürücüdür. Sorun olmaz.

Ben seviye dönüştürme için özel bir entegre vs kullanmamaktan bahsetmiştim

polleme

Aslında ekteki üründen alıp gönül rahatlığı ile heryerde kullanabilirsiniz. Dirençli bağlantı için bile devre kurmak gerekiyor, ekteki modül sadece 3 TL

http://www.robitshop.com/Lojik-Seviye-Cevirici-Logic-Level-Converter,PR-422.html