havada yazı yazma olayı

Başlatan fthdmrl, 10 Haziran 2013, 20:23:35

fthdmrl

merhaba arkadaşlar birkaç sorum olucak size

-havada yazı yazma işlemi esnasında her karakter için bir led olmak zorundamı mesala 7 harfli bir kelime için 7 led olmak zorundamı karakter saysını artırmak iztediğimizde led sayısı artıyormu acaba
-karakter sayısını artırmak istediğimizde başka ne gibi değişiklikler yapmalıyız

Kabil ATICI

uğraşman gereken sadece program... Ve gerektiği kadar işlemci hızı...

Buna en güzel örnek dünya hariktasıdır...
ambar7

fthdmrl

led sayısında bir değişiklik yapmaya gerek yok o zaman..bide döndürmek için nasıl motor tavsiye edersiniz

Bayramsumbul

Dediği Tam Anlamadım Ama,Şöyle Açıklayayım;
Mesela 8 Led olsun Aynı Hizada;
LED8                                              o  o  o            o          o  o  o  o  o
LED7                                               o        o                      o
LED6                                               o        o          o          o
LED5                                               o      o            o          o
LED4                                               o  o                o          o
LED3                                               o                    o          o
LED2                                               o                    o          o
LED1                                               o                    o          o  o  o  o  o
Buda Led'lerin Sırası;                        t1 t2 t3 t4 t5 t6 t7 t8 t9 t10...
Mcu kodu İse Şöyle Olacak(assembly);
MOVLW B'11111111'
MOVWF LEDPORT;T1
MOVLW B'10001000'
MOVWF LEDPORT;T2
...Gibi

Daha Basit Olarak;
LEDYAZI
           ADDWF PCL,F
           RETLW  B'11111111'
           RETLW  B'10001000'
           ...Gibi

Biraz Saçma Bir Açıklama Oldu Ama...
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

fthdmrl

:) açıklaymadım kusura bakmayın mesala 8 karakterli bir kelime var biz onu 12 karakterli bir kelimeye çıkarmak istiyrouz sadece yazılımda değişiklik yapmak gereklimi donanımsal yapmaya gerek varmı varsa neler yapılmalı

Kabil ATICI

tamam...
abcd gibi bir yazım var diyorsun
bunu
abcdefghijk gibi birşey yapmak istiyorum diyorsun...
ilk halinin nasıl yapıldığını biliyorsan... Aynı şekilde bunu donanıma bir şey eklemeden sadece yazdırdığın şeyin sonuna yazılım olarak ekleyerek istediğine ulaşabilirsin. Yeterki işlemcinde yer olsun...

abcd halinin nasıl yapıldığını biliyorsun değil mi?
Diğer karakterler için kütüphane oluştur ve bunları yazdırmak istediğin sırada programını ekle...

ambar7

metaltrrocker

Alıntı yapılan: fthdmrl - 10 Haziran 2013, 22:09:52
:) açıklaymadım kusura bakmayın mesala 8 karakterli bir kelime var biz onu 12 karakterli bir kelimeye çıkarmak istiyrouz sadece yazılımda değişiklik yapmak gereklimi donanımsal yapmaya gerek varmı varsa neler yapılmalı
yazının uzunluğunu artırmak istiyorsanız yapmanız gereken şey,tanımladığınız dizinin boyutunu ve döngüyü değiştirmek olacaktır.
donanımsal bir değişikliğe ihtiyaç yoktur.

hangi derleyici kullanıyorsunuz bilmiyorum ama bu kod üzerinden örnek vereyim
#include <pic.h>
#include <delay.c>

main(void)
{

unsigned int i;
unsigned char dizi[]={
0xFF,0x02,0x0C,0x02,0xFF,0x00, // M
0xFF,0x89,0x89,0x89,0x81,0x00, // E
0xFF,0x11,0x31,0x51,0x8E,0x00, // R
0xFF,0x10,0x10,0x10,0xFF,0x00, // H
0xFC,0x12,0x11,0x12,0xFC,0x00, // A
0xFF,0x89,0x89,0x89,0x76,0x00, // B
0xFC,0x12,0x11,0x12,0xFC,0x00, // A
0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,0x00  // Bosluk
};

TRISB=0;

for(;;){
	for(i=0;i<48;i++){
	PORTB=dizi[i];
	DelayMs(1);  // 1ms bekle
	}
	DelayMs(48); // 48ms bekle
}
}

mesela merhaba değil de  sadece m yazalım yani tek karakter yazalım havaya.
o zaman kodlar şu şekilde değişir
#include <pic.h>
#include <delay.c>

main(void)
{

unsigned int i;
unsigned char dizi[]={
0xFF,0x02,0x0C,0x02,0xFF,0x00, // M

};

TRISB=0;

for(;;){
	for(i=0;i<7;i++){
	PORTB=dizi[i];
	DelayMs(1);  // 1ms bekle
	}
	DelayMs(48); // 48ms bekle
}
}

ben normalde mikro c ye başladım ama bu kodları hemen nette buldum düzenledim aradaki farkı görmeniz için.Herhangi derleyiciye göre düzenlenebilir.
Burda bilmiyorsanız öğrenmeniz gereken şey mankıt olarak karakterlerin nasıl oluştuğu ve harflerin nasıl tanımlandığıdır.
İyi forumlar

atioky_216

Konu ile alakasız olacak ama,
Bir sürü hologram teknolojisinden fourier optiğine ders alıp kitap okumuşluğum-araştırma yapmışlığım var, bu konu yani boşlukta görüntü oluşturma konusu ilgimi çekiyordu. Ta ki yıllar önce ilk defa "havaya yazı yazma" diye forumda bir başlığı görene kadar. Hemen demiştim yoksa yapıldı mı? Tabi olayın aslını öğrenince tam bir hayal kırıklığı :D Bunu biz küçükken bisiklet tekerinde yapmıştık demiştim.

Bu arada hologram vs. teknoloji nerelerde takipçisi var mı?

metaltrrocker

Alıntı yapılan: atioky_216 - 11 Haziran 2013, 05:31:08
Konu ile alakasız olacak ama,
Bir sürü hologram teknolojisinden fourier optiğine ders alıp kitap okumuşluğum-araştırma yapmışlığım var, bu konu yani boşlukta görüntü oluşturma konusu ilgimi çekiyordu. Ta ki yıllar önce ilk defa "havaya yazı yazma" diye forumda bir başlığı görene kadar. Hemen demiştim yoksa yapıldı mı? Tabi olayın aslını öğrenince tam bir hayal kırıklığı :D Bunu biz küçükken bisiklet tekerinde yapmıştık demiştim.

Bu arada hologram vs. teknoloji nerelerde takipçisi var mı?
Hocam bu havada kayan yazı olayını hayal kırıklığı olarak görmeyin bence.buda bir hologramdır neticede.Sonuç ta 3 boyutlu görüntü oluşturuluyor..Açıkçası çok araştırmadım ama bu konuda geliştirmeler yapılabılır.Havada kayan yazı tekniği ile pratikte 3d film izlenebilir bir sistem oluşturulabilir.

Kabil ATICI

Hologram ile ilgili olarak son duyduğum iki laser (görünmeyen dalga boyunda) ile kesişim noktasında havada bir ışık oluşturulduğu yönünde idi. Bu şu anda hangi aşamada bilemiyorum.

Laser ile holografik görüntü oluşumunda yarısaydam helezon (pervane) üzerine görüntü oluşturuluyor. (yarı küre ve silindirik yapıda iki tipi var) Bunun bazı uygulamaları var diye biliyorum.Yeşil ve kırmızı görüntü oluşturuluyor. Belki 3. rengide eklemişlerdir. Ama birebir durumunu bilmiyorum...
ambar7

fthdmrl

çok teşekkür ederim yazılım konusunda sıkıntı yoktu zaten kafama takılmıştı ilk defa yapıcam böle bir uygulamada değerli bilgilerinzi için teşekkür ederim..aslında 3 boyutlu bir uygulamada yapmak istiyorum ama güzel bir deve bulmam lazım bide daha önce 3 boyutlu uygulama yapan oldummu değerli bilgilerini paylaşırsa çok iyi olur

metaltrrocker

Alıntı yapılan: fthdmrl - 11 Haziran 2013, 20:44:45
çok teşekkür ederim yazılım konusunda sıkıntı yoktu zaten kafama takılmıştı ilk defa yapıcam böle bir uygulamada değerli bilgilerinzi için teşekkür ederim..aslında 3 boyutlu bir uygulamada yapmak istiyorum ama güzel bir deve bulmam lazım bide daha önce 3 boyutlu uygulama yapan oldummu değerli bilgilerini paylaşırsa çok iyi olur
Ben sınavlar bittikten sonra 5x5 3d biseyler yapmayı düşünüyorum.havada 3d kure cizdirme mesela. Havada yazının biraz modifiye edilmis versiyonu.:-)

fthdmrl

havada yazı yazma olayında mesala saat çıkıyor ortaya onun yazılımı hakkınd abilgisi olan varmı acaba nasıl bir mantık oluyor acaba

metaltrrocker

Alıntı yapılan: fthdmrl - 13 Haziran 2013, 21:50:42
havada yazı yazma olayında mesala saat çıkıyor ortaya onun yazılımı hakkınd abilgisi olan varmı acaba nasıl bir mantık oluyor acaba
rtc(real time clock) kullanılıyordur, gelen bilgilere göre dizilerle tanımlanan sayılar gönderiliyordur.Bende bilmiyorum şu an böyle bir mantık kurdum.

LukeSkywalker

reed röle kullanımı çok önemli propeller olayında.