5V-12V Sinyal Seviyesi değiştirme

Başlatan camby, 14 Haziran 2013, 00:30:02

camby

2.5 MHz 5V kare dalga sinyali , 12V ' a en basit nasıl çevirebilirim ?

Bugün mosfet ve npn ile birkaç deneme yaptım ama 300-400 khz i geçemedim. Tabi denemeyi power mosfet ile yapabildim : )

Örnek :

5V sinyal max +-4mA

Kabil ATICI

Tek yönlü yapacaksanız bu devreye ihtiyaç yok. Verdiğiniz devre iki yönlü iletişim için...
İki tane transistör ve birkaç direnç ile yapabilirsiniz.

resimdeki 3.3 sizin 12 V'un olduğu yerdir. Gerekinse transistörleri daha yüksek frekanslı bir değeri olan bir eleman ile değiştirebilirsiniz.
ambar7

camby

Kullandığım transistör bc549 npn , collector'e 10k direnç takıyorum , beyz 120 ohm iken , collectorden ölçtüğüm max 300khz geçebiliyor. Beyz direncini arttırdığımda 10K gibi , durum daha kötü 100-200khz.

Temel npn konusunda sorun yaşıyorum şu an : )

sadogan

Collector direncini düşürün  470 ohm gibi

Kabil ATICI

Evet haklısın  (bc547)  250Khz üzeri çıktığında sıkıntı oluyor.
CD4504 entegresi seviye çevirimi yapabiliyor. Ama entegre cmos olduğu için belirli bir frekansın üzerinde sinyal bozulması yapıyor. Bu entegrenin scmitt tipi varmıydı  bilmiyorum...
ambar7

camby

TTL giriş CMOS çıkış bir buffer entegresi arıyorum Çıkış 12V olacak , 2.5mhz civarı çalışabilecek. Terslemesinde bir sakınca yok ancak küçük olması lazım 8'li 6'lı olmamalı. Tek kanal yeterli. Var mıdır bildiğiniz ?

Kabil ATICI

TTL olarak 7407 enteresi olabilir açık kollektör çıkışlıdır. Tabii senin ikinci kriterine uymaz. Bu durumda senin için sanırım en uygunu optokuplör  gibi görünüyor... kökten çözüm...
ambar7

camby

Devre aşağıdaki haliyle istediğim gibi çalışıyor.

Sinyal jeneratöründe max 12.5 MHz'e kadar deneyebildim. 12.5 MHz 'de bile çıkıştaki dalganın şekli çok kötü değildi.

Yardımlarınız için teşekkürler.

ferdem

Transistörü değiştirmeden istediğiniz frekansa çıkabildiniz, değişen ne oldu? Kollektör direnci mi? Bir sonuç cümlesi olacak olsa, "kollektör direnci düştükçe akım artar ancak çalışma frekansı yükselir" gibi bir sonuca varılabilir mi?

camby

Alıntı yapılan: ferdem - 14 Haziran 2013, 12:04:26
Transistörü değiştirmeden istediğiniz frekansa çıkabildiniz, değişen ne oldu? Kollektör direnci mi? Bir sonuç cümlesi olacak olsa, "kollektör direnci düştükçe akım artar ancak çalışma frekansı yükselir" gibi bir sonuca varılabilir mi?

Evet hem o , hem de beyz direnci önemli. Beyz'e gelen voltaj 5V gibi yüksek seviyede kalınca anahtarlama düşük frekanslarda kalıyor, doyuma giriyor. Gerilim bölücü ile düşürmek lazım. Özetle yüksek hızlarda transistörün doyuma girmemesi gerekli.

z

Yüksek frekansda anahtarlama yapacak transistörün aşırı doyuma girmemesi gerekiyor. Aksi takdirde birikmiş yükler gecikmelere neden oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

camby

Bakıyorum da opamp çeşitliliği ve özellikleri inanılmaz seviyelerde , şöyle bir ürün kullanılsa da çok pratik olur yukarıdaki kalabalığın yerine :

SOT23-5 pin , 12.8V single supply , 120V/us Slew rate , 130MHz , 75mA output , rail to rail outout (40mV) vsvsvs

Fiyat: 100 Adet için birim fiyat 0,72 €

http://www.farnell.com/datasheets/660925.pdf

http://tr.farnell.com/texas-instruments/lmh6642mf-nopb/op-amp-single-130mhz-powerwise/dp/1468898

camby

Hızlı bir sot23 opamp + 2 direnç ile halletim , sorunsuz çalışıyor , sinyal güzel.