pic16f84 haberleştirmede opamp gerilim düşümü

Başlatan Carpediem042, 17 Haziran 2013, 12:12:37

Carpediem042

Benim sorunum şöyle pic16f84 ile rf transmitter modul kullanarak karşılıklı haberleştirmek butonlar ve alıcı devresinde de ledler var butona basıldıgı sürece led yanık kalacak.Fakat ben rf modülleri çinden getirtmiştim ve sanırım sinyal biraz zayıf oldu bu yüzden alıcı devresinde opamp kullandım opampla çıkış gerilimini 5v a ayarladım fakat bu çıkışı picin bacagına bağladıgımda 2,4v civarına düşüyor buda kararsız oldugu için çalıştırmıyor ama pic ve opamp ı ayırdıgımda opampın çıkışında 5v oluyor sinyal geldigi sürece sizce bunun sorunu ne olabilir ?

http://www.dosya.tc/server10/pCCjVu/pickodlar.rar.html
dosyalar linkte mevcuttur önceki konum kapatılmış o yzden bunu açtım

Salih

Kabil ATICI

Senin başka bir sorunun var sanırım. Çünkü 16F84 için lojik seyiye
lojik-0 için 0.2 Vcc
lojik-1 için 0.36 Vcc
olarak belirtilmiş. 5V için lojik-0; 1V ve lojik-1; 1.8V'dur ki
senin (2.5V) seviyen zaten lojik -1 üzerinde kalıyor.

Devreni osilaskopla incelemen gerekiyor. Sinyalin taşınıp taşınmadığına bakman gerekiyor.

Ayrıca pcb üzerinde opamp devren de+/-12V kullanmışsan, işlemci tarafında  bu 5V üzeine çıkmaması için önlem alman gerekebilir...

Opamp şemasını koysan iyi olurdu...

buna benzer bir konu açmamış mıydın?
ambar7

Carpediem042

buna benzer bir konu açtm fakat kapatılmış sanırım acil yardım gibi konu açmak yasakmış o yüzden yeniden bunu açtım dosya da hepsi mevcut ares çiziminde opamp 741 kullandım dediğim gibi sinyal opamp a gelip5v seviyesine yükseltiliyor fakat pic bacağına bağlamak istediğimde bu gerilim 2,4 v seviyesine düşüyor ayrıca o dediginiz lojik 1-0 mevzusunu anlamadım.

Salih

Verdiğin şema aşağıda. OP-amp filan gözükmüyor.

Carpediem042

o isis devresi o yüzden çizmedim ona gerek kalmıyor zaten ares çizimine bakarsanız görürsünüz orada opampı alıcı devresinde

Salih

Alıntı yapılan: Carpediem042 - 17 Haziran 2013, 14:49:32
o isis devresi o yüzden çizmedim ona gerek kalmıyor zaten ares çizimine bakarsanız görürsünüz orada opampı alıcı devresinde

Anladığım kadarıyla, alıcı devresini ISIS'de çizmeden direk ares'de oluşturmuşsun.
Sana tavsiyem devreni önce isis'de çiz ve öyle ares'e geç.
Dediğin devreyi ares'den incelemek zor olur.

Carpediem042

devreyi breadboard a kurdum da denedim direk ama bunu gerçekte yapmaasının sebebi ne olabilir

Salih

Ares'de yaptığının şemasını çizip yayınlarmısın.

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: Carpediem042 - 17 Haziran 2013, 14:13:41
buna benzer bir konu açtm fakat kapatılmış sanırım acil yardım gibi konu açmak yasakmış o yüzden yeniden bunu açtım dosya da hepsi mevcut ares çiziminde opamp 741 kullandım dediğim gibi sinyal opamp a gelip5v seviyesine yükseltiliyor fakat pic bacağına bağlamak istediğimde bu gerilim 2,4 v seviyesine düşüyor ayrıca o dediginiz lojik 1-0 mevzusunu anlamadım.

Lojik seviye konusu:
Şimdi lojik 1 olunca 5V için elektronik devreler açısından  lojik 1 doğrudan 5V'a tam denk düşmez... Yani buradaki işlemci örneğinde oluduğu gibi 1.8V 'un üzeri lojik 1 olarak kabul edilir. Aynı şeklide 1V'un altıda lojik-0 kabul edilir.  Burada 1.8V ile 1 V aralığında tanımsız bir bölge vardır. Buradaki değerin ne olacağı belli olmaz. Elektronik devrenin durumuna göre lojik 1 'de olabilir lojik 0'da. Onun için böyle durumda kalmamak için schmitt tetikleyici adı verilen devreler kullanılır.

Grafik olarak ifade edersek;

+---------------------------5V
|Lojik 1 bölgesi
+---------------------------1.8V
|tanımsız bölge...
+--------------------------1V
|lojik 0 bölgesi
+---------------------------0V

işlemcin opamp'ın üretebildiği güçten fazlasını çekiyor... Muhtemelen geri besleme için kullanılan direnç üzerinden  işlemcinin çektiği güç opamp'ı etkiliyor. Onun için aslında ikinci bir opamp kullanarak gerilim izleyici oluşturman gerekir. Yani ikinci opamp ile birincisini yalıtman gerekir. İçinde iki opamp bulunan bir entegre seçebilirsin. Hatta simetrik besleme kullanmadan da yapman mümkün.
ambar7

Carpediem042

dediklerinizi dikkate alarak tekrar inceleyeceğim devreyi anlatım içinde teşekkürler ambar7.
bu arada salih ben zaten devreyi yayınladım linkte mevcut dosyalar