Lcd kullanımı

Başlatan electricker, 19 Haziran 2013, 14:18:11

electricker

Arkadaşlar aşağıda bulunan lcdleri eski elektronik sözlüğümden çıkarttım. Bunları bir projemde kullanmak istiyorum. Nasıl programlayıp kullanabilirim ?
RESİM 1

RESİM 2

Kabil ATICI

Bu aletin sözlük kısmı duyurosa.. Önce çalışırken bacak bağlantılarını osilaskopla izle.. Bacak sinyallerine göre uygun bir model üzerinden alete görüntü gönderebilirsin. Yoksa şu hali ile ancak attım tuttu şeklinde olur..Eğer internette veri kağıtları veya üzerinde çalışmış biri yoksa  çoğunlukla sarı çizmeli mehmet ağa oluyor...

Baktığım yerden besleme bile görünmüyor...

ambar7

Burak B

LCD camını kaldırıp altının büyük bir fotosunu verebilirmisin.  Özellikle bağlantı hatlarının ST8012' ye girdiği kısmın. Arkadan test noktaları görünüyor. Ama chipe girerken ki sıralamaları önemli görmek lazım.

Kontrolcüsü bu.
ST8012 - Dot Matrix Lcd 120 Output LCD Common/Segment driver IC

@nuriozdas' ın verdiği de segment sürücüsü oluyor.  ST8011 İki adet olduğuna göre bu LCD 240x120 pixel bişi olmalı.

İstediğim fotoyu gönderebilirsen sinyallerinide bulabiliriz. Ayrıca devresi çalışıyorsa ana devredeki hatları takip etmekte yardımcı olacaktır.
En azından VCC GND v.b. sinyalleri tahmin etmeni sağlar. Ana devredeki mcu bilinen bişi ise direkt pinout tespiti de yapılabilir.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle