güneş paneli + adc

Başlatan tauf1, 21 Haziran 2013, 16:46:33

tauf1

arkadaşlar okulumuza güneş paneliyle elektrik üretmek için sistem kurduk fakat akü 22.5V altına düşünce buzzer ötüyor. bizde adc uygulaması yaparak
22.5 voltun altına düşünce şehir şebekesine geçsin 23.5V olunca aküye geçsin istiyoruz. fakat pic 5V ile çalışıyor 24V luk 100A aküyü adc girişine nasıl bağlayacağımı bilmiyorum. gerilim bölücüyle düşürsem akımı nasıl düşüreceğim . bana yardımcı olursanız sevinirim.

teknikelektronikci

Temel elektronik dersi hocana sorsana ? acaba temel elektronik dersini iyi verebilmismi diyede sor ;)

edit: hatta ne okulu bu ? umarim myo, müh degildir, ki sanmiyorum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Bertan

gerilim bölüyücüyle yapabilirsiniz ama böyle bir iş için pic kullanmaya gerek yok bence onun yerine aşağıdaki gibi bir devre kullanabilirsiniz

http://www.electroschematics.com/7006/overvoltage-protection-circuit/

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: tauf1 - 21 Haziran 2013, 16:46:33
arkadaşlar okulumuza güneş paneliyle elektrik üretmek için sistem kurduk fakat akü 22.5V altına düşünce buzzer ötüyor. bizde adc uygulaması yaparak
22.5 voltun altına düşünce şehir şebekesine geçsin 23.5V olunca aküye geçsin istiyoruz. fakat pic 5V ile çalışıyor 24V luk 100A aküyü adc girişine nasıl bağlayacağımı bilmiyorum. gerilim bölücüyle düşürsem akımı nasıl düşüreceğim . bana yardımcı olursanız sevinirim.
İlginç bir yaklaşım. 24V'u 5V'a iindirmek için gerilim regülatörü kullanman gerekiyor. Bu konu ile çeşitli örnekler var ise de  anahtarlamalı bir güç kaynağı kullanman gerekir.7805 diyeceğim ama onun giriş beslemesi dışında kalıyor. En kötü ihtimalle bir 7812 ile 12V elde edilir ve onun çıkışında 7805 kullanarak 5V elde edilir.

Akım konusu bir çok kişinin kafasını bazen karıştırabilir. Senin akün 1A kapasitesinde olsaydı ve devre 2A çekseydi asıl o zaman sorun olurdu. Akü akımının fazla olması devrede gerilim düşümü yaşamadan akım çekebileceğin anlamını taşır. (güç)

Adc girişine gerilim bölücü dirençler ile gerilimi düşürebilirsin. Buradaki dirençlerini çok küçük seçmediğin sürece akım sıkıntı olmaz.. V=I x R bunlar direnç üzerindekidir.
ambar7

yilmaz_kk

Yüksek ( k mertebesinde) dirençlerle veya potla gerilim bölücü yapabilirsin. akü 500 A olsa da farketmez. Gerilim bölücü direnç üzerinden giriş yapacağın için sorun olmaz.

cicjoe

Boyle bir sey dusundum ben, 24V role ile..

tauf1

arkadaşlar mesele 5v tu elde etmek değil mesele 5v tu elde ederken 24 volttaki değişimin 5v ta yanıtılması. böylece adc yapılabilmesi

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: tauf1 - 23 Haziran 2013, 21:04:01
arkadaşlar mesele 5v tu elde etmek değil mesele 5v tu elde ederken 24 volttaki değişimin 5v ta yanıtılması. böylece adc yapılabilmesi

arkadasim o zaman 1.sinifta ögrendigin bilgileri kullan ! en basitinden gerilim bölücü bitti !
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ahmet_zxc

20k ile 100k direnç i seri bağla
20k yı - uca bağla
100k yı 24v a bağla
ikisinin birleştiği ortak ucu pic in adc sine gir.

Bertan

...

z

@bertan88

Semasini verdigin tristorlu devrenin ne ise yaradiginin farkinda degilsin.

Verdigin sema bir crowbar devresi.

Giris voltaji belirlenen degeri astiginda sigortayi attirarak cikis voltajini keser.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com