H KÖPRÜSÜNDE MOSFETLER ISINIYOR??

Başlatan koray692, 22 Haziran 2013, 18:18:51

koray692

[IMG]http://img199.imageshack.us/img199/1553/51o.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Üstteki iki mosfet inanılmaz ısınıyor bence bukadar ısınmaması lazım nedeni ne olabilir?

magnetron

mosfetleri neyle sürüyorsun ?

IR2113 gibi bir sürücü kullanırsan daha iyi olmazmı

koray692

bc237 ile sürüyorum normalde motor yokken motor bağlantı uçlarında voltmetreyle 12 voltu görüyorum ancak motoru bağlayınca 2-3 volta kadar düşüyor

magnetron

mosfeti sürmek için Gate Source arasına 12 - 15 V bir gerilim uygulamak lazımdır

alttaki mosfetleri belki BC237 ile sürebilirsin ama üstteki mosfetlerin
gate source arasına 15 V nasıl verirsin bilmiyorum

bu yüzden ya üstteki mosfetleri P tipi seçersin 

ya da N tipiyse IR2113 ile sürersin

yardımcı olmuşumdur inşallah

koray692

transistörler çapraz olarak gate uçları bağlı ve 12 voltla sürüyorum ancak küçük bir motor bağladığımda dahi ısınmaya başlıyor bilmiyourum normalmi ısınması miliamperler seviyesinde akım max 1 amper olsa bile 20 amp geçirebliyor üzerinden...

Saruman

Üstteki mosfetlerde Vgs gerilimini min 10V'da tutmadığın için Rds(on) dirençleri yüksek oluyor, doğal olarak I^2*R kadarlık bir güç mosfetlerin iç dirençleri üzerinde ısıya dönüşüyor.

Vgs = Vd + 10 V.

Alttaki mosfetlerin zaten source'u sıfır voltta ( GND ), gate bacaklarından 10V verdiğinde Rds minimum değerini alıyor, o yüzden ısınmıyorlar.

Çözüm mosfet sürücü kullanmak.

koray692

vgs=vd+10 u  anlamadım, vgs yi min 10 volt yapmak için vg yi 20 yapmamız yetmezmi? p tipi kullansam 12 volt vermem yeterli olurmu gate e .

Saruman

Alıntı yapılan: koray692 - 23 Haziran 2013, 00:19:35
vgs=vd+10 u  anlamadım, vgs yi min 10 volt yapmak için vg yi 20 yapmamız yetmezmi? p tipi kullansam 12 volt vermem yeterli olurmu gate e .

Mosfet sürücüleri inceleyin, hem aradığınız cevabı bulacak hem de işinizi göreceksiniz.