Pic ler arası RS485 ve Modbus ile ilgili sorularım var.

Başlatan elektroacemi, 23 Haziran 2013, 20:24:28

elektroacemi

Merhaba Arkadaşlar
1 Master 10 adet slave olarak kullanacağım 11 adet pic li devrem var. Bunlar arasında seri iletişim kurmak istiyorum. Bağlantı şekli olarak RS485, iletişim protokolu olarak da Modbus kullanmayı düşünüyorum. Araştırma yaptım birçok sitede ve picproje de bu konu ile ilgili bilgi buldum ama kafama takılan yerler oldu.

1) RS485 için birçok entegre (max485 gibi) var, bunların avantaj ve dezavantajları var mı ?
2) RS485 için kullanılan entegreler arasındaki dirençler neye göre belirleniyor. Bazı şemalarda direnç dahi yok, bazı konu başlıklarında ise direnç değerleri çok tartışılmış.
3) RS485 entegrelerinin (benim projeme göre 11 adet ) A ve B ucu hiç bir çoğullama yapmadan direkt birbirine mi bağlanıyor ?

şimdiden teşekkür ederim.

ahmet_zxc

1) RS485 için birçok entegre (max485 gibi) var, bunların avantaj ve dezavantajları var mı ?
2) RS485 için kullanılan entegreler arasındaki dirençler neye göre belirleniyor. Bazı şemalarda direnç dahi yok, bazı konu başlıklarında ise direnç değerleri çok tartışılmış.
3) RS485 entegrelerinin (benim projeme göre 11 adet ) A ve B ucu hiç bir çoğullama yapmadan direkt birbirine mi bağlanıyor ?

1- tabiiki var, bazı entegrelerde otomatik gönderme alma var, bazılarında LDO var, bazılarında optik bazılarında galvanik bazılarında besleme izolasyonu var. kullanacağın alan ve yapılacak işe göre seçim yapmak gerekir.
2- 11 adet devre için master ve en sondaki slave e 120 ohm tak. data hatlarınada power uçlarından 680 ohm tak. bu 680 ohm sadece master da olsun...
3- evet hiçbir işlem yapmadan direk birbirine bağlanıyor. paralel bağlı sistem..

kullanacağın yere göre koruma devrelerinide düşünmen gerekebilir. sm712 yi bi incele istersen.

cetinkaya

hangi dil ile yazmayi düsünüyorsunuz ? ccs c nin kütüphanesinde modbus ile ilgili örnek vardi.

elektroacemi

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 23 Haziran 2013, 22:17:54

1- tabiiki var, bazı entegrelerde otomatik gönderme alma var,i  bazılarında LDO var, bazılarında optik bazılarında galvanik bazılarında besleme izolasyonu var. kullanacağın alan ve yapılacak işe göre seçim yapmak gerekir.
2- 11 adet devre için master ve en sondaki slave e 120 ohm tak. data hatlarınada power uçlarından 680 ohm tak. bu 680 ohm sadece master da olsun...
3- evet hiçbir işlem yapmadan direk birbirine bağlanıyor. paralel bağlı sistem..

kullanacağın yere göre koruma devrelerinide düşünmen gerekebilir. sm712 yi bi incele istersen.

Kullanacağım yerde gürültü yapacak invertör var. Bu yüzden en az sorun yaşayacağım entegreyi seçmem lazım. MAX485 sence doğru bir seçim mi?

mesaj birleştirme:: 24 Haziran 2013, 20:58:00

Alıntı yapılan: rck8942 - 24 Haziran 2013, 08:14:44
hangi dil ile yazmayi düsünüyorsunuz ? ccs c nin kütüphanesinde modbus ile ilgili örnek vardi.

Ben proton basic kullanıyorum. C ile yazılmış mod bus örneği görmüştüm, protokolu tam kavrayabilir isem basic te de yazarım galiba :) Önce bir donanım kısmını halledeyim de.

cetinkaya

frederic

Evet var,38400 baud ile 10 ms'de mastera bilgi gönderen bir çok plc slave modulüm bulunmakta. Protokol olarak modbus-rtu kullanıyorum. Fiziksel bağlantıda ise tercihiö max485.

cetinkaya

Alıntı yapılan: frederic - 25 Haziran 2013, 12:28:43
Evet var,38400 baud ile 10 ms'de mastera bilgi gönderen bir çok plc slave modulüm bulunmakta. Protokol olarak modbus-rtu kullanıyorum. Fiziksel bağlantıda ise tercihiö max485.

hocam sakincasi yoksa örnek verebilirmisiniz ? hangi dilde yazdiniz kodlari ?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: elektroakif - 24 Haziran 2013, 20:56:08
Kullanacağım yerde gürültü yapacak invertör var. Bu yüzden en az sorun yaşayacağım entegreyi seçmem lazım. MAX485 sence doğru bir seçim mi?

mesaj birleştirme:: 24 Haziran 2013, 20:58:00

Ben proton basic kullanıyorum. C ile yazılmış mod bus örneği görmüştüm, protokolu tam kavrayabilir isem basic te de yazarım galiba :) Önce bir donanım kısmını halledeyim de.

kaliteli invertör çok fazla gürültü çıkarmaz.
size entegre sorun çıkarmaz ve çıkan sorundan entegre seni koruyamaz.
dışarıdan gelen birçok parazit sizin beslemeniz tarafından filtre edilmelidir.
düzgün bir filtre ile parazit açısından hangi entegreyi kullandığınızın pek bir önemi kalmaz..

Alıntı yapılan: rck8942 - 25 Haziran 2013, 12:01:20
bu konu hakkinda calisma yapan varmi aramizda ?

bu konuda çalışma yaptık, nedir tam olarak sormak istediğiniz.

elektroacemi

Proton basic de RX ve TX ten seri iletişim (max 485 ile) için destek var mı ? Bununla ilgili döküman önerilerinizi bekliyorum.