Lütfen yardım edin. PLC

Başlatan camfrogsonmez, 25 Haziran 2013, 15:17:06

camfrogsonmez

meslek lisesi elektrik elektronik son sınıf öğrencisiyim ve okulum sorumluluk sınavımı verirsem bitecek.fakat yıl boyunca plc den pek birşey öğrenemedim bu yüzden sınavdan düşük alıcam diye korkuyorum ve sizden yardım etmenizi istiyorum.bu arada sınavım yarın saat 2 de.sorular şunlar :

1-Röle çıkışlı 220v beslemeli plc nin giriş bölümüne start,stop butonu ve üç uçlu endüktif sensör bağlayın.çıkış bölümüne ise 220v luk lamba , 20 Amper akım çeken bir fazlı motor bağlayınız.

2-16 giriş ve 8 çıkışlı bir plc ye bir adet ek ünite bağlıdır.ek ünite 8 giriş ve 8 çıkışlıdır. Bu sistemin tüm giriş ve çıkışları nasıl adreslenir?

3-üç fazlı asenkron motorun devir yönü değişimi plc ile yapılıyor. ileri buton I0.0 , geri buton I0.1 , stop I0.2 de bağlıdır.çıkışlarda ileri kontaktör Q0.0 , geri kontaktör Q0.1 de bağlıdır.Ladder şemayı SET-RESET komutlarıyla çiziniz.

4-Üç fazlı asenkron motorun otomatik yıldız/üçgen yol verme işlemi plc ile yapılacaktır.giriş ve çıkışların durumunu kendiniz düzenleyin.sadece ladder şemasını çiziniz.

Sorular bu kadar.Yardımlarınızı bekliyorum ve yarına kadar online kalacağım.

camfrogsonmez

en azından bi kaçını yapıp buraya koyamaz mısınız?pek vaktinizi alacağını sanmıyorum.

restore

ukalalık etmek istemem ama ben senin durumunda olsaydım  okul olarak başka bir alana yönelmeye çalışırdım. bu noktada çözüm üretmek çok zor gibi.

Salih

En azından soruyu tam sorman gerekir. PLC sorusu sormuşsun PLC marka ve modeli belli değil.
Bir şeyler yapmaya çalış, takıldığın yerlerde biz destek olalım.
Daha iyi olmaz mı?

mustafa_09

2-3 ve 4 sorular defterine bak aynısı vardır yada google amcaya sor kesinlikle var.

camfrogsonmez

Alıntı yapılan: salih - 26 Haziran 2013, 10:38:38
En azından soruyu tam sorman gerekir. PLC sorusu sormuşsun PLC marka ve modeli belli değil.
Bir şeyler yapmaya çalış, takıldığın yerlerde biz destek olalım.
Daha iyi olmaz mı?
teşekkürler fakat sınav oldu bitti ve beklenilen sorular gelmedi.ayrıca bize hiç bir zaman plc marka ve modeli gösterilmedi.

camfrogsonmez

Alıntı yapılan: mustafa_09 - 26 Haziran 2013, 12:03:20
2-3 ve 4 sorular defterine bak aynısı vardır yada google amcaya sor kesinlikle var.
maalesef googlede çıkmıyor ve defterde aynısı yok.evet benzerleri olsada yapamıyorum olmuyor.sanırım eylülde sınava tekrar girmem gerekecek. cevap için teşekkürler.

Salih

Alıntı yapılan: camfrogsonmez - 26 Haziran 2013, 15:58:16
teşekkürler fakat sınav oldu bitti ve beklenilen sorular gelmedi.ayrıca bize hiç bir zaman plc marka ve modeli gösterilmedi.

Senin dalgınlığına gelmiş olabilir. PLC konusu anlatılırken mutlaka bir marka ve modeli hedeflenir.
Senin PLC büyük ihtimalle Siemens S7 200.