BLDC motoru doğru sürüyor muyum?

Başlatan learner, 27 Haziran 2013, 14:42:47

learner

Sürücü olarak IR2110, Mosfet olarak da IRF44Z. Güç kaynağı 48V DC.
Motora giden 3 faz kablolarından ikisinin Osiloskop gürüntüleri şöyle. Herşey yolunda gidiyor mu sormak istedim.

pisayisi

Blok komutasyon yaptığını düşünürsek dalga şeklin 2 faz için düzgün görünüyor. Şekilleri daha iyi çözümlemek istersen pwm oranını % 90 -100 lere yaklaştırarak faz gerilimlerini gözlemlemeni öneririm...
Murat

learner

İlginiz için teşekkürler.
Bu görüntüde %99 duty ile.

Blok komutasyon nedir? Ben aynı pwm değerini çapraz olarak mosfetlere iletiyorum. Yani üsteki moslar A0,B0,C0 alttakiler A1,B1,C1 olsun. A0 ve B1 aynı pwm. Diğerleri kapalı. Sonra A0 ve C1 pwm veriliyor vs. diye gidiyor.

Bu konuda bir tavsiyeniz varsa dinlemek isterim.

magnetron

hocam merhaba ,

ben de 2 sene önce BLDC servo motor sürücüsü yaptım resmi burda
http://www22.brinkster.com/anotherbrick/index12.htm

her şey güzel çalıştırdım
fakat enkoderi okurken puls kaçırıyor
yani yaklaşık dakikada bir motordan tık tık ses geliyor
neden çünkü enkoderi 6 7 puls yanlış okuyor - o da kapalı çevrim kontrol yüzünden vuruntu yapıyor
hatalı gittim zannedip hızlanıyor veya yavaşlıyor

sebep enkoder sinyalinin üstünde motor PWM rising ve falling kenarlarında
parazit oluşuyor - arada izolasyon olmasına rağmen

siz bu sorunla karşılaştınız mı ?
nasıl çözdünüz ?

teşekkür

pisayisi

Pwm oranının artırıldığı resimlere bakıldığında, faz gerilimlerinin iletim ve kesimde olduğu düz çizgi görülmesi beklenen aralıklarda pwm frekansının faz gerilimlerinde girişim etkisi oluşrduğu gözlemlenmekte. Bu sorun muhtemelen alt koldaki fetlere de pwm işareti uyguluyor olmanızdan kaynaklanabilir.  Blok komutasyondan kasıt 6 adım da lojik değerleri anahtarlama elemanlarına girerek rotorun bir elektriksel dönüş için kontrol edilmesidir. Alt koldaki fetlere anahtarlama tablosuna uygun lojik değerle sürülmesi pwm işaretinin iletim ve kesimde faz gerilimlerinde oluşturcağı örtüşme etkisi önlenebilir. Daha iyisi pwm işaretleri ile altkoldaki fetlerin anahtarlama zamanı araasına ölüzaman ekleyebilirsiniz. Bu sorun , fet sürücü tipi entegreler kullandığınıda deadtime ekleme otomatik yapan sürücülerle halledilebilir yada mikroişlemciniz destekliyorsa kod larınızı modifiye ederek te başarılabilir.

Kısacası altkoldaki fetleri pwm işareti  ile değil lojik değerle sürün...

mesaj birleştirme:: 03 Temmuz 2013, 00:30:17

Alıntı yapılan: magnetron - 02 Temmuz 2013, 23:44:46

sebep enkoder sinyalinin üstünde motor PWM rising ve falling kenarlarında
parazit oluşuyor - arada izolasyon olmasına rağmen

Enkoder elektriksek olarak motordan bütünü ile izole olması lazım, normalde motorun manyetik alanının enkoder işaretleri üzerinde bozucu etki oluşturmaması beklenir. eğer böyle bir etkileşim olursa enkoderin usulüne uygun motora küple edilmediği yada enkoderdan çıkan lojik değerin uygun şekilde taşınmadığından bahsedebiliriz. Bir ihtimal enkoderdan alınan sinyallerin mikroişlemcide kesme kullanılarak okunduğu düşünülürse yazılımsal sıkıntı da olabilir...
Murat

learner

Alıntı YapKısacası altkoldaki fetleri pwm işareti  ile değil lojik değerle sürün...

Dediğinizi uygulayıp sonucu bildirecem.

learner

Alıntı yapılan: learner - 03 Temmuz 2013, 10:13:56
Dediğinizi uygulayıp sonucu bildirecem.

Araya başka şeyler girdiğinden bir türlü geridönüt veremedim. Kusura bakmayın.

Dediğinizi uyguladım. Aynı pwm değerinde motorun gücü daha fazla oluyor. İşime bu yöntemle devam edeceğim. Sağolun.