200v girişli 15v çıkışlı besleme

Başlatan kubilaytuna, 28 Haziran 2013, 17:03:43

kubilaytuna

Arkadaşlar merhaba,

200v dc giriş 15v dc çıkışlı 100-150ma akım verecek basit yapılı bir beslemeye ihtiyacım var. Verimli basit ve ucuz bir tasarım bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

selamlar...

polleme

Aslında universal tip yani 85-265 VAC girişi olan SMPS adaptörlerden biri kullanılabilir diye düşünüyorum. Bir SMPS adaptöre DC 200 V vermenin mahzuru olmaz sanırım, bu durumda 15V çıkışı olan duvar tipi bir adaptor iş görebilir.

kubilaytuna

Evet bu benimde aklıma geldi ancak yazmayı unutmuşum giriş voltajım 100-200 arasında değişiyor. SMPS lerin dc giriş çalışma voltaj aralığı yaklaşık 120 volttan başlıyor.

OG

Alıntı YapBir SMPS adaptöre DC 200 V vermenin mahzuru olmaz sanırım
Direk DC mi verecek? Anahtarlanmazsa trafo yanar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

Alıntı yapılan: OG - 28 Haziran 2013, 23:02:33
Direk DC mi verecek? Anahtarlanmazsa trafo yanar.

Yok benim bahsettiğim, SMPS girişine DC vermek. AC verilse bile SMPS onu doğrultup anahtarlıyor zaten. O nedenle SMPS girişine DC verilebilir diye düşünüyorum.

kubilaytuna

evet arkadaşlar smps lerin girişine dc gerilim verilebilir. Zaten ac girişi doğrultup flyback de anahtarlıyor. Datasheet lerine bakınca orda dc giriş aralığı yazıyor. Ama benim derdim bunların universal (90-230v) olanları bile en düşük 127v dc ile çalışması. Bu da benim işime yaramıyor.

asma

Alıntı yapılan: kubilaytuna - 28 Haziran 2013, 22:38:57
Evet bu benimde aklıma geldi ancak yazmayı unutmuşum giriş voltajım 100-200 arasında değişiyor. SMPS lerin dc giriş çalışma voltaj aralığı yaklaşık 120 volttan başlıyor.
Eğer imkanın varsa denemelisin.
Üniversal girişte DC alt değerin 120V olması tam güç verebileceği en düşük değer olabilir.
Sen 15V 1A lik smps den 150mA çekerken sorun olmayabilir.
Elimde 100Vdc kaynak olsa 12voltluk güç kaynağımla deneme yapabilirdim.
Cihazda low line voltage koruması yoksa çalışacaktır.  ;)

Kolay gelsin.

SERRO EFE

Küçük modifikasyonla işini çözebilirsin sanırım. Smps lerde entegreyi besleyen kısmı incelemen gerekecek 120 volt kısmı ora ile ilgili diye hatırlıyorum.
PWM Entegresinin çalışabilmesi için şebeke voltajının belli bir değer üzerinde olması gerekiyor. Sen entegreyi daha düşük giriş voltajında çalıştıracak şekilde düzenlersen o kısmını sorunun çözülecektir.

OG

Alıntı yapılan: polleme - 28 Haziran 2013, 23:53:52
Yok benim bahsettiğim, SMPS girişine DC vermek. AC verilse bile SMPS onu doğrultup anahtarlıyor zaten. O nedenle SMPS girişine DC verilebilir diye düşünüyorum.
Bir an "trafoya" olarak algılamışım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kubilaytuna

Arkadaşlar, çok sağolun . Bu işi için ufak bir smps alıp deneme yapmak en iyi çözüm olacak galiba.

taxeds

Buck Convertor devrelerini incelemende fayda var istediğin devreyi buck converter ile yapabilirsin  :)

polleme

Buck converter izoleli olmadığından riskli olur, çarpılma tehlikesi var.

K46

Alıntı yapılan: kubilaytuna - 29 Haziran 2013, 00:27:46
evet arkadaşlar smps lerin girişine dc gerilim verilebilir. Zaten ac girişi doğrultup flyback de anahtarlıyor. Datasheet lerine bakınca orda dc giriş aralığı yazıyor. Ama benim derdim bunların universal (90-230v) olanları bile en düşük 127v dc ile çalışması. Bu da benim işime yaramıyor.

Smpslerin minimum 120 küsür dc voltaj istemesi sorununu beslemedeki ufak bir modifikasyonla çok yüksek ihtimal çözebilirsin. Smpslerin dc beslemesinin +(120-300v) ucundan smps kontrol entegresinin vcc pinine start voltajını sağlayacak bir direnç yada seri direnç grubu bağlıdır genelde. Bu direncin değerini bir kademe düşürürsen sorun yüksek ihtimalle çözülecektir. Örn. 100k ise 82k'ya düşürmek gibi... Eğer smps kontrol entegresinde bu yapı yok ise, datasheetini inceleyip, entegrenin düşük voltaj korumasını iptal etmen gerekir.
Bahsettiğim direnç aşağıdaki şemada R2 direncidir mesela.. (56K 2W)
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!