5V-12V Güç Kaynağı gerekli (5V hassas)

Başlatan FEHMİ_ASM, 29 Haziran 2013, 19:31:00

FEHMİ_ASM

Merhaba. Bir uygulama için 5V ve 12V iki çıkışı olan bir kaynağa ihtiyacım var.

5V'ta sanıyorum 3Amper yeterli olacaktır. Ancak, bu kat 4.99V-5.01V arası çalıştığından biraz kritik ve hatalı besleme ile bir modül de yakmıştım.
   12V kısmı ise çok önemli değil, 10-15V arası da olabilir. 1 amper bile fazlasıyla yetecektir.
   --Ancak her iki kısmın da temiz bir çıkış üretmesi daha iyi sonuç verecektir.

Şaseleri aynı, tümleşik olan bu iki birim için smps kullanabilir miyim? Veya ne kullanmalıyım. Hazır alırsam daha iyi olabilir. Karmaşık birşeyle uğraşmaya pek vaktim yok, olsa da yapamayabilirim. Zaten 5V olan bölümü dandik bir ölçü aletim olduğundan ölçme veya kalibre edebilme şansım neredeyse yok. PC güç kaynağı çok iyi olurdu ama biraz büyük.

Link önerebilirsiniz.

Not :   Üç dört adet gerekli. Elinde olan varsa (kullanılmış falan da olabilir) pm atabilir.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !

OG

Merak ettim bu hassasiyet ne için.

SMPS kullansanız da arkasına hassas linear eleman ile takviye etmeniz gerekir düşüncesindeyim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

yanan modul baska bir nedenden yanmistir. elektronik devreler bu kadar da voltaja bagimli olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FEHMİ_ASM

Alıntı yapılan: OG - 29 Haziran 2013, 19:50:02
Merak ettim bu hassasiyet ne için.
SMPS kullansanız da arkasına hassas linear eleman ile takviye etmeniz gerekir düşüncesindeyim.
Ses aktarım modülü için gerekli.

Alıntı yapılan: z - 29 Haziran 2013, 20:04:02
yanan modul baska bir nedenden yanmistir. elektronik devreler bu kadar da voltaja bagimli olmaz.

Bu doğru olabilir. Öyle ki, ben bu modüle bildiğimiz 7805, lm317 gibi birkaç elemanla beslemiştim. Çok dikkatli olmuştum ancak, soğutucularla birlikte modül aşırı ısınmıştı. Modül uçtuktan sonra baktığımda, (plaketten söktüğüm halde) modülün besleme pinleri kısadevre halinde idiler. Oysa enerji vermeden öyle değillerdi. Ayrıca ses girişine hiçbir önlem almamıştım, düşük güçlü preanfi çıkışını direkt vermiştim.

Bununla birlikte, kataloğunda da bilgiler 4.99V--5.01V olması yönünde.

Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !

Icarus

bu işinizi görür
http://www.home.agilent.com/en/pd-836433-pn-E3631A/80w-triple-output-power-supply-6v-5a-25v-1a?nid=-35721.384004.00&cc=TR&lc=eng
Alıntı yapılan: FEHMİ_ASM - 29 Haziran 2013, 20:21:52
Bu doğru olabilir. Öyle ki, ben bu modüle bildiğimiz 7805, lm317 gibi birkaç elemanla beslemiştim. Çok dikkatli olmuştum ancak, soğutucularla birlikte modül aşırı ısınmıştı. Modül uçtuktan sonra baktığımda, (plaketten söktüğüm halde) modülün besleme pinleri kısadevre halinde idiler. Oysa enerji vermeden öyle değillerdi. Ayrıca ses girişine hiçbir önlem almamıştım, düşük güçlü preanfi çıkışını direkt vermiştim.

Bununla birlikte, kataloğunda da bilgiler 4.99V--5.01V olması yönünde.
Bunun sebebi %99 kullandığız lm317 ve/veya 7805'in sahte olması.

camby

Accuracy konusunda ben de çok keskin IC'ler görmedim. Çok sıkıntılı bir durum değil sanırım. Ancak analog ölçümlerin hassasiyetini nasıl sağlanıyor bilemiyorum , örneğin bizim 3.3 diye kabul ettiğimiz voltaj 3.4 3.1 vs olabilir. Sonuçlar da ona göre oluyor doğal olarak...

Regülatörlerde low noise konusunda ise çok çeşit var :

TI - http://www.ti.com/lsds/ti/power-management/linear-regulators-ldo-low-noise.page?DCMP=pwr_lp_ldo_lownoise_en&HQS=pwr-lp-ldo-lownoise-bpowerportal-en

4uvRMS -16uVrRMS gürültülü regülatörler var. Fakat bunların da accuracy %1 %2..