3-32 vdc kontrol gerilimli ssr

Başlatan igbt, 30 Haziran 2013, 11:25:04

igbt

arkadaşlar, piyasadaki ssr'lerin çoğunda kontrol gerilimi 3-32 vdc aralığında, ne tip bir devre ile bunu sağlıyorlar acaba bende böyle bir şey yapmak istiyorum ve kontrol gerilim aralığının tek bir gerilim değeri değilde bu şekilde 3-32vdc olmasını istiyorum. optoya kontrol gerilimini girerken birde seri kırmızı led kullanıcam .

z

Bu isin sirri sabit akim kaynaginda.

En basit, JFET ile yaparsin.

Ya da  BJT ile.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

igbt

z hocam pcbde yer sıkıntım var ve yapılabilecek en basit yöntem gerekiyor açıkçası, bahsettiğiniz konuya dair referans bir şema varmıdır acaba, internetten nasıl inceleyebilirim.

ersin hocam ben ssr devresini sormadım ssr girişindeki optoyu 3-32vdc ile kontrolünü sordum sadece, ssr tarafım mevcut zaten.

asma

En basiti yazılmış zaten  ;)
J-FET tek başına yetiyor:
http://www.delabs-circuits.com/png_circuits/discreet_circuits/fet-led-driver.png
BJT için iki direnç şart. (biri güçlü seçilebilir) :
http://www.sentex.ca/~mec1995/gadgets/relays/relayssr.gif
Bendeki bir şemada da BF256A kullanılmış.

Kolay gelsin.

igbt

asma hocam teşekkür ederim, şema olunca daha net oluşuyor kafamda elinize sağlık. Hocam son olarak biliyorsanız eğer şemadaki r1 ve r2 dirençlerinin nasıl seçileceğini de özetlermisiniz acaba ?

Ersin

Alıntı Yapersin hocam ben ssr devresini sormadım ssr girişindeki optoyu 3-32vdc ile kontrolünü sordum sadece, ssr tarafım mevcut zaten.
Hazır link verdik , ordaki resimlere bile bakmamışsın artık ne diyeyim.Linkte bjt li si de var tr li si de var
, bakan yok. 2gün önce baktım 3-32v olayına, hatta beğendiğim birkaç devreyi download ettim, hatta 4. sıradaki  resim asmanın verdiği link.

asma

Optocuplor kullandığınıza göre içindeki ledi sağlıklı sürecek akım değerini biliyor olmalısınız. Buna I diyelim.
R2=0,7 / I  olur. Şemadaki değerler 16mA den fazla akıma izin vermiyecek şekilde düşünülmüş.
Bir de R1 var bu en düşük iletim voltajıyla en yüksek iletim voltajı seçildiğinde belli olacak.
R2 de 0,7V , seri bağlıyacağınız led de 1,8V ve transistörde en az 0,4V harcanacaksa R1 den 15mA geçerken düşük bir gerilim oluşmalı. (değil mi)
Mesela 120 ohm bağlarsak 4,5V - 5V arası tam iletim sağlanmış olur.
12V uygularsak: Transistörün VCE gerilimi artacak ve akım sabit kalırken transistörde ısı oluşacaktır. T için P 115mW gibi normal değerlerde kalır.
24V uygularsak VR1 sabit VR2 sabit Vled sabit transistörün harcadığı güç 300mW a ulaşır. Tehlike başlıyor.  ;) 2N3904 ün 0,5W olduğunu biliyoruz am bu güç harcanırken transistörü iki parmağınız arasında tutarsanız bir kaç sn. dayanabilirsiniz. Haberiniz olsun.
Giriş gerilimini aralığı fazla büyüyemiyor. (soğutuculu transistör kullanmadıktan sonra)

J-fet bulmak mı zor neden o yola gitmiyorsunuz? 
Akım düşük olduğunda güç düşük olacaktır, ne kullandığınızı bilmiyorum.  :)
LM317 ile sabit akım kaynağı yapabilirsiniz I=1,25V/R olur ve 6-40V gibi bir aralık sağlanır. (soğutma yine gerekir)

Kolay gelsin.
Bu arada evet o linkten örnek verdim tabi ki.  ;)

igbt

Dikkat edersen yukarıda asma hocaya şemadaki elemanların seçimi hakkında da bir şeyler sordum, elemanların nasıl seçildiğini yorumlayamadan verdiğin linki birebir uygulayamamki ben. Ayrıca madem bu kadar yardımseverdin 50000 tane şema linki vereceğine beğendiğin birtanesini verseydin ya asma hoca gibi. bir linkin lafını yapıyorsan sil linkini gitsin, uğraşamam senin gibilerle.

mesaj birleştirme:: 30 Haziran 2013, 18:37:53

asma hocam değerli bilgileriniz için Allah razı olsun, ben transistör daha tanıdık geldi diye o şemaya yöneldim, birde fet şemasında akım sınırlama değeri 15ma yazıyordu ve giriş gerilim aralığı belli değildi, ben opto ile beraber birde giriş sinyalinin var olduğunu gösteren seri led kullanacağımdan 20ma akıma ihtiyacım var hocam. Verdiğiniz bilgiler ile güzel bir devre kurucam inşAllah, sağolun.

asma

Seri led ile akımı arttırmıyacaksınız, min. voltajınız artacaktır. Max. gerilim fet için önerilen max. değer olabilir. (30V)
Kontrol akımınızı düşük tutarsanız j-fet daha güzel çözüm olur.
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/motorola/BF256B.pdf
zero gate voltage drain current değeri senin optonun gerekli akımını karşılıyorsa uygun j-feti buldun demektir.
Ama 15-20mA değil 10mA ile bu işi halletmeye çalış.  ;)

Ayrıca nasıl satılanlarda giriş gerilim aralığı varsa ssr şemalarını aradığında da giriş gerilim aralığı verilmiş olduğunu görürdün. Bağzılarında açıklamada mevcut.
Kolay gelsin.