Bu diyotların görevi ne ?

Başlatan handybest06, 30 Haziran 2013, 23:04:53

handybest06

Merhaba bugün devre şemasına bakarken öğrendiğimiz teorik bilgilerle devreyi çözümlemeye çalıştım.
Ancak buradaki diyotların görevi ne çıkaramadım? ???

OG

LM324 çıkışında transistorlerin bazlarından daha pozitif gerilim bulunma olasılığına karşı koruma diyodu.

Yani  LM324  transistor bazlarını yanlızca istenen oranda GND ye çeker. Yani çıkışı düşürür.

Transistor bazları gereken polariteyi Q3 uzerinden alıyor. Transistorleri ileri yonde suren o.  LM324 ile beraber bazlarda gerilim bolunmuş olur. Sürme miktarı ayarlanmış olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

SALIDA yazan cikislara ne tip bir yuk baglaniyor?

En alttaki 6 pinli konnektore ne baglaniyor?

Sanki SALIDA cikislarindan iceriye dogru voltaj girme ihtimali de var dogrumudur?

Diyodlarin kullanim amacini aciklamak icin bu sorularin cevabina ihtiyac duydum. Aciklamada D9da isin icine girebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

OG

Bildiğiniz besleme devresi, akım kontrollu. Akım kontrolune ağırlık verilmiş.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Kabil ATICI

Diyotlar "veya" olarak işlem yapıyor. Gerilim ve akım koruma ve kontrolu için...
ambar7

asma

Alıntı yapılan: OG - 30 Haziran 2013, 23:25:20
LM324 çıkışında transistorlerin bazlarından daha pozitif gerilim bulunma olasılığına karşı koruma diyodu.

Yani  LM324  transistor bazlarını yanlızca istenen oranda GND ye çeker. Yani çıkışı düşürür.

Transistor bazları gereken polariteyi Q3 uzerinden alıyor. Transistorleri ileri yonde suren o.  LM324 ile beraber bazlarda gerilim bolunmuş olur. Sürme miktarı ayarlanmış olur.

Aynı cevabı biraz değiştirip yazma gereği duydum.   :)
Q1 pnp transistörle sağlanmış akım kaynağı üç adet darlington transistörü tam olarak sürecek akımı sağlıyor.
IC1A çıkış gerilimini izleyip set değerini geçtikçe sıfıra çekmek için Q1 in sağladığı akımı kendi üzerinden şaseye (Vss) çekmeye başlar.
IC1C ise çıkış akımı set değerini aştıkça çıkışı sıfıra çekmek için aynı işlemi yapar.
İki op-amp çıkışı aynı potansiyele hükmetmesi için bu op-amplar (oc) open collector seçilip (hatta çalışma şekline göre comparatör olmalıydı) bu iş sorunsuz gerçekleşirdi.
Diğer op-amplar doğrusal yükseltme (ve tersleme) yapıyorlar. 2+2 yerine 4 op-amp kullanmak dizayn eden kişinin fikridir.
Open collector çıkış elde etmek için bu (bize ters görünen) diyotlar eklenir ve LM324 bu iş için uygun hale gelir.
Her iki yol da transistörlerin akımlarını kontrol devresinden ayırarak regülasyonu kötü yönde etkileyecek (iç direnci yükseltip yük regülasyonunu bozacak) etkilerden uzaklaştırır.
Bu diyot bağlantısı başka bir bakış açısıyla VE kapısıdır, iki op-amp çıkışı da 1 olmadan çıkış 1 olmaz.
Fakat devrede IC1A sürekli iletim ve kesim arasında gidip gelir, bu hız ve çıkışa binecek olan testere dişi dalgacık formu C1 ile azaltılır.
Akım kontrolünde bu (companzasyon deniyor sanırım) etki arttırılmış durumda ve normal şartlarda müdahale etmeden bekler.

Z hocam eksikler var elbet ama tahminle (benzer devreleri incelemiştim) :
Akım ve gerilim ayarlı güç kaynağı devresinin çıkışından giriş yok.
Alttaki konnektör ayar potları ve ölçü aletine gidiyor olabilir hatta:
2 ampermetreye
3 voltmetreye
4 gerilim ayar potuna (belki referans üretimi analog değildir, akım ayarı için de geçerli)
5 akım ayar potuna
1 ve 6 besleme uçları ve muhtemelen V ve I  için ortak referans gerilimini üretmek için kullanılıyordur. (hala pot olduğunu düşünüyorum ve zener diyot benzeri bir düşük güçlü regüle beslemeden aldığını potlara referans gerilimi olarak veriyor) Diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.
Alıntı yapılan: ambar7 - 01 Temmuz 2013, 00:28:35
Diyotlar "veya" olarak işlem yapıyor. Gerilim ve akım koruma ve kontrolu için...
Mesajımı gönderince okudum.
Sade ve güzel açıklamışsın.  ;) Yalnızca "VE" işlemi olacaktı.

handybest06

Alıntı yapılan: asma - 01 Temmuz 2013, 00:30:57
Aynı cevabı biraz değiştirip yazma gereği duydum.   :)
Q1 pnp transistörle sağlanmış akım kaynağı üç adet darlington transistörü tam olarak sürecek akımı sağlıyor.
IC1A çıkış gerilimini izleyip set değerini geçtikçe sıfıra çekmek için Q1 in sağladığı akımı kendi üzerinden şaseye (Vss) çekmeye başlar.
IC1C ise çıkış akımı set değerini aştıkça çıkışı sıfıra çekmek için aynı işlemi yapar.
İki op-amp çıkışı aynı potansiyele hükmetmesi için bu op-amplar (oc) open collector seçilip (hatta çalışma şekline göre comparatör olmalıydı) bu iş sorunsuz gerçekleşirdi.
Diğer op-amplar doğrusal yükseltme (ve tersleme) yapıyorlar. 2+2 yerine 4 op-amp kullanmak dizayn eden kişinin fikridir.
Open collector çıkış elde etmek için bu (bize ters görünen) diyotlar eklenir ve LM324 bu iş için uygun hale gelir.
Her iki yol da transistörlerin akımlarını kontrol devresinden ayırarak regülasyonu kötü yönde etkileyecek (iç direnci yükseltip yük regülasyonunu bozacak) etkilerden uzaklaştırır.
Bu diyot bağlantısı başka bir bakış açısıyla VE kapısıdır, iki op-amp çıkışı da 1 olmadan çıkış 1 olmaz.
Fakat devrede IC1A sürekli iletim ve kesim arasında gidip gelir, bu hız ve çıkışa binecek olan testere dişi dalgacık formu C1 ile azaltılır.
Akım kontrolünde bu (companzasyon deniyor sanırım) etki arttırılmış durumda ve normal şartlarda müdahale etmeden bekler.

Z hocam eksikler var elbet ama tahminle (benzer devreleri incelemiştim) :
Akım ve gerilim ayarlı güç kaynağı devresinin çıkışından giriş yok.
Alttaki konnektör ayar potları ve ölçü aletine gidiyor olabilir hatta:
2 ampermetreye
3 voltmetreye
4 gerilim ayar potuna (belki referans üretimi analog değildir, akım ayarı için de geçerli)
5 akım ayar potuna
1 ve 6 besleme uçları ve muhtemelen V ve I  için ortak referans gerilimini üretmek için kullanılıyordur. (hala pot olduğunu düşünüyorum ve zener diyot benzeri bir düşük güçlü regüle beslemeden aldığını potlara referans gerilimi olarak veriyor) Diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.Mesajımı gönderince okudum.
Sade ve güzel açıklamışsın.  ;) Yalnızca "VE" işlemi olacaktı.

Dediğiniz gibi güç kaynağı devresinin bir kısmı.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

z

evet cok fazla kafa yormaya gerek yokmus.

Diyodlar olmasaydi iki opamp cikisi cakisacak, mesela birisi voltaj verirken digeri cikisini topraga cekmeye calisirken zorlanacaklar hatta bozulacaklardi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

asma

Alıntı yapılan: z - 01 Temmuz 2013, 00:41:26
evet cok fazla kafa yormaya gerek yokmus.

;D ;D
Evet hocam.