devreyi elleyince çalışıyor bırakınca duruyor

Başlatan hasqn54, 01 Temmuz 2013, 17:02:19

hasqn54

arkadaşlar  devreyi elleyince çalışıyor bırakınca duruyor pıc16f628 ile sadece 3 bacağını kullandığım  led tabela yaptım 3 bacaktanda transistör vasıtasıyla ledlere anahtarlama yaptım bu devre nedense tutunca çalışıyor  bırakınca duruyor boş pinleri şaselemem mi gerekiyor varmı fikri olan

yldzelektronik

Alıntı yapılan: hasqn54 - 01 Temmuz 2013, 17:02:19
arkadaşlar  devreyi elleyince çalışıyor bırakınca duruyor pıc16f628 ile sadece 3 bacağını kullandığım  led tabela yaptım 3 bacaktanda transistör vasıtasıyla ledlere anahtarlama yaptım bu devre nedense tutunca çalışıyor  bırakınca duruyor boş pinleri şaselemem mi gerekiyor varmı fikri olan

Güç katı,osc..
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

hasqn54

dahili osilatör kullandım harici takmadım güç kaynağı oılarak deneme maksadı ile 30 amperlik kaynak bağladım devre sağlam çalıştığı zaman başka bir güç kaynağı bağlayacağım

remzi

XX_CİHAN_XX

MCLRE_OFF yap
PICin besleme pinleri arasına (en yakın noktadan) kapasite ekle.
Güç kaynağından direk 5V mu alıyorsun?
devrende hiç kondansatör var mı?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

izturk

Aynı sıkıntı benim de başıma gelmişti. 877 elimi yaklaştırınca çalışıyordu. soğuk bi ortamda çalışıyorduk. sonradan farkettim çakmak yaklaştırınca da çalıştı. pic i değiştirmeyi denesene bi.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Burak B

MCLR ile VCC arasına 10K tak tamamdır. Birde kristali kontrol et. Ordanda olabilir.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

NecroCapo

Arkadaşiarın dediği gibi "Low voltage programming (LVP)" ON olduğu durumlarda bu tür durumlarla karşılaşılabiliyor.
#pragma LVP=OFF yapılmalı.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: NecroCapo - 02 Temmuz 2013, 09:24:04
Arkadaşiarın dediği gibi "Low voltage programming (LVP)" ON olduğu durumlarda bu tür durumlarla karşılaşılabiliyor.
#pragma LVP=OFF yapılmalı.

bence alakasi olmamali , problem dahili/harici osc veya mclr/mclr pin out durumundan kaynaklaniyordur ayrica beslemeye ve vcc/gnd ye yakin 100 nF kondensatörler at.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Eren Eraslan

pic le uğraştığım ilk zamanlar beni en çok deli eden şeydi LVP :D
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

hasqn54

arkadaşlar ilginç bişe  oldu güç kaynağını değiştirdim 12 volt verdim dandik bir adaptörden 7805 ile 5 volta çevirdim her bulduğum yere kondansatör koydum oldu :D
güzel yorumlarınız için teşekkür ederim

teknikelektronikci

her bir yere koydugun kondensatörler ise yaradi demek =) kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!