etal hat trafosu ile anfinin ses sinyalindeki dip sesi kesmek...

Başlatan mustafa_cmbz, 02 Temmuz 2013, 20:22:25

mustafa_cmbz

Merhabalar..!

Bir abimin şöyle bir sıkıntısı var.

Bir kaç mekanda aynı müziklerin çalması için bir dj kabininden yaklaşık 8-10 tane sinyal kablosu çıkıyor.Bu sinyal kabloları da her mekandaki adamların kendi anfilerinin ses girişine gidiyor.Fakat söylediklerine göre acayip dip ses oluyormuş.. ( geçen sene fazlar nötür olaylarını ayırttırmış fakat bu sezon tedaş gelip değişiklik yapıp kilit vurup gitmiş bidaha da gelmemişler)

Geçen bir arkadaşı ona ( tarif ettiği kadarı ile hat trafosu olduğunu anlayabildim) izpech marka küp şeker boyutlarında bir trafo getirmiş sinyal girişinin arasına atıp denemişler ses kesilmiş..

Acaba aynı işlem için etal p3065 kodlu aşağıdaki sitede yer alan trafolardan alıp kullansam işimi görür?

yada olur ya böyle bir şey aldığımız yerde kalmazsa etmezse fax modem kartı bulup söküp alıp üzerlerindeki hat trafolarını da kullanabilirmiyiz?

http://www.motorambari.com/600-om-hat-trafosu.html

Deneyerek uygulamak istiyorum fakat evde o şartları kurabileceğim ortam yok...mantık olarak durum nasıl olur sizce ?

z

Trafo ile Gndleri izole ettiği için vınlama sesinin yok olması normal bir durum.

Evde bu gürültü ortamı nasıl yaparsın?

Amfinin L ve R kanallarına iki ayrı noktadan sinyal gireceğini varsay.

Normal şartlarda L ve R nin Gnd hattı ortaktır.

Amfiden uzağa kablo çek.

L ve  L Gnd kablon var.

R ve R Gnd kablon var.

L ve LGnd yi kısa devre et.
R ve RGnd yi kısa devre et.

L Gnd ile R Gnd kablosuna trafonun 3..5v sekonder voltajından 1uF kutupsuz kapasitörle voltaj ver. Böylece Gnd hattından AC akım akıtmak suretiyle dip gürültüsü enjekte etmiş olursun.

Şimdide;

Hat trafosu bağladığında Gnd hattından akan AC akımı keseceğinden dip gürültüsünden kurtulduğunu göreceksin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

new-ar

Modem trafosu ile dip sesi kesersiniz ancak,müzikteki bas sesler azalacaktır...Modem trafoları ferit nüve diye hatırlıyorum,ayrıca nüvenin doyuma girme olayıda başka bir sorun..Audio empedans trafosu kullanmanız gerekiyor,4 watt karkas büyüklüğünde saç trafolara sarılıyor genelde..Lundall veya neutric gibi markaları incelemenizde fayda var...

mustafa_cmbz

tekrardan merhabalar..

elimdeki etalp1200 marka trafoları arkadaşıma gönderdim.Deep sesi kestiğini fakat sesi açtıktan sonra ( 300hz) gibi 3-4-5db gibi (dediğine göre) hoparlörlerden patlakmış gibi ses çıktığını söylediler..

Bunun sebebi nedir sizce ? bu durumu ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız?

nette araştırmalar yaparken :

http://www.canford.co.uk/ProductResources/ig/2735.pdf

yukarıdaki linkteki markanın transformatörlerine ulaştım.Türkiyede malesef satışı yok.

Peki bu trafoların özelliği tam olarak nedir? mesela :

http://www.lundahl.se/pdf/5402.pdf

trafosunu incelediğimde bağlantı şeklinde trafodan şase bağlantısı çıkıyor...

Bu tarz hazır satılan hibrit modüllerin içinde sadece trafo değilde filitre devreleri mi mevcut acaba?

birde merak ettiğim ve arkadaşımın söylediği bir husus var:

Benim ona gönderdiğim trafoları ben ölçtüğümde iki bobin ucuda yaklaşık 60ohm gösteriyor ölçü aletim..
Onun demesine göre şayet 600R gibi bir trafo bulursak bizim işimiz olur 60r luk trafo ses açıldığında cihazı kısa devreye düşürüyor diye bir yaklaşımı var? sizce mantık nedir?

birde trafoya seri 0.22uf kutupsuz kondansatör atmak (basları kesebilir diye düşünüyorum ) ne gibi fayda ve zarar sağlar...?

Son olarak ise yapmak istediğimiz şeyi açıklıyım..:

Anlattığına ve anladığıma göre bodrumda birbirine bitişik mekanların sesleri birbirine karıştığı için tek bir yerden ses alıp bunu 16 ya bölüyor ve her mekanın dj kabinlerine ses sinyali giriyor ve her mekanın kendi anfi sistemini kullanarak mekanlara ses veriyor.

Daha önceden tüm mekanların nötür besleme kablolarını panodan birleştirmiş olduğundan dolayı sıkıntı olmuyormuş fakat tredaş revize etmiş panoyu ve kilitleyip gitmiş açtıramıyoruz diyor..Bundan ötürü böyle bir hat trafosuna ihtiyacımız var diyor.

new-ar

Modem trafosu ile dj mikserinden çıkan ses seviyesini işlemek mümkün değil trafo sature oluyor,ayrıca modem trafosu ferrit malzeme olduğu için bas sesler düşüyor..Ankarada Ekrem usta vardı ses trafosu sarıyordu ama ben rahmetli olduğunu duydum imalatı devam ettirenler varmı bilgim yok,reklama girermi bilmiyorum ama şirket eka trafo idi sanırım..Birde izmirde bir arkadaş var ses trafosu saran Mustafa Taş ismi facebookda sayfası var..Bir çarede mikser çıkışından balance input bir devreye sinyali girip opto ile izalasyon yapıp tekrar balance output bir devre ile sinyali gönderebilirsiniz bu devredeki opampların beslemesini ayırırsanız groundları izole etmiş olursunuz...