Buzdolabı derin donduruculu mu ?

Başlatan t2, 03 Temmuz 2013, 08:52:30

Veli B.

Arçelik ve bekodan çektiğimi bir ben bilirim diyordum, yanılmışım.
Siemens, bosch, profilo... daha ötesi yok benim için.

ayhani

Ben beyaz eşyada biraz işin şans olduğuna inananlardanım. Evet parça vs kalitesi tabi farkeder ama çevremde bosch buzdolabının kapı kolu kendiliğinde çatlayanları siemens fırının 1.ayında boyası atanlar vs vs çok gördüm. Üstelik servislerin yaklaşımı hiçde " bir insanın güvenini kaybedeceğime paramı kaybederim " tarzı değildi.

Ben bu işlerde azcık milliyetçi takılma taraftarıyım. Bir ürünün emsal veya yakın kalitede olanı varsa mümkün olduğunca yerli alma taraftarıyım.

Bosch siemens gibi firmalar zaten bizi 2.sınıf yerine koyuyor. Nasıl mı? Bugün yeni evlenmek üzere olan arkadaşım beyaz eşyalarını boschtan aldıığını, bayinin  kendisine boschun avrupa ve Türkiye üretimi olmak üzere 2 çeşit ürünü olduğunu avrupa üretim olanların %50'ye yakın daha pahalı olduğunu söylemiş. Neden iki ayrı üretim biz ikinci sınıf insanmıyız?

Benim şahsi kanaatim ne bosch nede siemensin arçelik, beko vestelden bariz bir üstünlüğünün olmadığı. Burada bazılarımızın bu markalar ile kötü anısı olabilir ama inanın en az onlar kadar boschtada var.

Benim vestel buzdolabım, çamaşır makinem, arçelik süpürgem, arçelik fırınım 10 yıldır tıkır tıkır çalışıyor.

Şikayetvardan kısa bir arama yaptım.

Bosch hakkında 1791 şikayet

Arçelik hakkında 2616 şikayet

Vestel hakkında 2588 şikayet

Siemens hakkında 724 şikayet  olduğunu gördüm

Satış oranları bakımınından arçelik-beko-vestelin daha yaygın olduğunu göz önüne alırsak oranların birbirine yakın olduğu görülür. Buda gösteriyor ki öyle aman aman bir farkları yok.

Benim yorumum böyle.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

erkan614

bende aşırı memnunum yıllarca annemin ve abimin kullandığı cihazlar hep arçelik
arıza olabilir ama bizde hiç olmadı birkere lcd de problem çıktı onuda tamir edemeyince garantisi 3 ay kalmış olmasına rağmen daha yeni modelle değiştiler
zaten olumsz yazanlar hep servisten çekmiş sıkıntı bize bakan servisler oldukça güler yüzlü ve iligi adamlardı
sırf buzdolabı kapağı için 3 kere geldiler sonradan anladık ki hata onlarda değil yeri yamuk döşeyen ustadaymış :))