12v'luk Güneş paneli ile simetrik besleme elde etmek?

Başlatan mustafa_cmbz, 07 Temmuz 2013, 00:07:31

mustafa_cmbz

Merhabalar...!

yapmaya çalıştığım sistemde besleme olarak (opamplar mevcut olduğundan dolayı) simetrik +/-12v'a ihtiyacım var...

Şimdi bu sistemi kuracağım yerde şebeke olmadığından ötürü 12v kuru aküler ve güneş paneli ve şarj devresi ile işi halletmeyi düşünüyorduk fakat sonradan ilave olan bu kartın simetrik beslemesi olması işi karıştırıyo.Nasıl bir çözüm üretebiliriz?

Kabil ATICI

fazla bir şey istemezsen icl7660 gibi bir entegre işini görebilir
ambar7

Carpediem042

bi proje de benmde ihtiyacım olmuştu 7812 ve 7912 kullanmıştım fakat trafo dan geliyordu gerilim tam bilgim yok o konuda kuru aküde nasıl yapacağını ama istersen yaptığım devredeki şemayı çizip atabilirim.

sadogan

Mc34063 veya lm2575 Voltage Inverting Converter yapabilirsin.
Datashett lerde şema mevcut.

Icarus

SMPS yapılması en uygunu. 12V giriş ve 2 tane ayrı 18V çıkışı olan bir devre ve sonunda 18V->12V linear regülatörler.

kimlenbu

aradığın şey virtual ground yaratmak için gereken bir "rail splitter" entegresi. TLE2426'ya bir bak işini görür sanırım.

Icarus

Yanlız kimse mustafa beyin sorusunu okumuyor :)
Diyor ki 12V'um var fakat +/- 12V (yani rail-to-rail 24V) lazım

kimlenbu

12v kısmını es geçmişim :) nette 12v-24v step up converter modülleri satılıyor. çıkışa bir de uygun rail splitter eklenirse olur. ne kadar verimli olur tartışılır tabii.

asma

Aslında soru o kadar net değil.  :)
Sanki elimde akü voltajı var ve op-amp lı devre ilave etmem gerekiyor (ve devre simetrik beslemeyle çalışıyor) nasıl çalıştırırım. (gibi)
Belki ilave devre ve işleyeceği sinyal virtual graund ile halledilebilir, hatta ilave devreye bile gerek olmayabilir.
Ama garanti yol bence negatif gerilimi elde etmekle olur.
Ya eldeki voltaj ve yeni negatif voltaj birlikte kullanılır yada sizin dediğiniz gibi iki gerilim de smps ile üretilip sonra lineer regülatör kullanmak daha mantıklı.

Keşke devreyi görseydik (7660 gibi) 555 ile basit bir negatif gerilim oluştururmayı önerirdik. (+12V ve -10V gibi)
Şahsen trafo sarmayı pek istemem.  :) kolay ve ucuz yöntemi tercih ederim.

Kolay gelsin.

mustafa_cmbz

Sorumun temeli aslına bakarsanız :

güneş paneli ile şarj edilen 12v 7A x 2 adet parelel bağlı akülerden yaptığım mikro işlemci kartını besliyorum.

Fakat aynı sistemin olduğu bölgede çalışacak olan başka bir devrede ( op-amp lı sensör devresi adc olarak pic ile okuyacağım ) +/-12v kullanmak zorundayım.

Bundan dolayı elimdeki 12v 7a akülerden simetrik -12v nasıl elde ederim demek istedim..

Çekeceği akım sanırım 100ma geçmiyor bu op-amp lı devrenin...Bu gün pcb çıkartıp denemler yapacağım..

-12V voltajı ise eski kırık atık glcd kartlarımdan söktüğüm ıcl7660 entegresi ile ( arkadaşın verdiği akıl üzerine ) elde etmeyi düşünüyorum..Deneyip sonucu yazacağım..!

pisayisi

icl7660 ın yeterli akım değerini veremeyeceğini düşünüyorum, max660 yada muadilini kullanabilir 100 ma lere kadar akım alabilirsin...
Murat

mustafa_cmbz

max660 dediğiniz entegre 16tl küsür hocam..

Bu ıcl7660 gibi başka ucuz yollu entegre önerebilirmisiniz?

pisayisi

Regülasyon konusunda nederecede tatmin edici olur bilmiyorum ancak 555 li basit negatif gerilim üreteci devrelerini ucuz çözüm olarak bir deneyebilirsin...

Murat